مقالات روانشناسی

تیپ شخصیتی ESFJ (حامی)

1

تیپ شخصیتی ESFJ (حامی)
حامی
برونگرا حسیاحساسیقضاوت

ویژگی های شخصیتی

تیپ شخصیتی ESFJ بسیار خونگرم و معاشرتی است. آن ها می خواهند که به طور واقعی به دیگران کمک کنند. این افراد برای روابط خود اهمیت زیادی قائل هستند. این افراد تمام تلاششان را می کنند که در بین افراد شهرت بدست آورند و همچنین دوست دارند که همه را از خود راضی نگه دارند.

در واقع آن ها در بسیاری از موارد نگران جایگاه خود در جامعه هستند. این اشخاص زیاد حرف می زنند و خواهان روابط هماهنگ با دیگران هستند و به سختی تلاش می کنند که به این هماهنگی دست پیدا کنند. در واقع آنان از هر کس یا هر چیز خوششان بیاید، به عنوان الگو به دیگران معرفی می کنند.

ESFJ ها در تست MBTI به شدت اجتماعی هستند و هنگامی که از دیگران فاصله می گیرند کلافه می شوند. آن ها تمایل دارند با دیگران همکاری کنند و اهمیت زیادی به نیازهای روزانه دیگران می دهند و سعی می کنند آن ها را برآورده کنند. در کل این افراد به نیازهای دیگران بیشتر از نیازهای خود اهمیت می دهند. آن ها دوست دارند که مورد نیاز باشند و همه از آن ها بابت کارهایشان تشکر و قدردانی کنند.

ESFJها جز افراد واقع بین و عملگرا هستند و بسیار زیاد به حقایق اهمیت می دهند. آن ها اشخاصی سازمان یافته هستند. آن ها حقایق و جزئیات را به خوبی در ذهن خود نگه می دارند. افراد با تیپ شخصیتی ESFJ براساس تجربه های خود و افرادی که به آن ها اعتماد دارند برای خود برنامه ریزی می کنند. فردی فعال هستند و با محیط فیزیکی خود در تماس هستند.

از آن جهت که ESFJ ها هوشیار و سنتی هستند، مسوولیت پذیر بوده و به وظایف و تعهدات خود پایبند باقی می مانند. برای خود و دیگران بایدها و نبایدهای فراوانی دارند. آنان به نهادهای اجتماعی بها داده و علاقمند به عضویت فعال در نهادها و سازمانهای اجتماعی مختلف اند.

روابط اجتماعی برای آنها مهم تلقی می شود و از این رو روابط و پیوندهای اجتماعی خوب و قوی دارند. سعی می کنند برای اشخاص دیگر کار مفیدی صورت بدهند و به خصوص در مواقع سختی و دشواری به آنها کمک کنند. وفاداری حتی در مسائل جزئی از خصوصیات این تیپ شخصیتی است.

مردم‌دار و مردم دوست

افراد با الگوی شخصیتی ESFJها افرادی خونگرم و مردم دوست هستند که دوست دارند با دیگران ارتباط برقرار کنند. آن‌ها از ترجیحات حسی (S) و قضاوتی (J) خود برای گردآوری اطلاعات جزئی و معنادار در مورد دیگران استفاده می‌کنند. از این رو آن‌ها عمدتا از نیازها و خواسته‌های اطرافیان آگاهند و می‌توانند بر اساس این اطلاعات در موقعیت مناسب به حمایت و رفع نیازهای آنان بپردازند.

افراد با الگوی ESFJ مردم را بسیار دوست دارند و معمولا استعداد زیادی در مراقبت و نگهداری از دیگران دارند. این افراد نیازهای دیگران را به خوبی درک می کنند به طوری که نیازی نیست به آن ها خواسته های خود را توضیح دهید.

تمایل شدید تیپ شخصیتی ESFJ این است که دیگران آن ها را دوست داشته باشند و مورد پسند دیگران قرار بگیرند. این رفتار آن ها از این افراد فردی مهربان می‌سازد که چتر حمایتی خود را بر سر همگان می‌گسترانند. به دلیل همین ویژگی‌شان است که افراد از همنشینی و مجاورت با آن‌ها احساس شادمانی می‌کنند.

