مقالات روانشناسی

بهبود رابطه عاطفی با همسر

1.00

بهبود رابطه عاطفی با همسر

یکی از مهمترین مواردی که در روابط زناشویی باعث افزایش کیفت زندگی می شود ، بهبود روابط عاطفی است.

زندگی خوب و همچنین رضایت ما از زندگی به روابط عاطفی خوب بستگی دارد. ممکن است اخیراً در روابط خود احساس تنش کرده باشید و همین امر باعث شده تا به فکر بهبود روابط عاطفی خود باشید.

بیشتر مردم در رابطه ای به سر می برند که واقعا خوشحال نیستند. آن ها همسرشان را دوست دارند و هرگز حاضر نیستند او را ترک کنند اما با این وجود رابطه شان پر از بحث و درگیری و پشیمانی است. گاهی اوقات احساس می کنند همسرشان به آن ها احترام نمی گذارد در حالی که می دانند دوستشان دارد. و این باعث می شود هر دو طرف احساس سردرگمی، ناامیدی و ناراحتی داشته باشند.

اگر شما نیز چنین احساسی دارید تنها نیستید. بیشتر زن و شوهرها همدیگر را دوست دارند اما نمی دانند که این رابطه بر زندگی عاشقانه و شاد حکمرانی می کند. اگر می خواهید رابطه خوبی داشته باشید این 5 قانون را در زندگی رعایت کنید.

اگر میخواهید که در رابطه تان بهتر ارتباط برقرار کنید, یاد بگیرید احساساتی که سعی در مخفی کردنشان دارید را بروز دهید ، شما باید به شریک زندگی خود اعتماد کنید. مردم اغلب برقراری ارتباط خوب را با ارتباط برقرار کردن اشتباه میگیرند قطعا برقراری ارتباط با شریکتان بسیار مهم است,

اما این تنها راه برای بیان احساسات و نزدیک تر شدن نیست برای ساختن پایه های یک رابطه موفق ،شما به صادق و مهربان بودن با یکدیگر نیاز خواهید داشت,اشتباهات یکدیگر را بپذیرید و بهتر ارتباط برقرار کنید. خواندن این بخش از نمناک را ادامه دهید تا متوجه شوید چگونه اینکار را انجام دهید.

برخی زوج ها در زندگی مشترک، درشرایطی به سر می برند که واقعا خوشحال نیستند. آن ها همسرشان را دوست دارند و هرگز حاضر نیستند او را ترک کنند؛ اما با وجود این رابطه شان پر از بحث، درگیری و پشیمانی است. گاهی اوقات احساس می کنند همسرشان به آن ها احترام نمی گذارد در حالی که می دانند دوستشان دارد و این باعث می شود هر دو طرف احساس سردرگمی، ناامیدی و ناراحتی داشته باشند.

واقعی باشید و اسرار را حفظ نکنید

همیشه در رابطه ،راز هایی وجود دارد,این لطف شماست که آنها را مانند یک سوپرایز برای شریکتان فاش کنید و یا یک مسئله حساس که هنوز برای بیان و فاش کردن آن آماده نیستید.این قابل درک است. سوپرایز چاشنی رابطه شماست ،

هرچند که اگر شما برقراری ارتباط بهتر در رابطه اتان را میخواهید,اسراری که مربوط به گذشته تان است را نگه ندارید.اگر شما در گذشته دچار آسیب و یا شرایطی شده اید که دشوار است در مورد آن صحبت کنید,بگذارید زمان بگذرد اما به خاطر داشته باشید که باید برخی موارد آن را با شریکتان به اشتراک بزارید.

مهم ترین چیز این است که شریک شما بداند که صحبت کردن در مورد آن موضوع برایتان در آن لحظه مهم است این طبیعی است که شریکتان سوال هایی بپرسد، پس خودتان را برای آنها آماده کنید.ممکن است او تنها در مورد چیزی که به شما گذشته و چه تاثیری بر روی زندگی الان شما داشته است ،نگران باشد.

مراقب لحن صدای خود باشید

بسیاری از بحث و دعوا ها به دلیل این نیست که چه چیزی گفته میشود,بلکه به این دلیل است که چگونه گفته میشود:لحن و تن صدای مورد استفاده ؛ اگر میخواهید ارتباط بهتری داشته باشید,نیاز دارید که به چگونگی بیان مسائل توجه کنید ، بالا بردن تن صدایتان در خیلی از موارد غیر ضروری است.

