مقالات روانشناسی

تفاوت دلبستگی با وابستگی

1

تفاوت دلبستگی با وابستگی

تفاوت دلبستگی با وابستگی

متاسفانه بسیاری از افراد تفاوت دلبستگی و وابستگی را به خوبی نمی‌دانند و به همین دلیل در بسیاری از موارد وابستگی را با عشق اشتباه می‌گیرند.

اما عشق و دلبستگی با خودش احساسات و باورهای مثبت به همراه می‌آورد، به رشد فرد و رسیدن به آرزوهایش کمک می‌کند، فرصت همکاری برای حل مشکلات پیش می‌آورد و … در مقابل، وابستگی فرد را همیشه در نگرانی، ترس و بی‌قراری نگه می‌دارد.

وابستگی

وابستگی به بیان ساده یعنی ناتوانی در زندگی کردن بدون یک شخص خاص. اگر احساس رضایت و خوشبختی شما بیش از حد عادی در ارتباط با کسی باشد به این معنی است که از لحاظ عاطفی به او وابسته شده‌اید. آدم های وابسته نمی‌توانند به تنهایی از پس مسئولیت‌هایشان بربیایند.

آن‌ها آینده‌ای بدون شریک زندگی‌شان را هرگز تصور نمی‌کنند و همه‌ی روابط خانوادگی و دوستانه‌شان تحت تاثیر ارتباط با آن فرد خاص قرار می‌گیرد.

آدم‌های وابسته ترس از رهاشدگی دارند و در یک رابطه مدام به طرد شدن فکر می‌کنند. این فکر به آن‌ها حس ترس شدید و عدم امنیت می‌دهد. ممکن است ترس از رهاشدگی آنقدر زیاد باشد که فرد هرگز از نارضایتی‌هایش صحبت نکند و هر بار از دست طرف مقابل ناراحت شود، احساساتش را سرکوب کند. در واقع او می‌ترسدکه این رابطه از دست برود.

آدم‌های وابسته استقلال ندارند. آن‌ها برای انجام هر کاری نیاز به تایید کسی دارند که با او در رابطه هستند و از فکر اینکه بخواهند کاری را به تنهایی انجام دهند، می‌ترسند.

وابستگی احساس ناخوشایند دیگری مثل حسادت را هم با خود به دنبال دارد. فرد وابسته از آنجایی که شدیداً از طرد شدن و تنها ماندن می‌ترسد، به اطرافیان شریک زندگی‌اش حسودی می‌کند و مدام این ترس را دارد که کسی همسرش را از او بگیرد.

دلبستگی

دلبستگی یک تجربه‌ی عاطفی سالم است که می‌تواند موجب پایداری یک رابطه بشود. وقتی دلبسته‌ی کسی باشیم، در عین اینکه استقلال خودمان را حفظ می‌کنیم و آزاد هستیم، احساساتی معقول و قابل کنترل به طرف مقابل داریم و اگر او نباشد زندگی‌مان دچار فروپاشی نمی‌شود. بر خلاف وابستگی که با اضطراب زیادی همراه است، دلبستگی به آرامش ختم می‌شود.

یک عاشق واقعی خودمحور نیست و طرف مقابل را محدود نمی‌کند. وقتی دلبسته‌ی کسی باشید از حضور فردی که دوستش دارید لذت می‌برید و زمانی که او در کنارتان نباشد به یادش احساس خوبی دارید.

اما اگر او نباشد، پریشان نمی‌شوید. آدم‌های دلبسته از آزادی شریک زندگی شان لذت می‌برند و خودشان را مالک او نمی‌دانند.

تفاوت وابستگی و دلبستگی در ازدواج

اگر همسران مرز بین دلبستگی و وابستگی را ترجیح ندهند و یکی یا هر دون آن‌ها به جای اینکه دلبسته‌ی هم شوند، وابسته باشند، رابطه تهدید می‌شود و ممکن است با تعارضات خیلی زیادی روبه‌رو شود.

آدم‌های وابسته همسرشان را خسته می‌کنند چون مدام نگران‌اند که او را از دست بدهند و با حسادت بیش‌ازحد و رفتارهای کنترلی به او احساس خفگی می‌دهند.

احتمالاً شکست زندگی مشترکی که کسی در آن وابسته باشد، زیاد است.

بهتر است همسران از نشانه‌های وابستگی آگاه باشند و در صورت مشاهده‌ی این رفتارها در خودشان یا دیگران، با کسب آگاهی و مراجعه به یک متخصص از ‌تله‌ی وابستگی رها شوند.

برای سنجی میزان وابستگی خود در تست نئو فرم بلند شرکت کنید. 

این صفحه را به اشتراک بگذارید.
نظرات کاربران