مقالات روانشناسی

کاربردهای تست mmpi

1

کاربردهای تست mmpi

کاربردهای تست mmpi

تست MMPI یا پرسش‌نامه شخصیت شناسی چند فازی مینه‌سوتا (Minnesota Multiphasic personality Inventore) امروزه یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین تست‌های شخصیت شناسی مرتبط با سلامت روان است. از این تست برای کمک به تشخیص اختلالات روان‌شناختی استفاده می‌شود.

نسخه‌های آنلاین این تست‌ها در سایت سایکومتریست وجود دارد که میتوانید به صورت آنلاین در تست MMPI شرکت کنید و نتیجه را همراه با تفسیر و نمودار آنی مشاهده کنید.

برای شرکت در آزمون MMPI کلیک کنید.

تست MMPI چیست؟

تست MMPI از ده مقیاس بالینی برای ارزیابی شخصیت و شناسایی رفتارهای افراد استفاده می‌کند. این آزمون بسته به نوع آن حدوداً بین 330 تا 570 سوال را شامل می‌شود. این پرسش‌نامه به‌صورت گروهی یا جداگانه، روی کاغذ یا با استفاده از ابزارهایی مانند کامپیوتر و اینترنت تکمیل می‌گردد. مدت‌زمان انجام آن بین 35 تا 90 دقیقه متغیر است و بستگی به نوع آن دارد.

این آزمون اولین‌بار توسط دو عضو هیئت‌علمی دانشگاه مینه‌سوتا در دهه 1930 میلادی طراحی شد. از آن زمان تا به امروز به دلیل حذف برخی موارد مرتبط با تعصبات نژادی و جنسیتی، همچنین دقیق‌تر شدن و بهبودی نتایج آزمون، چندین بار آن را ویرایش و به‌روزرسانی کرده‌اند. تست به‌روز شده آن تحت عنوان MMPI-2، امروزه در حدود 40 کشور جهان استفاده می‌شود.

انواع تست MMPI

اولین نوع این تست خود MMPI اولیه است. باگذشت زمان و بر اساس نیازهای موجود، با تغییراتی که در نوع اولیه ایجاد شد، انواع بعدی این تست به وجود آمدند. در این قسمت انواع تست MMPI را معرفی می‌کنیم:

تست MMPI

نوع اولیه این تست است که در اواخر دهه 1930 ایجاد شد. از این تست به‌عنوان ابزاری بالینی برای ارزیابی سلامت روانی به‌ویژه برای تشخیص بیماری‌های روانی استفاده می‌شود.

تست MMPI-2

اولین اصلاح و بازبینی صورت‌گرفته بر تست شخصیت مینه‌سوتا، تست MMPI-2 بود که بر اساس جامعه نمونه‌ای از شهروندان بزرگسال آمریکایی استانداردسازی شده و در سال 1989 منتشر شده است. این تست برای افراد 18 سال به بالا مناسب است. باگذشت زمان اصلاحات و بازبینی‌هایی روی نسخه اولیه آن صورت گرفت که ایراداتی که در آن وجود داشت را برطرف نمایند.

تست MMPI-2 فعلی که امروزه استفاده می‌شود دارای 567 سوال است. تست 567 سوالی به‌عنوان فرم بلند تست ام ام پی آی شناخته می‌شود. همه سوالات در انواع مختلف تست شخصیت مینه‌سوتا به‌صورت صحیح و غلط هستند. تکمیل آن بسته به‌سرعت فرد بین 1 تا 2 ساعت زمان لازم دارد. یک نوع کوتاه شده این تست وجود دارد که شامل 370 سوال اول از نسخه کامل است و کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرد. معمولاً وقتی از این تست MMPI  370 سوالی استفاده می‌شود که به دلیل کمبود وقت یا بیماری خاص فرد امکان تکمیل پرسش‌نامه کامل و اصلی وجود ندارد. البته باید دانست اعتبار این تست کوتاه شده به‌اندازه تست کامل نیست.