مسئولیت پذیری

ESFJها افرادی قابل اعتماد برای دیگران هستند. این افراد مسئولیتی که به آن ها واگذار می کنند را بسیار جدی می گیرند. این افراد به ثبات قدم و امنیت اهمیت بسیار زیادی می دهند. همچنین باید گفت این افراد به جزئیات زندگی متمرکز هستند.

آن‌ها پیش از دیگران به این نکته پی می‌برند که چه کاری باید انجام شود و چه اقداماتی لازم است تا کار به نتیجه قطعی ختم شود. آن‌ها شیفته انجام چنین وظایفی هستند که در آن به ترسیم نقشه جزئی راه بپردازند و در نهایت کار را به نتیجه‌ای نهایی و ملموس هدایت کنند.

با انرژی و بخشنده

ESFJها بسیار خونگرم هستند. آن ها از این که دیگران آن ها را تائید کنند حس خوبی می گیرند. این افراد نسبت به بی تفاوتی دیگران بسیار آسیب پذیر هستند و توقع بی مهری از کسی را ندارند.

فردی بسیار بخشنده است که بخش بسیار زیادی از رضایت درونی خود را از شادمانی دیگران دریافت می کنند. آن‌ها دوست دارند بخاطر آنچه هستند و آنچه ارائه می‌کنند مورد تحسین و قدردانی واقع شوند.

ESFJ ها نسبت به دیگران بسیار متوجه و حساسند و مراقبت بدون چشمداشت خود را به آنان ارزانی می‌دارند. دیگران برای ESFJ ها به قدری حائز اهمیت‌اند که گاهی اوقات حاضر نمی‌شوند برخی حقایق تلخ را در مورد عزیزان و کسانی که دوستشان دارند، بپذیرند. در واقع در این زمینه، احساس آن‌ها بر بی‌طرفی آن‌ها، غالب است.

نظام ارزشی بر اساس واقعیت‌های بیرونی

نظام ارزشی ESFJ ها بر پایه واقعیت های بیرونی و مرتبط با انسان ها بنا شده است. آن ها معمولا نقطه نظرات روشنی نسبت به امور مختلف دارند.

آن‌ها کدهای اخلاقی محکمی برای خود قائلند که مطابق با شرایط بیرونی و اجتماعی که در آن زندگی می‌کنند تنظیم شده است نه بر اساس ارزش‌های درونی و شخصی. زیرا آن‌ها همواره نظام ارزشی خود را با ارزش‌های رایج و حاکم بر اجتماع مقایسه می‌کنند و نظام باورهایشان را از فیلتر درست و غلط‌های اجتماع عبور می‌دهند.

اگر ESFJ ها از این موقعیت برخوردار بوده‌اند که در محیطی با نظام ارزشی قدرتمند با تاکید بر اخلاقیات و انسانیت اصیل پرورش یافته باشند، در این صورت تبدیل به افرادی مهربان، سخاوتمند و حمایت‌گر نسبت به دیگران خواهند شد که در یاری‌رساندن به آن‌ها لحظه‌ای تردید نخواهند کرد. زیرا از این فرصت برخوردار بوده‌اند که نظام ارزشی خود را به خوبی بر اساس ارزش‌های رایج در اجتماع یا خانواده رشد بدهند.

ایثارگری

چنین افرادی به معنای واقعی کلمه برای اطرافیان خود ایثار و از خودگذشتگی ناب و حقیقی را به نمایش می‌گذارند (رشد کامل شخصیتی آن‌ها در محیطی با نظام ارزشی قوی و با ثبات صورت می‌گیرد).

برعکس اگر آن‌ها نتوانسته باشند نظام ارزشی درونی خود را با یک نظام ارزشی محکم بیرونی پیوند بزنند و در محیطی با نظام باورهای سست پرورش یافته باشند، در این صورت باورهای تردید آمیزی نسبت به محیط پیرامون خود پیدا خواهند کرد و در نتیجه به صورت ناآگاهانه به مجموعه‌ای از عقاید سست و بعضا نادرست شخصی باور خواهند داشت. عقایدی که خودشان کاملا صحیح و صادقانه می‌پندارند.

