مقالات روانشناسی

مشاوره قبل از ازدواج

4.95

مشاوره قبل از ازدواج

ازدواج خوب و انتخاب همسر مناسب یکی از بزرگترین تصمیماتی می باشد که بیشتر افراد حداقل یک مرتبه ، اتخاذ می کنند . چرا که زمانی که فرد ازدواج می کند ، تمامی اهداف زندگی  ، روابط اجتماعی و خانوادگی فرد ، تحت شعاع قرار می گیرند و دستخوش تغییر می شود .

افرادی که در آستانه این تصمیم گیری بزرگ قرار می گیرند ، دچار استرس و اضطراب می شوند که ممکن است این فشار استرس مانع از آن شود که شخص بهترین و درست ترین تصمیم خود را بگیرد.

3دلیل مهم برای مشاوره قبل از ازدواج

یکی از مهمترین دلایلی که مشاوره قبل از ازدواج را مهم و الزامی کرده است ، کنترل استرس ، قبل از گرفتن تصمیم بزرگی مثل ازدواج می باشد .

مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می کند تا تواقعات و خواسته های خود را با یکدیگر در میان بگذارید و از شما می خواهد تا بدون هیچگونه خود سانسوری و محدودیت نظر خود را در مورد ازدواج با وی به اشتراک بگذارید .

هنگامی که مشاور نظرات و اهداف زوجین را بدون هیچگونه محدودیت می شنود ، می تواند به آن ها کمک کند تا به اهداف و خواسته های یکدیگر نزدیک بشوند و انتظارات و توقعات یکدیگر را بهتر و دقیق تر بشناسند .

1 تاثیر واقعی ازدواج بر آینده (رویا پردازی ممنوع )

همه افراد پیش از ازدواج یک تصویر رویایی برای خود تصور می کنند که بعد از این اتفاق هیچ مشکلی وجود ندارد و همه کار ها به اصطلاح روی غلتک می افتند .

اما واقعیت چنین نیست . مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می کند تا تمام برداشت های نادرست قبلی خود را دور بیندازید و با نگاهی دقیق تر و عمیق تر به ازدواج نگاه کنید .

مشاوران پیش از ازدواج به شما کمک می کنند تا با واقعیت های زشت و زیبای ازدواج روبرو شوید و بعد از درک این واقعیت ها تصمیم نهایی خود را بگیرید .

2- شناخت کامل زوجین

در مراسمات خانوادگی پیش از ازدواج مثل خواستگاری معمولا خجالت و حجب و حیا مانع می شود تا خود واقعیمان را به طرف دیگر ازدواج و همچنین خانواده وی معرفی کنیم .

و همین خجالت ها باعث می شود تا دو خانواده درگیر ، شناخت درستی از یکدیگر نداشته باشند و در آینده وقتی با اختلاف نظرات یکدیگر آشنا می شوند ، زمینه مناشاقات و اختلافات تقویت می شود .

وجود مشاوران پیش از ازدواج کمک می کند تا همانطور که قبل تر گفتیم بدون هیچ تعارف و سانسوری خود واقعیتان باشید و مشاوران نیز با بررسی و آنالیز دقیق افکار شما درباره ازدواج طرف دیگر را از واقعیت های وجودی شما آگاه می سازد و به شما و طرف دیگر کمک می کند تا با آگاهی بیشتری تصمیم خود را راجع به ازدواج بگیرید .

3- برنامه ریزی دقیق برای بعد از ازدواج

هیچ کسی در جهان نمی تواند ادعا کند که تمام برنامه ها و اهداف خود را دقیقا در زمان از پیش تعیین شده ، به واقعیت برساند اما برنامه نداشتن برای آینده یکی از بزرگترین نقاط ضعف جا نیفتاده در خانواده های ایرانی می باشد .

مشاوره قبل از ازدواج برای شما برنامه و چارچوب زمانی ای را تعیین می کند که زمان انجام هر اتفاقی بر اساس توافقات بین زوجین می باشد .

برای مثال در بین مردان سنتی یکی از دلایل ازدواج به دنیا آوردن بچه می باشد که حاضرند بلافاصله بعد از ازدواج برای تولد اولین فرزند خود آماده شوند .

اما اگر این مسئله با طرف دیگر ازدواج از قبل تعیین نشده باشد ممکن است به دلیل عدم آمادگی برای پذیرش این تصمیم بزرگ ، به اختلافاتی بین زوجین ختم بشود .

برای همین مشاور ازدواج با پرسش راجع به اهداف ازدواج و زمان رسیدن به هر کدام از این اهداف برای شما و خانواده ی جدیدتان برنامه زمانی تعیین می کنند تا به درک عمیق تری از خواسته های یکدیگر برسید.