تست MMPI-2-RF

این تست شامل 338 سوال صحیح/غلط است که تکمیل آن حدود 35 تا 50 دقیقه زمان می‌برد. MMPI-2-RF یک نسخه به‌روز شده از MMPI-2 است که اولین‌بار در سال 2008 منتشر شد. نام این تست به معنای MMPI-2 بازسازی شده، است.

تست MMPI-A

نوع دیگری از MMPI است که در سال 1992 منتشر شده است و برای نوجوانان 14 تا 18 ساله طراحی شده است. این تست شامل 478 سوال است و تکمیل آن حدود یک ساعت زمان لازم دارد. یک نسخه کوتاه شده هم دارد که شامل 350 سوال است. این تست همراه با سایر آزمایش‌ها برای تشخیص دقیق مسائل روان‌شناختی نوجوانان به کار می‌رود و به روان‌شناسان کمک می‌کند تا در صورت نیاز روند درمانی را به‌درستی آغاز کنند. ازآنجایی‌که نسخه اصلی تست MMPI بیشتر برای بزرگسالان طراحی شده است، این احتمال وجود دارد که نوجوانان برای پاسخگویی به این تست‌ها با مشکل روبرو شوند. همین موضوع می‌تواند در نتیجه تست آن‌ها اثر داشته باشد و نتایج دقیقی به دست نیاید. به همین علت است که از این آزمون در کنار روش‌های دیگر ارزیابی استفاده می‌کنند.

تست MMPI-A-RF

در سال 2016 نسخه بازسازی و اصلاح شده تست MMPI-A که مانند آن ویژه نوجوانان است یعنی MMPI-A-RF منتشر شد. این تست کوتاه‌تر است و شامل 241 سوال است. به همین دلیل تکمیل آن نهایتاً 45 دقیقه طول می‌کشد.

تست MMPI-3

آخرین نسخه این تست‌ها یعنی MMPI-3 در سال 2020 منتشر شد. تکمیل این پرسش‌نامه 25 تا 50 دقیقه زمان می‌برد. این تست به زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی و فرانسوی در دسترس قرار دارد.

کاربردهای تست MMPI

جنبه‌های مختلف سلامت روان و رفتار انسان با آزمون MMPI-2 آزمایش می‌شود. نتیجه نهایی تست کامل بررسی و ارزیابی ده دسته از رفتارهای غیرطبیعی انسان است که به درک دقیق‌تری از شخصیت افراد کمک می‌کند.

همان‌طور که گفته شد هدف اولیه استفاده از این تست ارزیابی سلامت روان است. اما همچنین در پرونده‌های حقوقی مانند بحث حضانت کودک و فرزند، یا در برخی استخدامی‌ها از تست‌های MMPI استفاده می‌شود.

یک توصیه اخلاقی و حرفه ای

از آنجا که MMPI، پرسشنامهٔ پیچیده‌ای است، پیامدهای سوء تفسیر آن بسیار زیان‌بار است. به همین جهت استفاده از آن مستلزم وجود اجراکنندگان آموزش‌دیده و باتجربه‌است. توصیه شده‌است که این آزمون از سوی پرسنل مدارس مورد استفاده قرار نگیرد. در آزمون MMPI پاسخ‌های یک فرد با گروهای مختلفی از بیماران روانی مقایسه می‌شود. بنابراین، پرسشنامه شخصیت چند وجهی مینه سوتا ابزاری روانشناختی محافظت شده در نظر گرفته می شود، بدین معنی که فقط توسط یک روانشناس آموزش دیده می تواند اجرا و تفسیر شود گرچه امروزه معمولاً این تست توسط رایانه انجام می شود (و در طول تجویز آن به هیچ مشارکت مستقیم حرفه ای نیاز نیست) اما قبل از آن حتما باید یک مصاحبه بالینی نیز انجام شود.

