مقالات روانشناسی

دارو آسنترا یا سرترالین

1.00

آسنترا یا سرترالین و یا زولوفت، یک دارو از خانوادۀ SSRI هاست. سرترالین یکی از پرمصرف ترین دارو های ضد افسردگی است. مکانیسم اثر این دارو، جلوگیری از جذب مجدد سروتونین است که باعث افزایش سطح این انتقال دهنده عصبی در مغز می شود. درنتیجه برای درمان افسردگی، وسواس و زود انزالی تجویز می شود. احتمال اعتیاد و سوءمصرف داروی زولوفت بالاست. توصیه می شود که هرگز بدون نظارت پزشک، مصرف یا قطع دارو صورت نگیرد. همچنین سرترالین، مانند هر داروی دیگر دارای عوارض و تداخلات دارویی است

داروی سرترالین چیست؟

سرترالین به طور عمده برای درمان افسردگی استفاده می شود و از گروه مهارکننده های بازجذب سروتونین می باشد. این دارو با جلوگیری از جذب دوباره سروتونین، باعث افزایش این ماده در مغز می شود. سرترالین به عنوان قرص تاخیری برای درمان زودانزالی نیز استفاده می شود.

سروتونین ماده ایست که کاهش آن در مغز باعث اختلال در خلق و افسردگی می شود. این دارو با نام تجاری زولوفت و آسنترا نیز فروخته و تجویز می شود. داروی سرترالین یکی از پر مصرف ترین داروهای ضد افسردگی است و به دلیل تاثیر خوب و عوارض کم، استقبال زیادی از آن شده است.
نکته بسیار مهم: متاسفانه در بازار، بسیاری از داروهایی که به عنوان داروی تاخیری، درمان زود انزالی و یا لاغری توصیه و تجویز می شود، داروهای درمان اختلالات اعصاب و روان است و پیش از مصرف باید با این داروها و عوارض آن آشنا باشید و در دام سودجو ها قرار نگیرید.

موارد مصرف داروی سرترالین یا آسنترا

سرترالین برای درمان افسردگی، حملات هراس، اختلال وسواس فکری، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) اختلال اضطراب اجتماعی، زودانزالی و نوع شدید اختلال ملال پیش از قاعدگی (PMS) تجویز می شود. گاهی نیز برای درمان اختلال بیش فعالی (ADHD)، بی اشتهایی یا پر خوری عصبی و حتی کاهش تکانه های جنسی در افرادی دارای انحرافات جنسی نیز استفاده می شود.

عوارض داروی سرترالین

درست است که داروی سرترالین به دلیل نحوه اثر، جزء داروهای با عوارض پایین است؛ اما به هرحال در دسته دارو های اعصاب و روان قرار دارد و قطعا عوارض مشخصی خواهد داشت. برخی از عوارض داروی سرترالین که ممکن است پیش بیاید:

 1. تهوع
 2. سرگیجه
 3. خواب آلودگی
 4. خشکی دهان
 5. از دست دادن اشتها
 6. اسهال
 7. افزایش عرق

اگر هرکدام از این عوارض شدید یا افزایشی بودند، حتما به پزشک مراجعه کنید.

مسمومیت سروتونینی چیست؟

این دارو با افزایش سروتونین، ممکن است باعث افزایش بیش از حد سروتونین خون شود و سندروم خطرناک مسمومیت سروتونین را ایجاد کند. مخصوصا وقتی با داروهای دیگری که این اثر را دارند مصرف شود. برخی از نشانه های سندروم مسمومیت سروتونین شامل:1-1-

 1. فزایش شدید ضربان قلب
 2. توهم و از| دست دادن هماهنگی عضلات
 3. سرگیجه شدید
 4. تهوع، اسهال و استفراغ
 5. تکان دادن ناگهانی ماهیچه ها و عضلات
 6. تب نامعمول
 7. آشفتگی، پریشانی و بی حوصلگی غیر معمول