در این وضعیت کارکرد احساسی‌شان آن‌ها را به سمت تحریف واقعیت و سرپوش گذاشتن روی اعمالشان سوق می‌دهد و در عین حال به دلیل عدم وجود کارکرد شهودی توانایی آینده‌نگری را از دست می‌دهند و نخواهند دانست که اعمالشان در نهایت به چه نتیجه‌ای منجر خواهد شد.

اهداف خیرخواهانه

این تیپ از محبوبیت فراوانی در میان مردم برخوردار است و همزمان مهارت بالایی در استفاده از قابلیت‌های دیگران در راستای رسیدن به اهداف خیرخواهانه دارد اما بر خلاف تیپ همسان خود ENFJ، ارزیابیِ بلند-مدتی از نتیجه‌ فعالیت‌های خود انجام نمی‌دهد بلکه بیشتر به رفع نیازهای فوری و آنی توجه می‌کنند.

همه ESFJها از یک تمایل طبیعی و ذاتی برای در اختیار گرفتن محیط اطراف و تسلط بر اوضاع برخوردارند. کارکرد اصلی آن‌ها باعث می‌شود این تیپ به نظم و سازماندهی اهمیت زیادی بدهد و از طرفی به آن‌ها کمک می‌کند تا در تصمیم‌گیری‌ها افرادی مصمم و سریع باشند.

احترام به قوانین

آن‌ها در محیط‌هایی با نظم و ساختار محکم احساس بهتری می‌کنند و از انجام کارهایی که نیازمند تفکر انتزاعی و تحلیل‌های نظری و غیر شخصی است لذت نمی‌برند، این افراد از ایجاد نظم و ساختار لذت فراوانی می‌برند و در انجام وظایف اینچنینی بسیار خوب عمل می‌کنند. ESFJها باید بخاطر بسپارند که افرادی که مایل به استقلال هستند و از تعیین ساختار برای اعمالشان گریزانند را کنترل نکنند.

ESFJ ها به قوانین و صاحبان قدرت احترام می‌گذارند و از دیگران نیز همین انتظار را دارند. آن‌ها اشخاصی سنت‌گرا هستند که ترجیح می‌دهند کارها را از طریق روش‌های معمول که امتحانشان را به خوبی پس داده‌اند انجام دهند و از ورود به قلمروهای جدید و ناشناخته برای انجام کارها اجتناب می‌کنند. نیار آن‌ها به امنیت گاه باعث می‌شود که قوانین موجود را چشم و گوش بسته و بدون تفکر در مورد ماهیت و چیستی آن‌ها بپذیرند.

ESFJ های کمتر رشد یافته ممکن است با دشواری‌هایی در زندگی شخصی رو به رو شوند به‌طوری‌که ممکن است دائما خواهان تائید و جلب رضایت و خشنودی دیگران باشند. علاوه بر این ممکن است بسیار کنترل کننده و شدیدا حساس ظاهر شوند. آن‌ها ممکن است در مورد دیگران تصورات نادرست داشته باشند و نیت‌خوانی‌های اشتباه انجام دهند.

یاریگر در تیپ شخصیتی esfj

در مجموع ESFJ ها افرادی گرم و صمیمی، کمک‌رسان و یاری‌گر، مایل به همدردی با دیگران، با ملاحظه، واقع‌گرا، ثابت قدم، منظم، عملگرا، مشتاق و پرشور و انرژی هستند. آن‌ها به دنبال امنیت هستند و از پایبندی به سنت (و چارچوب) لذت می‌برند. این تیپ شخصیتی خواهان زندگی باثبات است و از موهبت داشتن روابطی عمیق با خانواده و اطرافیانشان برخوردار می‌باشد.

افراد با تیپ شخصیتی ESFJ با توجه به کارکرد اصلی شان که احساسی برون‌ریزی شده است با امور بر اساس نظام ارزشی‌شان برخورد می‌کنند. دومین کارکرد آن‌ها نیز حسی درون‌ریزی شده است که به کمک آن اطلاعات محیط اطراف را با توجه به جزئیات و از طریق حواس پنج‌گانه‌شان دریافت می‌کنند.

