مقالات روانشناسی

ازدواج با شخصیت اسکیزوئید

4.7

ازدواج با شخصیت اسکیزوئید

ازدواج با شخصیت اسکیزوئید

به‌طورقطع ازدواج با فردی که دچار هریک از انواع اختلال شخصیت است موضوع آسان و خوشایندی نخواهد بود. بااین‌حال بعضی افراد به دنبال پاسخ این سوال هستند که در صورت ازدواج با شخصیت اسکیزوئید چه مشکلاتی در زندگی آن‌ها پیش خواهد آمد. به همین خاطر در این بخش به بررسی متداول‌ترین مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد خواهیم پرداخت.

 اگر به فکر ازدواج با یک شخصیت اسکیزوئید هستید باید برای اجرا کردن مهم‌ترین تصمیم زندگی خود بیشتر درباره آن چه که در انتظار شماست اطلاع کسب کنید. اما پیش از هر چیز باید متوجه باشید، برخی ویژگی‌های نامزدتان که ممکن است از طرف جامعه و خانواده پسندیده باشد، در واقع نوعی اختلال محسوب می‌شود. از آن جا که شخصیت اسکیزوئید برای آشنایی و ادامه رابطه پبش قدم نمی‌شوند، در نظر بقیه احتمالا افرادی محجوب و متشخص می‌باشند. ممکن است کم حرفی و عدم درخواست نامزدتان برای رابطه جنسی بسیار پسندیده باشد و تصمیم شما برای ازدواج را قطعی کند. اما تشخیص مرز بین عدم تمایل و خویشتن داری نامزدتان کمی دشوار خواهد بود. با بررسی ارتباطات بین فردی و دریافت مشورت از یک متخصص در زمینه ازدواج می‌توانید یک انتخاب مناسب داشته باشید. برای سنجش میزان خویشتن داری در تست نئو شرکت کنید.

قبل ازدواج با شخصیت اسکیزوئید او را بشناسید

شخصیت‌ اسکیزوئید یکی از اختلالات شخصیت است و مبتلایان افرادی سرد مزاج و انزوا طلب هستند که تمایلی به رابطه با کسی ندارند یا روابط آن‌ها بسیار محدود است. در جوامع اجتماعی حضور پیدا نمی‌کنند و در صورت حضور به تحسین یا تمجید دیگران اهمیت نمی‌دهند. از فعالیت‌های فیزیکی و روحی لذتی نمی‌برند. در عوض تجربه‌های واقعی بیشتر خود را با مسائل ریاضیاتی یا کامپیوتر سرگرم می‌کنند. تا جایی که ممکن باشد از کلمات استفاده نمی‌کنند. علاقه ای به دانستن مهارت‌های اجتماعی از خود نشان نمی‌دهند و در نتیجه از مهارت‌های اجتماعی پایینی برخوردار هستند.

این افراد در شرایط میان فردی هیجانات و احساسات محدودی از خود نشان می‌دهند و تاجایی که ممکن است از برخوردهای اجتماعی اجتناب می‌کنند. یکی از ملاک‌های انتخاب همسر ویژگی های رفتاری در ازدواج است که در نظر گرفتن آنها برای وارد شدن به زندگی ضروری است.

ازدواج با شخصیت اسکیزوئید چگونه خواهد بود؟

در ادامه ویژگی‌های زندگی با شخصیت اسکیزوئید و مشکلات مرتبط با آن را شرح داده‌ایم. لازم است قبل از ازدواج از این موارد آگاهی داشته و بعد تصمیم بگیرید. قبل ازدواج در تست های شخصیت شناسی و تست های روانشناختی شرکت کنید. سایکومتریست لیست از تست های قبل ازدواج فراهم کرده است میتوانید در این تست ها قبل ازدواج شرکت کنید برای شرکت در تست های قبل ازدواج کلیک کنید.

اولین مشکل و اساسی‌ترین مشکل شخصیت اسکیزوئید سردی رابطه است 

در رابطۀ شخصیت‌های اسکیزوئید کمتر مشاهده شده که به سمت همسر خود حرکت کنند. حتی ازدواج نیز برای آن‌ها به صورت دخالت پدر یا اجبار مادر صورت گرفته است. این افراد میل کمی به رابطه زناشوئی از خود نشان می‌دهند. معمولا زنان در رابطه با آن‌ها میل جنسی خود را از دست می‌دهند.

در ازدواج با شخصیت اسکیزوئید فقط شما مشکل دارید

سردی رابطه را فقط همسران آن‌ها احساس می‌کنند در حالی که شخصیت اسکیزوئید هیچ کمبودی در رابطه خود حس نمی‌کنند. زمانی که با آن‌ها راجع به وضعیت سردی و خشک بودن رابطه صحبت کنید؛ متوجه خواهید شد که از نظر آن‌ها صحبت کردن و نزدیک شدن به دیگران به مسائل فلسفی ربط پیدا خواهد کرد. حتی ممکن است صحبت کردن افراد را با سطحی بودن آن‌ها هم ردیف کنند.

انتظار درک شدن از شخصیت اسکیزوئید را نداشته باشید

در زمان‌های حساس، نباید از آن‌ها انتظار درک متقابل و همدلی داشت. بارها مشاهده شده زمانی که همسر فردِ اسکیزوئید در حال انفجار احساسی است، شخصیت اسکیزوئید هیچ هیجانی از خود بروز نمی‌دهد و مانند یک غریبه از کنار ماجرا عبور می‌کند. همسران این افراد عقده یک درد و دل کردن و درک شدن را به دوش می‌کشند.