  • غربالگری بالینی و تشخیص بالینی
  • شناخت شخصیت فرد مورد نظر
  • مشاوره خانواده
  • مشاوره قبل و بعد از ازدواج
  • انتخاب بهترین نوع درمان
  • مشاوره قبل از استخدام
  • مشاوره برای امور قضایی

تست mmpi در مشاوره قبل ازدواج

یکی از بهترین کاربردهای آزمون mmpi یا مینه سوتا ، در جلسات مشاوره قبل از ازدواج است. در این جلسات برای اینکه روانشناس بتواند به شناخت خوبی از شخصیت زوجین برسد، می تواند از تست شخصیت شناسی mmpi استفاده کند. تا از این طریق با پی بردن به شخصیت اصلی زوجین بتواند روند مشاوره ازدواج را هرچه بهتر پیش ببرد.

تست mmpi در مصاحبه استخدامی

یکی دیگر از مهمترین نمونه های کاربرد تست mmpi در مصاحبه ها و آزمون های استخدامی مشاغل است. صاحبان مشاغل و مدیران شرکت ها، به خصوص در کشورهای اروپایی که ویژگی های رفتاری و شخصیتی کارمندان و افراد مشغول به کار برای آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است، برای پی بردن به شخصیت واقعی افراد، هنگام مصاحبه شغلی، از آن ها تست mmpi نیز می گیرند.

تست mmpi در مشاوره خانواده

در مشاوره های خانواده به منظور این که روانشناس بتواند به شناخت بهتر و دقیق تری از شخصیت زوجین برسد و از این طریق مشکل خانوادگی آن ها را به بهترین شکل در جریان مشاوره برطرف نماید، می تواند از آزمون mmpi بهره ببرد.

این ها چند مورد از نمونه های کاربرد تست mmpi بودند که به بررسی آن ها پرداختیم. به طور کلی می توان گفت در تمامی جلسات مشاوره، مصاحبه و ... که شناخت دقیق شخصیت فرد برای طرف مقابل مهم است، بهترین گزینه، استفاده از آزمون شخصیت شناسی mmpi می باشد.

تست mmpi برای درمان بیماری های روانی

در جلسات مشاوره که برای درمان و کنترل بیماری ها و اختلالات روانی و رفتاری انجام می گیرد، روانشناس می تواند به واسطه تست mmpi ، شخصیت فرد بیمار را هرچه بیشتر و بهتر شناخته و از این طریق روند درمانی را خیلی بهتر پیش ببرد.

شاخص‌های سنجش و تفسیر تست MMPI

ده شاخص یا مقیاس وجود دارند که تست MMPI آن‌ها را بررسی می‌کند. هر شاخص به الگو و شرایط روانی متفاوتی مربوط است. در ادامه به بررسی هریک از این ده شاخص می‌پردازیم.

خودبیمارانگاری

این شاخص شامل 32 مورد سوال است که برای اندازه‌گیری اینکه شخص نگرانی در مورد سلامت خودش دارد یا نه و اینکه میزان این نگرانی چقدر است. خودبیمارانگاری حالتی است که فرد بدون هیچ نوع علائم بالینی و هیچ اثری از بیماری تصور می‌کند که به یک بیماری مبتلاست یا به‌زودی مبتلا می‌شود. گرفتن امتیاز بالا در این بخش نشانگر این است که نگرانی شما در این مورد برای زندگی عادی شما مزاحمت ایجاد کرده و می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی در روابط شما شود.

افسردگی و تست MMPI

این شاخص شامل 57 مورد است که میزان رضایت شما از زندگی را می‌سنجد. شخصی که در این شاخص از تست MMPI نمره بالا بگیرد، ممکن است با افسردگی بالینی و یا فکر خودکشی به طور مکرر دست‌وپنجه نرم کند. نمره و امتیاز کمی بالا در این بخش نشانگر نارضایتی نسبت به موقعیتی که در آن قرار دارید است.

