مقالات روانشناسی

تقویت روابط اجتماعی

1

تقویت روابط اجتماعی

مفهوم روابط اجتماعی چیست؟ و این مفهوم چه زمینه هایی را در بر می گیرد؟ مفهوم روابط اجتماعی شامل دو عنصر؛ “سیاست اجتماعی” و “مدیریت اجتماعی” است. هر دو عنصر با زمینه های “علوم سیاسی” و “علوم اقتصادی” ارتباط نزدیکی دارد. موارد مربوط به سیاست اجتماعی بصورت آشکار بیان شده و مورد توجه قرار می گیرد لذا افرادی که در این مباحث اظهار نظر می کنند باید دیدگاه خاصی داشته باشند تا بتوانند بحث ها را هدایت کنند. کارشناسان در تعریف روابط اجتماعی  به دو مفهوم روابط حقوقی و فرهنگی اشاره می کنند و آن را به معنای “مدیریت روابط حقوقی و فرهنگی” تعریف می کنند.

تاثیر روابط اجتماعی در زندگی فرد

برقراری روابط اجتماعی بین افراد، می تواند در زندگی فرد نقش تاثیرگذاری داشته باشد. روابط اجتماعی در دنیای رو به پیشرفت امروزی، از اصول اساسی برای دوام و پایداری زندگی فردی است. از نظر صاحب نظران علم جامعه شناسی، روابط اجتماعی را می توان ارتباط بین دو نفر و یا چند گروه تعریف کرد یعنی روابط اجتماعی ارتباط و وابستگی متقابل افراد نسبت به یکدیگر است. این روابط می تواند بصورت مثبت و سازنده باشد مانند رابطه دوستی و یا منفی و مخرب باشد مانند دشمنی.

ارتباط اجتماعی بصورت یک نیاز مطرح می شود و برای هر فردی لازم است. حتی می توان اینگونه بیان کرد که ظهور رفتار اجتماعی به همان روزهای نخست زندگی بر می گردد، هنگامی که نوزاد برای اولین بار لبخند اجتماعی را ظاهر می سازد در حقیقت اولین ارتباط اجتماعی خود را با افراد خانواده برقرار می کند و روز به روز ارتباط نوزاد با محیط خود بیشتر می شود و دامنه این ارتباط با شناخت افراد بیشتر، گسترده تر می شود.

نوزاد در ابتدا فقط پدر و مادر را می شناسد اما با گذشت زمان، این شناخت و ارتباط به افراد بیشتری عمومیت پیدا می کند. وقتی که کودک به سن 5 – 6 سالگی می رسد سعی در برقراری ارتباط با همسالان و هم قطاران خود دارد و همین طور در سنین نوجوانی و جوانی فرد تلاش می کند تا روابط اجتماعی خود را با دوستان و اطرافیانش گسترش دهد.

اهمیت ارتباط اجتماعی

اهمیت ارتباط اجتماعی را می توان با شاخص فقدان ارتباط سنجید، انسان های منزوی و فاقد ارتباط اجتماعی ، در معرض بسیاری از آسیب های اجتماعی مانند: خودکشی قرار دارند. از نظر جامعه شناسان خودکشی بیش آنکه منبعث از بیماری یا تندگدستی باشد از خلاء بین افراد و جامعه یا کاستی در روابط انسانی، منشاء می گیرد.

انواع روابط اجتماعی

انواع روابط اجتماعی به ارتباط مستقیم، ارتباط جهانی، ارتباط احساس برانگیز، ارتباط معطوف به هدف و ارتباط بازتابی تقسیم می شود. در این بخش هر کدام از انواع روابط اجتماعی بصورت مختصر بررسی می شوند.

ارتباط مستقیم: ارتباط بین افراد با یکدیگر بدون واسطه
ارتباط جهانی: با در نظر گرفتن ارتباط از نظر بعد مسافت، ارتباط را به دو نوع ملی و جهانی تقسیم بندی می کنند.
ارتباط احساس برانگیز: این فرآیند ارتباطی صرفاً با حالات احساس گونه انجام می گیرد و همبستگی اجتماعی و آمادگی روانی مشترک را در افراد بوجود می آورد.
ارتباط معطوف به هدف: این نوع ارتباط دارای هدفی خاص است که از پیش تعیین شده است مانند ارتباطی که بین دو فرد در مصاحبه برقرار می شود.
ارتباط بازتابی: این نوع ارتباط معطوف به هدف خاصی نیست و فرد بدون هیچ آگاهی در جریان ارتباط قرار می گیرد.

