مقالات روانشناسی

اختلافات اول ازدواج

1

اختلافات اول ازدواج

با فرض اینکه شما با شناخت، آگاهی، آمادگی و عشق و علاقه زندگی مشترک خود را آغاز کرده‌اید، تازه اولین قدم برای دستیابی به یک ازدواج موفق را برداشته‌اید. این به منزله این است که دانه درخت زندگی را درون خاک مناسب کاشته باشید و حال بایستی با آبیاری و نگهداری مستمر آن را به یک درخت تنومند تبدیل کنید. برای رسیدن به این هدف رعایت این نکات برای بهبود روابط شما با همسر خود در اوایل ازدواج بسیار اهمیت دارد:

 

باورهای غلط و انتظارات بیجا

باورهای غلط و انتظارات بیجا از مشکلات اوایل ازدواج بعد از ماه عسل ممکن است در ذهنتان با سوالاتی نظیر “این همان زندگی مشترک بود که فکرش را می‌کردم” “آیا این همان نیمه گمشده من است” روبه‌رو شوید. اگرچه طرح چنین سوالاتی نشان‌دهنده عدم واقع‌بینی شما از زندگی مشترک و عدم شناخت شما از همسرتان است ولی نگران نباشید، اکثر افراد برخی همان شب اول ازدواج و برخی دیگر چند ماه و چند سال اوایل ازدواج این سوال را از خود می‌پرسند و خوشبختانه اکثر آنها با آگاهی، صداقت، مهربانی و تلاش، یک زندگی مشترک موفق را تجربه می‌کنند.

بارداری اوایل ازدواج

در اوایل ازدواج مراقب بارداری ناخواسته باشید بسیاری از حاملگی‌ها در همان اوایل ازدواج رخ می‌دهد که دلیل آن تمایل به برقراری رابطه جنسی مکرر در اوایل ازدواج و عدم آشنایی زوج نسبت به روش‌های جلوگیری و پیشگیری از بارداری می‌باشد. البته که برقراری رابطه جنسی با همسر و داشتن فرزند از تجربه‌های شیرین زندگی محسوب می‌شوند اما اگر این حاملگی ناخواسته باشد تاثیرات مخرب و منفی در ادامه زندگی مشترک و زندگی زناشویی شما خواهد گذاشت.

مقایسه کردن

مقایسه کردن از مهمترین علت اختلافات ابتدای ازدواج اگر چنین افکاری به ذهنتان خطور کرد سریعاً ذهن خود را با موضوع دیگری مشغول کنید. با مطالعه و بررسی دقیق، ریشه چنین افکاری را بیابید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

ارتباط نامناسب با خانواده همسر

ارتباط نامناسب با خانواده همسر از دلایل اختلافات اول ازدواج همیشه در اوایل ازدواج به دلیل عدم شناخت کافی از خانواده همسر، ممکن است در رفتار با خانواده همسر واکنش نامناسبی نشان دهید. سعی کنید پندارهای خود را به شکل گله و شکایت با همسر خود بیان نکنید. همچنین تمرین کنید تا مشکلات و نکات منفی نه‌چندان مهم را خود به نحوی صحیح حل کنید و مسائل و مشکلات جدی را با همسرتان به‌صورت محترمانه، صادقانه و مهربانانه مطرح و در میان بگذارید.

عدم مهارت ارتباط موثر با همسر

عدم مهارت ارتباط موثر با همسر از علل اختلافات اوایل زندگی مشترک دراین‌رابطه از تکنیک صحیح گفت‌وگو با همسر استفاده کنید. اگرچه زن و شوهر بایستی برای همدیگر در رتبه و درجه اول قرار داشته باشند ولی به‌خاطر داشته باشید که این مسئله یک‌شبه به وقوع نمی‌پیوندد بلکه باید به همسرتان ثابت شود که شما لیاقت و شایستگی ارجح بودن را دارید.

به‌عبارت‌دیگر صرف اینکه زن و شوهر بر اساس عشق با هم ازدواج کرده باشند کافی نیست زیرا حتی در بهترین حالت، چنین عشقی بیشتر به یک عشق رمانتیک و احساسی شبیه است نه یک عشق واقعی. عشق واقعی زمانی ظاهر می‌شود که عاشق و معشوق در عمل ثابت کرده باشند که عاقل، عادل، مهربان، وفادار، متعهد و دوست‌داشتنی هستند. البته لازم به ذکر است عشق یک موضوع مطلق نیست بلکه امری نسبی بوده و می‌تواند شدت و درجات متفاوتی داشته باشد.