شما ممکن است این کار را فقط برای شنیده شدن انجام دهید، اما در نظر داشته باشید که شریک شما ممکن است چگونه برداشت کند بعد از همه اینها زمانی که شما صدایتان را بالا میبرید,اساسا به این معنی است که چیزی که شریک زندگیتان میگوید برایتان اهمیتی ندارد.

مراقب باشید که در پیام های متنی،چگونه منظورتان را بیان میکنید

یکی از حوضه هایی که باید به آن توجه کنید ،اگر میخواهید ارتباط خوبی با شریکتان داشته باشید,پیام.کوتاه است. شما وشریک زندگیتان احتمالا از طریق پیامک و دیگر پیام رسان ها در طول روز بایکدیگر ارتباط برقرار میکنید، تا تجربیات خود را به اشتراک بگذارید و هرزمانی که وقت دارید بایکدیگر چت میکنید ، با این حال مراقب باشید که چگونه این کار را انجام میدهید.

این کار مانند توجه به تن صداست ، پیام متنی میتواند با مبارزه به پایان برسد،اگر درست منتقل نشود. راه حل این است که قبل از اینکه دکمه ارسال را لمس کنید،به آن فکر کنید و اجازه ندهید که تصور غلطی ایجاد کند.

درباره مسائل صحبت کنید و سعی کنید که ببخشید

زمانی که شریک شما اشتباهی مرتکب میشود،سعی کنید در مورد آن صحبت کنید ،تا اورا درک کنید و ببخشید ، کار ساده ای به نظر میرسد اما این طور نیست زیرا مایل بودن به بخشیدن شریکتان، به معنی تمایل به بهبود رابطه است دراینجا باید دقیقا مشخص کنید که هر شخص اشتباه میکند.

هنگامی که شما قبول دارید که مرتکب اشتباهی شده اید،برای پیدا کردن راه حلی برای جلوگیری از پیش آمدن دوباره آن،با بکدیگر گفت و گو کنید.

به خودتان اجازه دهید که آسیب پذیر باشید

یک راه موثر برای برقراری ارتباط بهتر در رابطه شما این است که، کمی به خودتان اجازه دهید که آسیب پذیر باشید مخصوصا زمانی که به خودتان اجازه میدهید احساساتی که آنها را پنهان میکردید را بیان کنید.

هیچکس دوست ندارد این کار را انجام دهد،مردم میترسند که احساس ترس،نا امیدی و زخم هایشان را فاش کنند و ضعیف به نظر برسند با این حال اگر شما نمیتوانید در برابر شریک زندگیتان آسیب پذیر باشید وانتظار حمایت از طرف مقابلتان دارید،برای چه کسی این کارها راباید انجام دهید؟.!

اگر شماکسی رادوست دارید و میخواهید بهترین سالهای عمرتان را درکنار یکدیگر داشته باشید، باید به او اجازه بدهید که قسمت های تاریک و پنهان شخصیت شما را ببیند.

با ارتباط فیزیکی به یکدیگر نزدیک شوید

اگر شریک شما برای بیان آنچه که اتفاق افتاده است مشکل زیادی دارد،شاید کلمات کافی نباشند در چنین شرایطی ،با بغل کردن به آنها نزدیک شوید تا نشان دهید که کنارشان هستید،به آنها گوش میدهیدو آنها را درک میکنید ؛

گاهی اوقات ساده ترین راه برقراری ارتباط در رابطه تان، گوش دادن و آرام بودن است حتی اگر شما نمیتوانید کاری برای شریکتان انجام دهید،اورا ببوسید،این کار به او احساس بهتری را منتقل میکند.

چیزی را که هنوز رخ نداده را تصور نکنید

تصور نکنید که میدانید شریک زندگیتان چه میخواهد بگوید و یا چه کاری میخواهد انجام دهد.زمانی که به شما چیزی اعطا میشود آن را در یک جعبه قرار داده و در آن را ببندید و از آن در هر فرصتی برای سوپرایز کردن خود استفاده کنید.