روند مشاوره قبل از ازدواج چگونه است؟

مشاوره قبل از ازدواج در قالب جلسات مختلف برگزار می ‌شود . در بعضی از این جلسات ، زوجین به صورت انفرادی و در سایر جلسات به صورت زوجی حضور پیدا می‌ کنند .

در این جلسات ، مشاور می کوشد تا زیر ساخت های شخصیتی زوجین را بیابد که در بعضی از موارد از تست های مختلف همچون تست mmpi و تست کتل, تست نئو, سایر تست ها استفاده می کند . این تست ‌ها به منظور آگاهی بیشتر از شخصیت طرفین انجام می‌ شود که بهتر است قبل از ازدواج و حتی دوره نامزدی انجام شود .

پس از انجام تست ، مشاور به بررسی ، تجزیه و تحلیل دقیق پاسخ این تست ها می پردازد و طرفین را از ویژگی‌ های شخصیتی همچون برونگرایی یا درونگرایی ، میزان توافق پذیری ، میزان مسولیت پذیری و … آگاه می سازد و شما را از اختلافاتی که ممکن است در آینده به وجود آید ، آگاه می‌سازد و راهکارهایی به شما ارائه می‌ دهد تا این اختلافات را به حداقل برسانید .

مشاوره پیش از ازدواج چند جلسه است ؟

به طور کلی مشاوره پیش از ازدواج از بروز اختلافات اساسی و جدی در آینده جلوگیری می کند و احتمال طلاق را در زندگی مشترک آینده کم می‌ کند . به همین علت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .

مشاوره پیش از ازدواج با تعداد جلسات مختلفی برای زوجین تجویز و انجام می‌ شود . اما تعداد آن با توجه به اختلافات و ویژگی ‌های شخصیتی افراد و مشکلاتی که ممکن است در آینده دامن گیر زوجین شود بین 5 تا 10 جلسه متغیر است . البته ممکن است برخی از زوجین به جلسات بیشتری نیاز داشته باشند .

چه زمانی باید به مشاور قبل از ازدواج مراجعه کنیم ؟

ازدواج از اهمیت بسیار زیادی در زندگی افراد برخوردار است . مقوله ازدواج زندگی آینده انسان را شکل می دهد و بر روی زندگی طرفین بسیار تاثیر گذار است . پس در انتخاب خود می بایست بسیار دقت کنید و در زمان مناسب به مشاوره پیش از ازدواج مراجعه کنید .

هدف از مشاوره قبل از ازدواج به شناخت دقیق رسیدن از شخصیت طرف مقابل است . پس زمان مراجعه به مشاوره قبل از ازدواج بسیار حائز اهمیت است . بهترین زمان برای مراجعه به مشاور ، پس از خواستگاری و آشنایی طرف با یک دیگر است .

چرا که اگر زودتر یعنی بلافاصله پس از صحبت کردن برای مشاوره اقدام کنید ، کار نادرستی است و اگر دیرتر ، پس از آشنایی کامل و یا پس از مراسم نامزدی به مشاور ازدواج مراجعه کنید، به علت وابستگی پیش آمده و روابط عاطفی و احساسی شکل گرفته شده بین زوجین ، نتوانند از جلسات مشاوره و صحبت‌ های مشاور استفاده کنند .

در مشاوره قبل از ازدواج چه موضوعاتی بررسی می شود ؟

با شرکت در مشاوره قبل ازدواج در ابتدا آمادگی زوجین برای این تصمیم بزرگ بررسی می‌ شود . که آیا این فرد آمادگی لازم برای ازدواج را دارد یا خیر . سپس مشاور به بررسی ویژگی‌های شخصیتی طرفین و اختلافات بین زوجین می ‌پردازد و طرفین را از این اختلافات آگاه می ‌کند و در نهایت چگونگی رویارویی با این مشکلات و اختلافات را به زوجین آموزش می‌ دهد تا از بروز مشکلات حاد و جدی در آینده جلوگیری شود .

در این قسمت سعی داریم شما را با برخی از این اختلافات احتمالی موجود بین زوجین آشنا کنیم :

1- اختلاف در ویژگی های شخصیتی:

ویژگی های شخصیتی و رفتاری بسیار زیادی وجود دارد که می ‌تواند بر روی زندگی مشترک زوجین تاثیر مستقیم ‌بگذارد . برخی از این ویژگی های شخصیتی باید در طرفین یکسان باشد تا بتوانند طرفین با یک دیگر ازدواج کرده و زندگی خوبی داشته باشند . اما وجود برخی از اختلافات شخصیتی باعث می‌ شود که مشکلات جدی در زندگی مشترک آینده زوجین به وجود آید .