تشنج (حمله عصبی)

شاخصی 60 سوالی است که میزان استرس و اضطراب شما را می‌‌سنجد. سوالات این بخش هم علائم فیزیکی و هم واکنش‌های روانی شما را در شرایطی که تحت‌فشار باشید مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

تحقیقات نشان دادند که افراد مبتلا به دردهای مزمن، به علت نگرانی‌های شدید و بلندمدت در مورد سلامت خود، ممکن است در سه شاخص اول امتیاز و نمره بالاتری نسبت به دیگران کسب کنند.

اختلالات روانی

این مقیاس در ابتدا برای نشان‌دادن این بود که آیا شما آسیب روانی را تجربه کرده‌اید یا خیر. 50 سوال را شامل می‌شود که رفتارها و نگرش‌های ضداجتماعی را هم اندازه‌گیری می‌کند.

اگر فردی در این شاخص نمره بالایی کسب کند، ممکن است به‌عنوان اختلال هویت تشخیص داده شود.

مردانگی/زنانگی

هدف اصلی این بخش از تست که 56 سوال را شامل می‌شود، تعیین هویت جنسی افراد است. این امر مربوط به زمانی است که برخی از متخصصین روان‌شناسی، جذب افراد به همجنس (همجنس‌گرایی) را نوعی اختلال می‌دانستند.

اما امروزه که دیگر همجنس‌گرایی نسبت به گذشته برای بسیاری از جوامع جاافتاده است، این شاخص برای ارزیابی میزان سازگاری افراد با قواعد جنسیتی استفاده می‌شود.

پارانویا یا اختلال شخصیت پارانوئید

این شاخص که دارای 40 سوال است، به طور ویژه، علائم همراه با روان‌پریشی را ارزیابی می‌کنند؛ از جمله:

سوءظن شدید به افراد دیگر (شکاک بودن بیش از حد)
افکار خیلی بزرگ و غیرمعقول
احساس مورد آزار و اذیت بودن توسط جامعه.
گرفتن امتیاز بالا در این بخش از تست MMPI می‌تواند نشانگر وجود یک اختلال روان‌پریشی یا یک اختلال شخصیت پارانوئیدی در فرد باشد.

ضعف روانی یا روان‌پریشی

این شاخص دارای 48 سوال است که موارد زیر را اندازه‌گیری می‌کنند:

  • اضطراب
  • افسردگی
  • رفتارهای اجباری

علائم اختلال وسواس فکری و عملی (OCD)

عبارت «روان‌پریشی» دیگر به‌عنوان تشخیص توسط متخصصان استفاده نمی‌شود. اما روان‌شناسان هنوز از این مقیاس برای ارزیابی رفتارهای اجباری ناسالم و احساس اختلال روانی که نتیجه این رفتارهاست استفاده می‌کنند.

اسکیزوفرنی

این مقیاس با 78 سوالی که دارد برای نشان‌دادن این است که آیا شما مبتلا به اسکیزوفرنی هستید یا نه. آیا احتمال ابتلا به آن در شما وجود دارد یا خیر؟

این بخش از تست MMPI در نظر می‌گیرد که آیا شما دچار توهم، هذیان گفتن یا افکار کنترل نشده و نامنظم هستید یا خیر. همچنین میزان احساس بیگانه بودن شما با جامعه را مشخص می‌کند.

جنون خفیف یا هیپو مانیا

هدف از این شاخص 46 سوالی، ارزیابی علائم زیر است که مربوط به جنون خفیف هستند.

انرژی بیش از حد بدون هیچ علت منطقی

سریع سخن‌گفتن (برخی افراد در حالت طبیعی سرعت سخن‌گویی بالایی دارند و باید باتوجه‌به سابقه فرد این مورد را نظر گرفت)

توهم

رفتار تکانشی (رفتاری که به‌صورت آنی و بدون فکر به عواقب آن انجام می‌شود)
توهم خودبزرگ‌بینی و شکوه.
اگر در این تست نمره و امتیاز بالایی کسب شود، ممکن است فرد علائم مرتبط به اختلال دوقطبی داشته باشد.