راه و روش های موثر برای بهبود و تقویت روابط اجتماعی قوی

از ویژگی های افراد موفق می توان مهارت و توانایی آنها دربرقراری ارتباط موثر با دیگران دانست.با درک این مطلب آیا فرد موفقی در این زمینه می باشید؟ با خواندن مطالب زیر به سوال خود پاسخ دهید. در ادامه این بخش از نمناک روشهایی برای بهبود روابط اجتماعی وجود دارد که شما را قادر می سازد تا با تمام اطرافیان خود روابط اجتماعی قوی و عالی داشته باشید.

برای داشتن روابط اجتماعی قوی دستان خود را نشان دهید

اولین جایی که افراد در ملاقات اول به آن توجه دارند دستان شما است ؛ از قرار دادن دستان خود در جیب یا پشتتان در هنگام صحبت کردن اجتناب کنید. این احساس ایجاد می شود که چیزی را پنهان کرده اید. از دستان خود برای دست دادن و انتقال آگاهی استفاده کنید، تا طرف مقابل حالت تدافعی نگیرد.

ارتباط را با تماس های ساده مثل دست دادن قوی تر کنید

در حین صحبت کردن تماس بدنی برقرار کنید. مثل دست دادن ساده به یک غریبه. برای دوستان صمیمی، در آغوش کشیدن مناسب تر است، در مقابل خانواده احساسات بیشتری خرج کنید.

قبل از سوال پرسیدن شرایط را آرام کنید

سوال پرسیدن برای درک دیگران کار مهمی است، اما اگر در شرایط اشتباه این کار را انجام دهید، طرف مقابل حالت تدافعی به خود می گیرد.طرف مقابل نباید حس کند که او را دست می اندازید، صمیمانه نشان دهید که علاقه مند به شنیدن احساسات و یا داستان فرد هستید.

شرایط را آسان بگیرید

گاهی پیش می آید که فردی مطلبی را توصیف می کند، اما شما چیزی از آن متوجه نمی شوید.افراد متفاوت فکر می کنند و گاهی برقراری ارتباط سخت می شود، به خصوص اگر تجربه شخصی و حرفه ای متفاوتی داشته باشید.

از کلمه "منم همینطور" در حین مکالمه استفاده کنید، و در مورد مسائلی که طرف مقابل را هیجان زده می کند، نت برداری کنید .همچنین یک پیش زمینه از علایق شخص داشته باشید و سپس مکالمه را شروع کنید.

در شرایط اضطراری مکالمه را قطع کنید

اجازه دهید شخص حرف خود را تمام کند. هر وقت در شرایط حساس و اضطراری بودید، مکالمه را قطع کنید.

گوش دادن را تقویت کنید

نگران این نباشید که به موقع پاسخ طرف را بدهید، فقط به دقت به صحبت های طرف گوش کنید. و در وقت مناسب نظر خود را بازگو کنید.

مغز همسرتان را شناسایی کنید

به شریک خود گوش فرا دهید بفهمید کدام قسمت مغز او صحبت می کند. از احساسات حرف می زند یا می خواهد چیزی را به شما بفهماند؟!اگر گفتگو درباره تلاش برای پیدا کردن پاسخ به یک مشکل یا سوال خاص است،به شکل منطقی به سوالات پاسخ دهید.اگر گفتگو درباره یک داستان است، شریک زندگی شما سعی در نشان دادن احساس خود دارد، با احساس به او پاسخ دهید.

احساسات خود را از طریق داستان ها بیان کنید

به شخص مقابل میزان عصبانیت خود را بروز دهید ، تجربیات و احساسات خود را از طریق داستان ها بیان کنید و سعی کنید دقیق باشید به عنوان مثال، نه تنها بگویید روزی بدی داشتید ،جزئیات مربوط به آنچه اتفاق افتاده است را به اشتراک بگذارید:

  • کی اونجا بود؟
  • وقتی این اتفاق افتاد چه احساسی داشتید؟
  • فکر میکنی چه چیزی باعث آن شد؟

برای داشتن روابط اجتماعی قوی تعداد زیادی عبارات میکرو مثبت بدهید

به شریک خود نشان دهید که آماده شنیدن داستان او هستید ، در طول مکالمه تلفنی توجه خود را بروز دهید. بدن خود را آرام کنید و شانه های خود را باز کنید و در صورت لزوم با لبخند پاسخ دهید.