به عنوان مثال : طرفین یکی برون گرا و دیگری درون گرا باشد ، فرد درون گرا تمایل به تنهایی دارد و از شرکت در جمع‌ های مختلف بی زار است و فرد برون گرا از تنهایی گریزان است و تمایل به شرکت در جمع های شلوغ و مهمانی را دارد‌ .

یا طرفین یکی بسیار منظم و تمیز و دیگری نظم و تمیزی را در اولویت قرار نمی‌ دهد و برای او از اهمیت چندانی برخوردار نباشد .

یا ممکن است یکی از طرفین اهل پس ‌انداز و خرج کم تر در زندگی باشد و دیگری ولخرج باشد .

این اختلافات در ویژگی های شخصیتی ، می تواند مشکلاتی جدی به همراه داشته باشد و حتی ممکن است طرفین را از شروع زندگی مشترک بازدارد .

بررسی ویژگی های شخصیتی از نکات حائز اهمیت می باشد ، که حتما می بایست در مشاوره قبی از ازدواج مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار بگیرد .

2- بررسی اختلاف طبقاتی در مشاوره قبل از ازدواج :

اختلاف طبقاتی یکی از مواردی است که بسیار در ازدواج‌ حائز اهمیت است و در مشاوره قبل از ازدواج مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد . طبقه اجتماعی طرفین با توجه به شغل و درآمد طرفین بررسی می شود . بررسی‌ها و تحقیقات نشان می ‌دهد که هرچه اختلاف طبقاتی طرفین زمان ازدواج کم تر باشد ، زوجین زندگی موفق تری را تجربه خواهند کرد 

3- اختلاف قد در ازدواج

اختلاف قد امری کاملا سلیقه ای است اما در کشور ایران بسیاری از افراد بر این باورند که قد مرد می بایست از زن بلند تر باشد و اینکه زن و مرد هم قد باشند یا زن قد بلند تر از مرد باشد و یا اختلاف قدی بین زن و مرد بسیار زیاد باشد برای افراد جا نیوفتاده است . این موضوع می تواند مشکلاتی در زندگی زوجین ایجاد کند . مشاور می کوشد تا راهکار و راه حل برای حل این گونه مشکلات در آینده را به شما آموزش می دهد .

4- اختلاف در میزان تحصیلات

با توجه به تحقیقاتی که از زوجین پس از ازدواج ، صورت گرفته است ، زوجینی که میزان و سطح تحصیلات مشابه و یا نزدیک به یک دیگر دارند ، کم تر دچار اختلاف در زندگی زناشویی می شوند و احتمال طلاق در چنین زوجی پایین است .

پس می توان گفت بررسی اختلاف در میزان تحصیلات ، یکی از مسائل حائز اهمیت است . در صورتی که اختلاف میزان تحصیلات در طرفین زیاد باشد ، ممکن است در زندگی آینده مشکلاتی برای زوجین به وجود آید ، که مشاور می کوشد تا طرفین را از این مشکلات آگاه کند و چگونگی حل این مشکلات را به زوجین بیاموزد .

5- اختلاف در عقاید مذهبی

هر فردی عقاید مذهبی خود را دارد . به طور کلی ، افرادی که با عقاید مذهبی مشابه با یکدیگر ازدواج کرده‌ اند ، زندگی موفق تری نسبت به زوجین با عقاید مذهبی مختلف ، داشته اند .

گاهی ممکن است طرفین عقاید و اعتقادات مذهبی یکسانی نداشته باشند و تفاوت ها و اختلافات کوچک با یک دیگر داشته باشند ، که مشاور سعی می ‌کند به طرفین بیاموزد که به عقاید یک دیگر احترام بگذارند تا در زندگی مشترک آینده خود دچار مشکل جدی نشوند .

اما گاهی ایت اختلاف آن قدر زیاد می ‌شود که ممکن است اختلافاتی بسیار شدید و جدی زندگی مشترک آینده طرفین را تهدید کند و حتی خانواده طرفین را تحت شعاع قرار دهد . در صورت وجود این گونه اختلافات ، مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می کند تا بهترین تصمیم را بگیرید .

7 فایده مشاوره قبل از ازدواج

  1. تشخیص نقاط قوت زوجین و رشد آن
  2. بررسی ویژگی های شخصیتی
  3. تقویت مهارت های ارتباطی
  4. حل تعارضات و مشکلات و کاهش استرس
  5. بررسی گذشته و تاریخچه خانوادگی هر یک
  6. بررسی مسائل مالی
  7. بیان اهداف شخصی، زوجی و خانوادگی
این صفحه را به اشتراک بگذارید.
نظرات کاربران