درون‌گرایی اجتماعی

این شاخص 69 سوال دارد که یکی از بخش‌های تست MMPI محسوب می‌شود. برای ارزیابی برون‌گرایی و درون‌گرایی افراد از این بخش استفاده می‌کنند. تفسیر آن به معنای میزانی است که شما به دنبال تعاملات اجتماعی و ارتباط با دیگران هستید (برون‌گرا) یا از آن طفره رفته و کناره‌گیری می‌کنید (درون‌گرا).

مقیاس‌های اعتبارسنجی تست MMPI

همه تست‌های MMPI از مقیاس‌های اعتبارسنجی مختلفی برای ارزیابی صحت پاسخ‌های یک فرد به سوالات پرسش‌نامه استفاده می‌کنند. ازآنجایی‌که این آزمون‌ها می‌توانند برای شرایطی مانند گزینش‌های استخدامی یا مسائل حقوقی‌ مانند حضانت استفاده شوند، پس ممکن است شرکت‌کنندگان در آن در پاسخ‌دادن صادقانه عمل نکنند. به همین دلیل باید برای سنجش میزان اعتبار پاسخ‌های هر فرد مقیاس‌هایی وجود داشته باشد. در ادامه چندین مقیاس اعتبارسنجی مربوط به تست MMPI-2 که امروزه بیشترین استفاده را برای بزرگسالان دارد را معرفی و بررسی می‌کنیم.

مقیاس L

این مقیاس اعتبارسنجی که اصطلاحاً دروغ هم نامیده می‌شود (Lie)، به مقیاس فضیلت‌های غیرمعقول و غیرمنطقی هم معروف است. در این حالت فرد تلاش می‌کند خود را در هاله‌ای از نور و روشنایی تصور کند.

افرادی که در این مقیاس نمره بالایی کسب می‌کنند، از روی‌ عمد سعی دارند خود را به مثبت‌ترین شکل ممکن نشان دهند و کاستی‌ها یا ویژگی‌های نامطلوب را به طور کامل کتمان کنند.

2. مقیاس F

این مقیاس برای تشخیص تلاش برای گزارش بیش از حد مشکلات استفاده می‌شود. در اصل افرادی که در این مقیاس در تست MMPI نمره بالایی به دست می‌آورند، سعی می‌کنند خود را بدتر از چیزی که هستند نشان دهند. حال یا ممکن است از نظر روانی در ناراحتی و فشار شدیدی قرار داشته باشند، یا اینکه بدون توجه به متن سوالات به طور تصادفی به آن‌ها پاسخ می‌دهند.

سوالاتی که در این مقیاس بررسی می‌شوند به‌گونه‌ای انتخاب شده‌اند که تعیین کنند آیا شرکت‌کننده پاسخ‌های متناقضی می‌دهد یا خیر.

3. مقیاس K

این مقیاس که گاهاً به آن حالت تدافعی هم گفته می‌شود، یک روش موثرتر و دقیق‌تر برای تشخیص افرادی است که تلاش می‌کنند با پاسخ‌های غیرواقعی و دروغین خود را به بهترین شکل ممکن نشان دهند.

علت این حالت ممکن است این باشد که فرد از قضاوت شدن بترسد و نخواهد کسی در مورد مشکلاتش چیزی بداند، یا اینکه فرد در تلاش باشد مشکلات را انکار کند.

4. مقیاس CNS یا؟ (علامت سوال)

این مقیاس اعتبارسنجی که به‌عنوان مقیاس نمی‌توان گفت (CNS=can not say) هم شناخته می‌شود، تعداد سوالات بدون پاسخ را اندازه‌گیری می‌کند. دفترچه راهنمای تست MMPI توصیه می‌کند هر بخشی یا هر شاخصی با 30 سوال بی‌پاسخ یا بیشتر، نامعتبر است.

