مقالات روانشناسی

تاثیر انرژی مثبت بر زندگی

1

تاثیر انرژی مثبت بر زندگی

ممکن است که داشتن روحیه ای مثبت بعد از اتفاقات ناگوار پی در پی، کار بسیار دشواری باشد. هرچقدر انرژی مثبت درون ما کاهش پیدا کند ، بدبینی ما نسبت به دنیای پیرامون خود نیز افزایش پیدا خواهد کرد . مثبت اندیشی ، امری ذهنی و عاطفی است که باعث افزایش احتمال موفقیت فرد و داشتن حس خوشبختی و امید به زندگی خواهد شد .

خوش بینی به معنی نادیده گرفتن اتفاقات منفی نیست، بلکه به معنی پذیرش آن ها و تلاش برای تغییر آن ها می ‎باشد . ذهن مثبت ، از قلب پر از ایمان سرچشمه می ‎گیرد .

اگر زندگی شادتر، سالم‌تر و بهتری می‌خواهید مغز خود را آموزش دهید که شاد و مثبت باشد تا تاثیر انرژی مثبت بر زندگی را ببینید. مغز شما همانگونه عمل می‌کند که می‌خواهید و شما همان چیزی هستید که فکر می‌کنید.

تاثیر انرژی مثبت بر زندگی, چرا مثبت بودن خوب است؟

اگر می‌خواهید بقیه عمرتان را شاد باشید، سعی کنید که مغزتان را خوشحال نگه دارید. چرا؟ چون شاد بودن برای مغز شما بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنید، اهمیت دارد. در واقع احساس لذت ناشی از تاثیر انرژی مثبت بر زندگی مغز شما را وادار می‌کند، به گونه‌ای واکنش نشان دهد که احساس و انرژی مثبت تقویت شود. مغز به شما پاداش می‌دهد که شما را به مسیر خوشبختی هدایت کند و شما هم می‌توانید به مغزتان پاداش دهید که تا سن و سال پیری در سلامت به سر ببرد.

تاثیر انرژی مثبت بر ذهن

همانطور که اشاره شد دلایل زیادی وجود دارد که ما را به داشتن مغزی شاد و مثبت ترغیب می‌کنند. خلق و خوی منفی تعامل شما را با محیط، قدرت درک، یادآوری و یا ارتباطات عصبی شما را مختل کرده و تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. در حالی که شاد بودن توانایی شما را برای آگاهی شناختی بیشتر و سازنده بهبود می‌بخشد. علاوه بر شادابی و طراوت، انرژی مثبت و شادی:

 • به رشد و ارتباط اعصاب کمک می‌کند.
 • با افزایش سازندگی روانی، شناخت شما را افزایش می‌دهد.
 • توانایی آنالیز و تفکرتان را بهبود می‌بخشد.
 • دید شما نسبت به اطرافیان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 • افکار مثبت بیشتری را در ذهن ایجاد می‌کند.
 • افراد مثبت خلاق‌تر هستند، مشکلات را بهتر و سریعتر حل می‌کنند و از لحاظ روحی هوشیارتر هستند.

تاثیر انرژی مثبت بر زندگی

افکار شما، شخصیت شما را شکل می‌دهند، اینکه چطور در دنیا عمل می‌کنید، چه قدر از لحاظ فیزیکی، روانی و معنوی سلامت هستید و غیره. شما همان چیزی هستید که فکر می‌کنید هستید و همه اعمال شما از تفکراتتان نشات می‌گیرد. افکار درونی شما همیشه در بیرون منعکس می‌شوند، زیرا تغییراتی که شما در زندگی‌تان ایجاد می‌کنید طبق تغییراتی که در ذهنتان روی داده است پیش می‌رود.

هر اندیشه‌ای یکسری مواد شیمیایی در مغز آزاد می‌کند. تمرکز بر افکار منفی به طور موثری انرژی مثبت مغز را کاهش می‌دهد و می‌تواند به همان اندازه بر روی توانایی عملکرد آن تاثیرگذار باشد. اما روی دیگر سکه تاثیر انرژی مثبت بر زندگی شماست. احساس شادی، امیدواری و خوشبینی، کورتیزول را در مغز کاهش داده و سرتونین آزاد می‌کند و همین احساس خوبی در شما به وجود می‌آورد. این کار به عملکرد مغز شما با نهایت توان کمک می‌کند.

