تست های روانشناسی

تست هوش تصویری ریون بزرگسالان

4.78

تست هوش ریون

هوش مقوله ای قابل رویت یا احساس شدنی نیست، بلکه یک صفت فرضی و یک مفهوم انتزاعی و ذهنی است و آثار آن مورد مطالعه قرار می گیرد.

تست هوش تصویری ( IQ ) ریون ( Raven ) از شناخته شده ترین تست های سنجش نمره بهره هوشی است که از آن با عنوان تست هوش تصویری نیز یاد می شود.

تست هوش ریون از ماتریس ها یا سری تصاویر انتزاعی که یک توالی منطقی را به وجود می آورند تشکیل شده است و با درجه دشواری فزاینده ای چیده شده اند که ضریب هوشی افراد را به خوبی به چالش می کشند.

سوالات تست هوش ریون بدین شکل می باشند که می بایست از میان 6 تا 8 تصویر جداگانه، تصویری را انتخاب کنید که تصویر ماتریس هر سوال را تکمیل کند.

معمولا در دوره های مختلف سنی این آزمون از افراد گرفته می شود و این بدین معنی است که سن فردی که تست ها را تکمیل می کند در ارزیابی بهره هوشی اهمیت بالایی دارد و نکته قابل توجه در مورد تست هوش پیش روی شما اینکه این آزمون مناسب افراد با سن بیشتر از 18 سال است. علاوه بر این آزمون تست هوش ، شما با کلیک روی منوی تست های روانشناسی می توانید از سایر آزمون های آنلاین سایکومتریست از جمله تست استعداد یابی گاردنر، تست شخصیت شناسی مایرز - بریگز و ... نیز استفاد کنید.


لازم به ذکر است که افراد با دادن تست هوش تصویری ریون در 7 طبقه تقسیم می شوند، بر اساس امتیاز یا بهره هوشی یا همان IQ ای که بدست می آورند که این هفت طبقه در تست هوش ریون طبقات:

1- نابغه ( با بهره هوشی بیشتر از 127 )

2- پرهوش ( با بهره هوشی بیشتر از 120 )

3-باهوش ( با بهره هوشی بیشتر از 110 )

4-متوسط ( با بهره هوشی بیش از 90 ) 

5- متوسط ضعیف ( با بهره هوشی بیش از 80 ) 

6-مرزی ( با بهره هوشی بیش از 73 ) 

7-عقب مانده و مرزی ضعیف ( بهره هوشی پایین تر از 73 ) هستند.

کاربرد کاربردهای تست هوش ریون

  •  بررسی هوش منطقی
  •  بررسی هوش تجسمی
  •  گزینش افراد در مشاغل مرتبط با هوش غیرکلامی
  •  انتخاب رشته های مرتبط با هوش غیرکلامی
  •  پژوهش ها و مطالعات علمی

 

 

این صفحه را به اشتراک بگذارید.
نظرات کاربران