در ازدواج با شخصیت اسکیزوئید شما تنهایید

توصیه‌های دیگران برای گرم کردن رابطه برعکس جواب می‌دهد. هر چه از توصیه‌های دیگران برای ایجاد صمیمیت در رابطه استفاده کنید، پاسخ مثبتی دریافت نخواهید کرد؛ تنها پاسخ‌های منفی یا خنثی دریافت می‌کنید. بارها همسران شخصیت اسکیزوئید تلاش کرده‌اند با کمی دور شدن یا سرد کردن رابطه، فرد اسکیزوئید را به رابطه برگردانند؛ اما نتایج اصلا مطابق با انتظار آن‌ها نبوده است. نمی‌توانید با اهمیت ندادن به این شخصیت، او را به سمت خود جذب یا دفع کنید.

قید دوستی‌های جمعی و رفت و آمدهای فامیلی را بزنید

این افراد کمتر سراغ دیگران را می‌گیرند و در مهمانی‌ها گوشه گیری را به جمع ترجیح می‌دهند. این اتفاق موجب می‌گردد، آشنایان آن‌ها را فراموش کنند. معمولا بعد از ازدواج، دوستان همسر شخصیت اسکیزوئید نیز با همین رخداد روبرو خواهد شد. البته مشاوران روش‌هایی را برای اصلاح این موضوع پیشنهاد می‌دهند.

سکوت جزء اصلی زندگیتان با شخصیت اسکیزوئید می‌شود

این افراد در روز از تعداد کلمات محدودی استفاده می‌کنند. از دایره کلماتی بالایی برخوردار هستند اما از این دایره کلماتی بیشترین استفاده را می‌کنند تا کمتر مجبور به حرف زدن باشند. آن‌ها از کنایه‌ها و استعاره‌هایی چند پهلو استفاده می‌کنند که برای فهم منظور آن‌ها به زمان برای هضم گفته‌ها نیاز پیدا خواهید کرد.

همه چیز خارج از انتظار شخصیت اسکیزوئید

هر رفتار، نوع متفاوتی پاسخ خواهد گرفت. این افراد از دایره رفتاری عادی برخوردار نیستند و نمی‌توان با پیش بینی کردن هیجانات، آن‌ها را خوشحال کرد. به دفعات دیده شده که این افراد از داشتن یک تولد یا هدیه خوشحال نمی‌شوند. اگر شما با یک شخصیت اسکیزوئید در رابطه هستید؛ خنثی بودن آن‌ها را در مقابل شور و اشتیاق خود مشاهده خواهید کرد. لازم است در این شرایط رفتارهای مناسب را بلد باشید.

راه‌های تقویت رابطه در ازدواج با شخصیت اسکیزوئید

هر چند زندگی با شخصیت اسکیزوئید مشکلات بسیاری را در پی دارد، اما می‌توانید برای بهبود روابط خود با همسر اسکیزوئید و ادامه زندگی مشترک راهکارهای زیر را به کار ببرید:

زیبایی‌های حرف زدن و فواید صحبت کردن را به شخصیت اسکیزوئید نشان بدهید

مثلا بعد از پیش آمدن یک مشکل می‌توانید به آن‌ها گوشزد کنید که اگر صحبت می‌کردند و نظر شما را می‌پرسیدند، این مشکل پیش نمی‌آمد. باید آگاه باشید که در زمان صحبت تنها در مورد فایده داشتن مشورت صحبت کنید.

از تشویق برای شخصیت اسکیزوئید استفاده کنید

پس از ازدواج با شخصیت اسکیزوئید لازم است تمام تلاش خود را در زندگی به کار ببرید. برای تشویق کردن ابتدا لازم است علایق آن‌ها را پیدا کنید و در زمان‌هایی که به سمت رفتارهای اجتماعی حرکت می‌کنند، آن‌ها را مورد تشویق قرار بدهید.

تشویق‌های خود را با تشویق‌های کلامی تقویت کنید

بگذارید توشیق‌های کلامی و انسانی در الگوی تفکری آن‌ها جا باز کنند. شاید از این طریق بتوانید انگیزش و عواطف را دوباره در همسر خود به جریان بیاندازید.

رفتارهای اجتماعی را برای شخصیت اسکزوئید توضیح دهید

مانند یک مادر صبورانه به معنا کردن جهان بپردازید. هر چقدر که آن‌ها از کنایه‌ها و استعاره‌ها استفاده می‌کنند، شما سعی کنید ساده‌تر و عینی‌تر توضیح بدهید. به آن‌ها یادآوری کنید روابط تا آن میزان که آن‌ها فکر می‌کنند پیچیده نیستند.

شخصیت اسکیزوئید را به ریسک پذیری ترقیب کنید

خنثی بودن این افراد، موجب می‌گردد نیاز چندانی به اجتماع و هیجانات و عواطف نداشته باشند. شما می‌توانید با برانگیختن حس ریسک پذیری و ایجاد هیجان‌های اساسی؛ لذت بردن از عواطف را در همسر خود بیدار کنید. برای یافتن روش‌های ترقیبی می‌توانید از مشورت افراد متخصص کمک بگیرید. مشاوره خانواده به شما کمک می‌کند تا بتوانید روش برخورد با شخصیت اسکیزوئید را به طور صحیح بیاموزید. اگر می‌خواهید با شخصیت اسکیزوئید ازدواج کنید، حتما از مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره روانشناسی بهره ببرید.

برای تشخصی و سنجش اختلالات روانشناختی و شخصیت شناسی قبل ازدواج در تست MMPI -2 , تست نئو شرکت کنید.

این صفحه را به اشتراک بگذارید.
نظرات کاربران