در روابط اجتماعی قوی توجه خود را متمرکز کنید

سعی کنید هر گونه حواس پرتی را از بین ببرید ، تلفن خود را پایین بیاورید و آن را خاموش کنید.

اهمیت حفظ تماس چشمی در روابط اجتماعی قوی

انجام این کار اکسیتوسین را در مغز آزاد می کند و اعتماد و ارتباط را تقویت می کند. در طول مکالمات مهم، اگر محیط بسیار شلوغ است، به فضای خلوت تر بروید.

حس قدردانی شریک خود را درک کنید

از زبان عشق برای ارزیابی خود استفاده کنید و زبان عشق دیگران را نیز بفهمید.شما و شریک زندگیتان نیازی به صحبت کردن با زبان عاشقانه ندارید تا با هم بمانید، فقط باید واقعا زبان یکدیگر را درک کنید.

با هیجان به دیدار شریکتان بروید

هنگامی که احساس می کنید شریکتان هیجان زده شده است هر کاری که میکنید را متوقف کنید و به او بپیوندیداین کمک خواهد کرد که هورمون خوشبختی، سروتونین، در مغز هر دوی شما ترشح شود که خلق و خوی را تقویت می کند.

کوتاه صحبت نکنید

  • سوالاتی را بپرسید که برایتان جالب است و مایل به شنیدن جواب آنها هستید:به جای اینکه بپرسید:"چطوری ؟" چیزی شبیه به این بگویید "به من در مورد روزت بگو".
  • به جای پرسیدن «چه کاری انجام میدهید؟» از چیزی مانند «این روزها رو موضوع جالبی کار میکنی» بپرسید؟
  • به جای اینکه بپرسید «اهل کجا هستید؟»، چیزی شبیه به «برنامه ای برای تعطیلات داری؟»بپرسید.

به جای واکنش، پاسخ دهید

زمانی که در مورد یک موضوع با شریکتان اختلاف نظر دارید و او با شما مخالفت می کند، یک لحظه سکوت کنید و ببینید چه حسی به شما دست داده است.سپس یک لحظه از خود بپرسید، الان چه حسی دارم؟ و این حس را با شریک خود به اشتراک بگذارید پس از آن، در مورد چگونگی پاسخ بهتر به وضعیت، به آن به عنوان یک مکالمه سازنده و نه به یک مخرب فکر کنید.هنگامی که یک دوست را برای کسی معرفی می کنید، فقط نام آنها را معرفی نکنید، بلکه یک مورد جالب در مورد او را نیز بیان کنید.

هر زمان که حس قدردانی نسبت به همسرتان داشتید آن را ابراز کنید

هر نوع رشد و پیشرفت همسرتان را مهم تلقی کنید. این امر شانس شما برای موفقیت را افزایش می دهد حتی زمانی که شرایط وخیم می شود.

کمک کنید تا همسرتان احساساتش را بروز دهد

به شریک زندگی خود اعتماد به نفس دهید تا احساسش را بیان کند . به عنوان مثال، اگر او درباره چیزی که در محیط کار موجب ناراحتیش شده صحبت میکند، می توانید پاسخ دهید "این واقعا آزار دهنده است، اگر من در وضعیت مشابه بودم، من نیز از این موضوع خسته میشدم. "این نوع واکنش بیان می کند که احساسات شریک زندگیتان ارزشمند و واقعی است.

احساس همدردی در روابط اجتماعی قوی

تمرین کنید ،با همدلی پاسخ دهید، زمانی که شریک زندگی شما شرمنده است ، سعی کنید جهان را از دیدگاه دیگران ببینید. این کار باعث می شود تا دیگران را قضاوت نکنید. برای درک کردن حس دیگران اول باید احساسات خود را باور کنید.

این صفحه را به اشتراک بگذارید.
نظرات کاربران