روابط با دیگران

 • مهربان، دلسوز و ملاحظه کار هستند.
 • تمایل زیادی به حرف زدن دارند.
 • به بهترین کیفیات اشخاص توجه می کنند و رفتار اشخاص مورد نظر خود را آرمان سازی می کنند.
 • به هماهنگی بها می دهند. دوست ندارند به کسی توهین کنند یا اشخاص را از خود ناامید سازند.
 • ممکن است قدر نشناس به نظر برسند.
 • دوست دارند که به شدت مورد توجه قرار بگیرند، تایید شوند و به خاطر کارهایی که برای دیگران می کنند، مورد تایید و تحسین واقع شوند.
 • دوست دارند مورد نیاز باشند، اما در کار مراقبت کردن از دیگران زیر فشار قرار می گیرند.
 • اگر بفهمند کسی از کارشان انتقاد می کند، ممکن است افسرده و کسل شوند و یا دیگران را سرزنش نمایند.
 • دوست دارند سنتها و آداب و رسوم را زنده نگهدارند.
 • می توانند بی انعطاف، سختگیر و خود مدار باشند و از کسانی که نظراتشان را با آنها در میان نمی گذارند، انتقاد نمایند.

نقاط قوت

 • افرادی منظم و منضبط هستند و مسئولیت‌ها و وظایف‌شان را بسیار جدی می‌گیرند
 • ذاتا افرادی خوش مشرب، خونگرم و پذیرا هستند
 • آن‌ها با خدمت‌رسانی و برآوردن نیازهای دیگران سعی می‌کنند افراد را خشنود کنند
 • به دنبال روابط بلند-مدت و پایدارند و در روابط، مسئولیت‌های‌شان را بسیار جدی می‌گیرند
 • سایرین به خوبی می‌توانند برای انجام درست وظایف و ضروریاتِ زندگی روی این افراد حساب کنند
 • به دلیل خوش اخلاقی و خوش رو‌ییِ این تیپ، سایرین جذب آن‌ها می‌شوند و مایل‌اند با آن‌ها ارتباط داشته باشند
 • به خوبی از عهده‌ مدیریت درآمدها و امور مالی برمی‌آیند
 • خانواده برای آن‌ها محوریتِ اصلی را دارد، در برگزاری و حفظِ آئین و سنت‌های خانوادگی (مهمانی‌های دوره‌ای، یادبودها، تولدها،
 • سوگواری‌ها و …) بسیار جدی هستند و در این زمینه عالی عمل می‌کنند

نقاط ضعف

 • نسبت به تغییر دیدگاهِ مثبتی ندارند، تمایل آن‌ها حفظ وضعیت موجود است
 • به شدت از تعارض، کشمکش و انتقاد متنفرند و در برابر آن بسیار شکننده و آسیب‌پذیر ظاهر می‌شوند
 • برای این‌که احساس خوبی نسبت به خودشان داشته باشند، نیاز دارند که دیگران مدام آن‌ها را تائید و تحسین کنند
 • ممکن است بیش از اندازه به این فکر کنند که از نگاهِ دیگران چگونه به نظر می‌رسند
 • برای آن‌ها بسیار دشوار است که یک رابطه را تمام شده بدانند و بسیار محتمل است بعد از جدایی از شریک عاطفی‌شان خود را مقصر و
 • مسئول بدانند و به سرزنش خود بپردازند
 • دیدن و پذیرفتنِ نقص‌ها و ایراداتِ نزدیکان و عزیزان‌شان برای آن‌ها بسیار دشوار است
 • ممکن است بیش از اندازه خود را قربانی خشنودی و رضایت دیگران نمایند، از این رو نسبت به نیازهای خود بی توجه هستند
 • ممکن است از ایجاد احساس گناه در دیگران به خواسته‌ها و مقاصد خود برسند