علاوه بر این بسیاری از تصورات شما بر طبق انتظاراتتان است,اگر دچار این چالش شدید،رابطه تان و ذهن شریکتان را خراب میکنید ؛ اگر شریک شما به طور مداوم کاری را به روش خاصی انجام داده است ،به او فرصت دهید که تغییرکند .

هر روز با یکدیگر گفتگو داشته باشید

یکی از مهم ترین مسائل مشکل ساز در رابطه های طولانی مدت این است که هر دو دیگر تلاشی برای صحبت کردن با یکدیگر نمی کنند. به جای صحبت های جالب و بحث برانگیز تمام گفتگوها با سوالاتی تکراری مثل حالت چطوره؟ یا کار چطور بود؟ شروع می شود. البته این سوالات در ابتدای بحث طبیعی است اما زوج های شاد و موفق همیشه درباره علایق و سرگرمی های شان نیز صحبت می کنند. صحبت های کوتاه هیچوقت دو نفر را به هم نزدیک نمی کند. اگر هر چیزی به هر دلیلی باعث شود از هم دور شوید دیگر احساس می کنید حرفی برای گفتن با هم ندارید. سعی کنید هر روز از همسرتان یک سوال جالب بپرسید. مثلا: آیا امروز چیزی باعث شد که بخندی؟ اینگونه صحبت کردن برای تان لذت بخش تر می شود و باعث می شود بیشتر به هم نزدیک شوید.

نیازهای تان را به زبان بیاورید

گاهی اوقات افراد از همسرشان انتظار دارند که فکر، احساس و نیازهای شان را پیش بینی کنند. آن ها در این رابطه خود را حق به جانب می بینند اما در واقعیت این انتظار غیر منطقی است. اگر همسرتان نتواند نیازتان را پیش بینی کند ناراحت و خشمگین می شوید و این منصفانه نیست. وظیفه شما این است که نیازهای تان را به زبان بیاورید و در مقابل وظیفه همسرتان این است که به نیازهای تان پاسخ دهند.

قبل از این که افکارتان را به زبان بیاورید آن ها را بنویسید

معمولا در مواقعی که ناراحت هستیم ناگهان رفتاری از روی عصبانیت مرتکب می شویم. در این شرایط بهترین کار این است که بنشینید و تمام چیزهایی که در افکارتان هست را بنویسید. این کار باعث می شود احساس تان را بهتر درک کنید و به ریشه مشکل پی ببرید. سپس وقتی درباره مشکل با همسرتان صحبت می کنید کمتر احساس ناراحتی می کنید و آرامش بیشتری دارید. در نتیجه حرفی نمی زنید که باعث آزردگی او شود. و این یعنی نگرش مثبتی نسبت به حل مسائل دارید.

نزد دوستان درباره همسرتان شکایت نکنید

بیشتر مردم درباره مشکلات روابطشان با دوستانشان صحبت می کنند با این تصور که از حمایت آن ها بهره مند می شوند. وقتی درباره همسرتان در جمعی که حضور ندارد تا از خودشان دفاع کنند به بدی صحبت کنید باعث می شوید آن ها دید منفی نسبت به او پیدا کنند. اگر می خواهید رابطه خوبی داشته باشید باید درباره مشکلتان قبل از هر شخص دیگری ابتدا با همسرتان صحبت کنید.

به هر چیز کوچکی گیر ندهید

یکی از مسموم ترین رفتارها در رابطه رفتار “برد و باخت” است. همسرتان فراموش کرده زباله ها را بیرون ببرد پس شما عصبانی می شوید. شما فراموش کرده اید مرغ ها را از فریزر دربیاورید همسرتان عصبانی می شود. چنین رفتارهای خشونت آمیز انفعالی نشاندهنده یک مشکل جدی در رابطه شماست. اما به جای این که اصل مشکل را رفع کنید مدام به چیزهای کوچک گیر می دهید.

اگر تا کنون توانسته اید این قوانین را درک کنید سعی کنید از این به بعد آرام و مثبت باشید. به خاطر بیاورید که شادی بر پایه صبر، عشق و درک ساخته می شود نه بر پایه پشیمانی.

 

این صفحه را به اشتراک بگذارید.
نظرات کاربران