اختلافات اوایل ازدواج به خاطر مسایل جنسی

از این راه‌حل فقط در موارد حیاتی و مهم نظیر اعتیاد همسر، خشونت خانگی، خیانت همسر می‌توان استفاده کرد.

مشکلات روابط زناشویی اوایل ازدواج را جدی بگیرید و با همسرتان در میان بگذارید. اگر قبلاً در مورد مسائل مهم با همسر خود به مشورت و گفتگو نپرداخته‌اید آن را در اولویت قرار دهید مانند شغل، تحصیل، مسائل اقتصادی، بچه، محدوده وظایف و مسئولیت‌ها، توقعات و خانواده‌ها.

شک و تردید

شک و تردید از مشکلات اوایل ازدواج اگر متوجه مسئله‌ای شک برانگیز شدید بدون اینکه قضاوت کنید با احتیاط و مراقبت، از هر کاری که می‌توانید شک خود را برطرف کند چه مثبت و چه منفی دریغ نکنید به‌شرط اینکه اساساً یک شخصیت شکاک نداشته باشید که در این صورت می‌بایست با مراجعه به یک مشاور خانواده خوب برای یکبار و همیشه شک خود را برطرف کند.

همسر همراه، همدم و دوست

برای همسرتان همراه، همدم و دوست باشید نه پدر یا مادر بسیاری از زوجین به‌اشتباه و ناخودآگاه، مهربانی و محبتشان بوی پدر یا مادر می‌دهد. هرچند چنین رابطه‌ای در اوایل ازدواج برای هر دو طرف ممکن است بسیار خوشایند و لذت‌بخش باشد ولی دیری نخواهد پایید که به دشمنی و نفرت تبدیل خواهد شد. برای اجتناب از این مسئله نه به‌جای همسر خود احساس کنید و نه به‌جای او فکر کنید و نه به‌جای او تصمیم بگیرید.

آرمان‌گرایی

آرمان‌گرایی از مهمترین دلایل دعواهای اوایل ازدواج همه افراد در ذهن خود الگو و مدلی از یک همسر ایده‌آل به تصویر دارند که ممکن است والدین یا افراد دیگر باشد. قبل از این‌که همسرتان در اوایل ازدواج بخواهد مطرح کند، خودتان پیش‌قدم شده و در جلسات هفتگی یا ماهانه به شیوه‌ای صمیمانه از همسرتان بخواهید که اشتباهات و نقص‌های شما را متذکر شود و از این فرصت طلایی برای بهبود رابطه با همسر خود و دستیابی به تجربه یک ازدواج موفق بهره بگیرید. به‌خاطر داشته باشید فقط مردگان‌اند که اشتباه نمی‌کنند و تصور داشتن همسر ایده‌آل فقط یک رویاست.

مسایل گذشته

برای اجتناب از اختلافات ابتدای ازدواج تمام مسائل خصوصی گذشته خود را به خاک بسپارید در اوایل ازدواج و شروع زندگی مشترک دیگر جایی برای نگه‌داشتن دفترچه خاطرات و عکس‌های آن‌چنانی دوران مجردی، پیام تبریک فرستادن به دوست قدیمی، دعوت به جشن عروسی دوست مجردی و غیره نیست.

برای دوری از مشکلات اوایل ازدواج مسائل خصوصی زندگی زناشویی خود را با اقوام و دوستان فاش نکنید
در مورد اختلافات زندگی زناشویی به دنبال یک روانشناس خانواده خوب بگردید. برای شروع اگر پدر یا مادر خود را فردی آگاه و عادل می‌دانید می‌توان مورد را با آنها در میان گذاشت ولی خودتان تصمیم درست را در نهایت بگیرید . مراجعه به یک مرکز مشاوره ازدواج و کمک گرفتن از یک روانشناس خوب برای حل مشکلات زندگی و بهبود روابط زناشویی با همسر خود را حتما مد نظر قرار دهید.

برای شرکت در آزمون شخصیت شناسی و اختلالات روانی و قبل ازدواج در تست های زیر شرکت کنید.

این صفحه را به اشتراک بگذارید.
نظرات کاربران