در محل کار

 • آگاه و هوشیار و سازمان یافته هستند و کارشان را انجام می دهند.
 • دوست دارند کارشان برنامه ریزی شده و به حالت روزمره درآید.
 • به جزئیات بها می دهند. دقت می کنند همه چیز با کارایی انجام شود.
 • بازیگران گروه خوبی هستند. دوست دارند همه افرادی که با آنان همکار هستند، در شمار دوستانشان باشند.
 • دوست دارند تصمیم گیری ها سریعا انجام شوند. اما نمی خواهند که همه تصمیمات را خودشان بگیرند.
 • اهل کمک و تعاون بوده و خدمت گذار هستند و دوست دارند به دیگران کمک کنند.
 • دوست ندارند بر اساس باورهای نظری و فلسفی تصمیم گیری کنند.
 • در برخورد با دیگران گرم و صمیمی هستند.
 • بسیار معاشرتی هستند و دوست دارند کارهایی انجام دهند که دیگران در آن حضور داشته باشند.
 • دوست دارند در محیطی عاری از تضاد و تنش کار کنند. دوست دارند به دیگران کمک کنند تا به شکلی هماهنگ به سمت هدف مشترک خود حرکت کنند.
 • خواهان مشاغل مدیریتی نیستند، اما وقتی این مقامها را به آنها بدهند، از خود اهتمام فراوان به خرج می دهند.
 • به مقامات بالا دست احترام می گذارند و معتقدند که دیگران هم باید به مقامات احترام بگذارند.

ویژگی های کلی تیپ شخصیتی ESFJ در تست شخصیت شناسی MBTI در محیط کاری

 • اشخاصی منضبط، منظم و قابل اطمینان هستید
 • دیگران می‌توانند برای انجام و تکمیل وظایف و ماموریت‌ها روی شما حساب کنند
 • علاقه‌مند به ایجاد نظم، ساختار و برنامه برای محیط اطراف خود هستید
 • از ارتباط متقابل با دیگران و خوش و بش کردن با آن‌ها لذت می‌برید
 • اشخاصی خوش‌قلب و مهربان هستید که به خوبی قادرید به همدلی با دیگران بپردازید
 • ممکن است نیازهای دیگران را پیش از نیازهای خود قرار دهید و آن‌ها را مهم‌تر بدانید
 • در رفع نیازهای و احتیاجات دیگران بسیار خوب عمل می‌کنید
 • در انجام کارهای تیمی و گروهی راحت و مسلط هستید و معمولا
 • هم‌تیمی‌های خوبی برای سایرین هستید
 • افرادی واقع‌بین و عملگرا هستید
 • به امنیت و آسایش بها می‌دهید و خواستار زندگی آرام و مسالمت‌آمیزی هستید
 • هر چند به تنوع علاقه‌مندید اما از سروکله زدن با موضوعات و امور تکراری و روتین نیز آزرده نمی‌شوید
 • نیازمند تائید دیگران هستید
 • از بخشندگی و کمک به دیگران رضایت درونی حاصل می‌کنید

نقاط قوت کاری

 • قاطعیت
 • احساس مسوولیت زیاد
 • مهارتهای سازمانی قوی
 • انرژی زیاد و میل به انجام کارها
 • همکاری با دیگران
 • دیدگاه واقع بینانه و توجه به جزئیات
 • علاقه مندی و توجه به دیگران همراه با تایید رفتار خوب آنها
 • توانایی حفظ سنتهای سازمان
 • وفاداری و توجه به ارزشها
 • رعایت رویه ها و مقررات

نقاط ضعف کاری

 • حساسیت داشتن به انتقادات و شخصی تلقی کردن آنها
 • حساسیت زیاد داشتن و عدم تحمل شرایط نامطلوب
 • توجه زیاد به لحظه حال و عدم توجه به آینده
 • عدم انعطاف پذیری کافی
 • عدم تمایل به تنهایی کارکردن به مدت طولانی
 • توجه زیاد از حد به احساسات دیگران
 • توجه زیاد به جزئیات و نداشتن دید جامع و کلی نگر
 • تصمیم گیری شتابزده
 • داشتن نیاز شدید به تعریف و تمجید
 • بی میلی به آزمودن نظرات و ایده های جدید
 • مایوس شدن در صورت نبود تایید و تحسین از سوی دیگران
 • دشواری در شنیدن نظرات متفاوت

رضایت شغلی

برای یک ESFJ رضایت شغلی یعنی:

این امکان را داشته باشد که با دیگران روابطی گرم و صمیمانه داشته باشد و بتواند به تغییر شرایط زندگی دیگران کمک کند.
کار برای دیگران منافع عملی و ملموس داشته باشد و به او فرصت دهد که مهارتهای ضروری را قبل از استفاده از آنها بیاموزد.
امکان اعمال کنترل داشته باشد، بتواند با اشخاص متعدد کار کند و به آنها کمک کند تا در جهت رسیدن به اهداف خود گام بردارند.
انتظارات روشن و واضحی از کار وجود داشته باشد و معیارها و ملاک های آن روشن باشد.
کار در محیطی با حس همکاری مشترک صورت پذیرد، محیطی رها از تعارض و تنش میان همکاران، سرپرستان، مراجعان، بیماران و غیره.
امکان تصمیم گیری و استفاده از روشهای کارآمد را داشته باشد.
فرصت کافی در اختیارش قرار گیرد تا با دیگران تبادل نظر کرده و نقشی در تصمیم گیری ها داشته باشد.
این امکان را داشته باشد که کارش را سازماندهی کرده و در این کار به اطرافیانش نیز کمک کند تا مطمئن شود که کارها به روال و سیاق درست به جریان می افتند.
کار در محیطی دوستانه انجام شود و دیگران از موفقیتهای وی تعریف کنند، جایی که کارش تایید گردد و او احساس کند که همکارانش دوستان وی هستند.
کار با توجه به ساختارها و رویه های موجود انجام شود، در آن خط فرماندهی رعایت شود و به مقامات بالا دست احترام گذاشته شود.

مشاغل مرتبط با تیپ شخصیتی ESFJ

 • پرستاری
 • مراقبت از کودک
 • مددکار اجتماعی
 • حسابدار
 • مدیر اجرایی
 • پزشک
 • دندانپزشک
 • متخصص تغذیه
 • متخصص گفتاردرمانی
 • متخصص ستون فقرات
 • معلم دبستان
 • معلم کودکان خاص
 • پرستار کودک
 • مربی مهد کودک
 • مشاور
 • مدیر روابط عمومی
 • مدیر فروش
 • فیزیوتراپ
 • آرایشگر
 • بازاریاب

اوقات فراغت

ESFJ ها زندگی بسیار شلوغ و پُری دارند. آنها میزبانان بسیار خوبی هستند و دوست دارند دیگران احساس خوبی پیدا کنند. برنامه های میهمانیهای آنها به خوبی برنامه ریزی شده است. ESFJها زمان و انرژی خود را صرف سازمانهای اجتماعی مورد احترام خود می کنند. صرف وقت با دوستان و افراد خانواده برای آنان بسیار مهم است.

پیشنهادات

 • بی جهت از اختلاف و تعارض فرار نکنید.
 • به جای اینکه فکر کنید چه باید بکنید، به این توجه کنید که چه می خواهید بکنید.
 • سعی نکنید بلافاصله هر مساله را حل کنید. تعارض و اختلاف نظر لزوما چیز بدی نیست، می تواند به شما و به همه کمک کند تا رشد کنید.
 • از سرعت گام خود بکاهید، فرصتی را به فکر کردن اختصاص دهید. به کارهایی بپردازید که توجه شما را به خود جلب می کند، سوزن دوزی، نجاری و کارهای دستی.
 • به تفاوت میان احساسات واقعی خود و احساساتی که چون فکر می کنید مناسب تر هستند، به آنها تظاهر می کنید، توجه کنید.
 • خلاصه و مختصر حرف بزنید.
 • از انجام کارهایی که با روحیه شما همخوانی ندارد، خوداری کنید.
 • قبل از اینکه به کسی کمک کنید، از او بپرسید که آیا به کمک شما احتیاج دارد.
 • برای رسیدن به خواسته خود از سلطه جویی استفاده نکنید.
 • وقتی خواسته مورد نظرتان برآورده نمی شود، از سرزنش دیگران خودداری ورزید.
 • به جای اینکه همیشه از دیگران سوال کنید، به خودتان اعتماد کنید.
 • به توانمندی های خود بها دهید.

رمز موفقیت یک ESFJ آرام بودن، توجه به امکانات مورد نیاز آینده و شخصی نکردن مسائل است.

 
این صفحه را به اشتراک بگذارید.
نظرات کاربران