5. مقیاس TRIN

مقیاس ناسازگاری پاسخ‌های صحیح (TRIN) برای تشخیص افرادی است که از پاسخ ثابت استفاده می‌کنند. روشی برای شرکت در آزمون که در آن بدون درنظرگرفتن سوالات به آن‌ها پاسخ ثابتی می‌دهند. مانند علامت‌گذاری ده سوال صحیح و ده سوال بعدی به‌عنوان غلط.

پاسخگویی ثابت می‌تواند به دلیل عدم توانایی در خواندن، عدم درک صحیح مطالب آزمایش و یا عدم تمایل به شرکت در آزمون باشد. این بخش از تست شامل 20 زوج سوال است که از نظر مفهوم برعکس یکدیگر هستند.

6. مقیاس VRIN

مقیاس ناسازگاری پاسخ‌های متغیر، یکی دیگر از روش‌هایی است که برای تشخیص پاسخ‌های تصادفی ایجاد شده است. این حالت هم مانند پاسخگویی ثابت (TRIN)، ممکن است عمدی باشد، یا به علت عدم درک صحیح و ناتوانی در خواندن به وجود بیاید.

7. مقیاس Fb در تست MMPI

این مقیاس برای نشان‌دادن تغییرات در نحوه پاسخگویی فرد در نیمه اول آزمون در مقابل نحوه پاسخگویی در نیمه دوم آزمون استفاده می‌شود. با استفاده از سوالاتی که اکثر پاسخ‌دهندگان عادی از آنها طرف‌داری نمی‌کنند، ارزیابی می‌شود.

کسب نمره بالا در این مقیاس اعتبارسنجی تست MMPI گاهی نشان می‌دهد که پاسخ‌دهنده تمرکز خود را ازدست‌داده و به طور تصادفی به سوالات پاسخ می‌دهد. همچنین می‌تواند به دلیل بیش از حد واقعی خوب یا بد جلوه‌دادن، پاسخگویی ثابت، خسته شدن یا تحت استرس شدید بودن باشد.

8. مقیاس Fp

این مقیاس برای گزارش افرادی که دارای نوعی اختلال روانی هستند، یا کاملاً عمدی از پاسخ‌های ثابت یا تصادفی استفاده کرده‌اند تا از قصد نتایج گزارش را غیرواقعی نشان دهند کمک می‌کند.

9. مقیاس S

این مقیاس که به‌عنوان خودنمایی فوق‌العاده هم شناخته می‌شود، در سال 1995 ایجاد شد تا عدم گزارش اضافی را ارزیابی کند.

چطور در تست MMPI امتیاز خوبی کسب کنیم؟

برخلاف یک آزمون آموزشی و تحصیلی، هیچ پاسخ صحیح یا غلط و در نتیجه نمره خوب برای این تست وجود ندارد. چراکه، MMPI به دنبال شناسایی شخصیت، مهارت‌ها و سطح سلامت روانی فرد شرکت‌کننده است. این آزمون مستلزم آن است که داوطلب صادقانه پاسخ دهد. پیشنهاد ما این است که هنگام شرکت در این آزمون سوالات را به طور کامل بخوانید، سعی کنید در پاسخ خود بیش از حد فکر نکنید و صادقانه پاسخ دهید.

تست‌های روان‌شناسی، تست MMPI در سایکومتریست در دسترس عموم قرار دارد، میتوانید در تست MMPI شرکت کنید و نتیجه که شامل تفسیر تست + رسم نمودار است آنی دریافت کنید. همچنین میتوانید نتیجه را به صورت PDF دانلود کنید.

 

 

این صفحه را به اشتراک بگذارید.
نظرات کاربران