تداخلات دارویی با آسنترا

برخی از تداخلات دارویی خطرناک در داروی سرترالین به شرح زیر می باشد:

 1. مصرف همزمان با مهار کننده های MAO می تواند کشنده باشد. برخی از این دارو ها شامل ایسوکاربوکازید، لینزولید، متیلن آبی، مکلبباید، فنلزین، پروکاریسین، راازگالی و ترانیلسیپرومین می باشد.
 2. مصرف همزمان با دارو های افزایش دهنده سروتونین مثل اکستازی، داروهای ضد افسردگی دیگر مثل فلوکستین، ونلافکسین، دالوکستین، تریپتوفان و ... می تواند باعث مسمومیت سروتونینی شود.
 3. مصرف با مواد خواب آور مثل الکل، ماری جوانا، آنتی هیستامین ها مثل سیتریزین و دیفن هیدرامین، داروهای اضطراب مثل زولپیدوم، دیازپام و آلپرازولام، آرامبخش های عضلانی مثل کدئین، دارو های آلرژی، سرفه و سرماخوردگی می تواند باعث خواب آلودگی و گیجی شدید شما شود.
 4. آسپیرین نیز می تواند خطر خونریزی را هنگام مصرف سرترالین افزایش دهد.
 5. مصرف همزمان با داروهای درمان بیماری پارکینسون 

احتیاط ها در مصرف سرترالین (زولوفت)

در صورت داشتن موارد زیر، قبل از مصرف با پزشک مشورت کرده و احتیاط های لازم را در نظر بگیرید:

 1. داشتن سابقه شخصی یا خانوادگی افسردگی یا اختلال دوقطبی
 2. مشکلات خونریزی
 3. بیماری کبد
 4. تشنج
 5. بیماری تیروئید
 6. این دارو باعث خواب و سرگیجه می شود. مصرف همزمان با الکل و ماری جوانا می تواند این اتفاق را تشدید کند. بنابراین در صورت نیاز به هوشیاری کامل، مصرف نکنید.
 7. سالمندان به دلیل تاثیر این دارو در خونریزی و عدم هماهنگی، باید در مصرف آن احتیاط کنند.
 8. مصرف برای کودکان ممنوع است.
 9. مصرف برای زنان باردار ممنوع نیست اما باید کاملا محتاطانه و زیر نظر پزشک مصرف شود.
 10. قطع ناگهانی اکیدا ممنوع است.
 11. برای کسانی که افکار خودکشی دارند مصرف آن ممنون است.

 چند نکته مهم درباره داروی آسنترا

 1. برخی اصرار به مصرف نوع خارجی این دارو دارند. بر اساس مشاهدات، تفاوتی در اثر بخشی نوع ایرانی یا خارجی آن وجود ندارد و فقط اثر تلقینی دارو های خارجی ممکن است روی شما تاثیر بگذارد.
 2. در صورت مشاهده کاهش میل جنسی، بدانید که طبیعی است و با مصرف برخی دارو های گیاهی قابل جبران است.
 3. این دارو به دلیل حساسیت و امکان سوء استفاده، فقط از طریق نسخه پزشک قابل دریافت است.
 4. این دارو ممکن است باعث تاخیر در دوره قاعدگی یا بهم ریختن سیکل منظم آن شود.
 5. یکی از عوارض آن، بیدار شدن در شب و ناتوانی در به خواب رفتن مجدد است. در صورت مشاهده این مسئله با پزشک مشورت کنید.
 6. در صورت وجود عدم تاثیر سرترالین، با پزشک درباره افزایش دوز مصرفی صحبت کنید.
 7. هرگز این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید و برای هرگونه تغییر دوز با پزشک مشورت کنید.
 8. قطع ناگهانی این دارو ممکن است باعث گیجی، لرزش دستها، اضطراب و ... شود. بنابراین برای قطع مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

برای شرکت در تست های آنلاین افسردگی در آزمون شرکت کنید.

 
این صفحه را به اشتراک بگذارید.
نظرات کاربران