تفکر مثبت، به طور کلی، به رشد مغز و تقویت سیناپس‌های جدید به خصوص در قشر پیش پیشانی مغز شما که مرکز ادغام تمام وظایف ذهنی شماست کمک می‌کند. به عبارت دیگر این بخش از مغز نه تنها سیگنال‌هایی که نورون‌ها به بخش‌های مختلف مغز انتغال می‌دهند را تنظیم می‌کند، بلکه به شما این امکان را می‌دهد که نسبت به آنچه از نظر فیزیکی انجام می‌دهید فکر کنید و واکنش نشان دهید. به طور مشخص‌تر، قشر پیش پیشانی مغز، به شما این امکان را می‌دهد که واکنش‌های عاطفی خود را از طریق ارتباط با قسمت کناری مغز کنترل کنید. این قسمت از مغز تنها بخشی است که می‌تواند احساسات و رفتار‌های شما را کنترل کند و شما را قادر می‌سازد بر روی اهداف خود تمرکز کنید، به عنوان یک انسان رشد کنید، در زندگیتان تغییر ایجاد کنید و در نهایت زندگی کنید! خب... متوجه تاثیر انرژی مثبت بر زندگیتان شدید؟

چرا انرژی مثبت منجر به شادی بیشتر می‌شود؟

پژوهشگران دریافته‌اند افرادی که خلق و خوی خوب داشته و خوش بینی بیشتری دارند، عموما دارای فعالیت بالاتری در بخش مغز هستند. اما این توضیح مغزی آن است. اما دانشمندان رفتاری تفاوت‌های جذابی را بین افراد خوش بین و بدبین مشاهده کرده‌اند. از جمله این تفاوت‌ها مولفه‌های شناختی، عاطفی و انگیزشی بسیار مطلوب است. افراد خوش بین تمایل دارند روحیه بهتری داشته باشند، پایدارتر و موفق‌تر هستند و از لحاظ جسمی وضعیت سلامت بهتری دارند. برای مثال افراد خوش بین وقایع خوب را پایدار و مرتبط با توانایی‌های خودشان می‌دانند و برعکس وقایع منفی را گذرا و نامربوط به خودشان می‌دانند. به علاوه، افراد خوش بین:

 • زندگی رضایت مند، غنی و شادی را تجربه می‌کنند.
 • کمتر تنها هستند و بیشتر اجتماعی هستند.
 • روابط خوبی دارند.
 • عادات سالم تری دارند.
 • زندگی طولانی تری نسبت به افراد بدبین دارند.

خبر خوب این است که شما می‌توانید ذهن خود را تمرین دهید که افکار مثبت بیشتری داشته باشد و افکار منفی را از ذهن خود دور کنید. شما می‌توانید استاد تغییرات نورونی باشید که منجر به شادی بیشتر خواهد شد. حتی اگر دچار افسردگی باشید، قادر خواهید بود این روند را تغییر دهید و تاثیر شاد زیستن و در نتیجه تاثیر انرژی مثبت بر زندگی‌تان را مشاهده کنید.

به مغزتان یاد دهید که مثبت فکر کند

یکی از قدیمی‌ترین احکام عصب شناسی این است که فرآیند‌های ذهنی ما (تفکرات ما) از فعالیت‌های مغزی نشات می‌گیرند. مغز انسان مسئول ایجاد و شکل دادن به ذهن و فکر ماست با این حال تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که این روند می‌تواند به شکل دیگری اتفاق بیافتد. تمرکز بر فعالیت‌های ذهنی مکرر می‌تواند ساختار فعالیت‌های مغزی شما را تغییر دهد.

اقداماتی که ما انجام می‌دهیم می‌توانند به مرور بر روی بخش‌های مختلف مغز تاثیر بگذارند و آنرا تغییر دهند. هرچه بیشتر از مغز بخواهید کاری را انجام دهد، فضای بصری بیشتری برای رسیدگی به آن کار در خود ایجاد می‌کند؛ بنابراین آنچه که انجام می‌دهید یا فکر می‌کنید، می‌بینید یا احساس می‌کنید، به طور مستقیم بر روی بخش‌های مختلف مغز تاثیر می‌گذارند و در زندگی‌تان منعکس می‌شوند.

راههایی برای داشتن انرژی مثبت و شاد بودن

1. لذت بردن از طبیعت

تحقیقات نشان می‎ دهد که گذراندن وقت در بیرون از منزل و به خصوص در طبیعت باعث کاهش سطح استرس ، بهبود عملکرد حافظه ، تقویت حس جوانی و در نهایت افزایش سلامت انسان خواهد شد .

2. انجام اعمال خیر و مهربان بودن با دیگران

یافتن راه های مناسب برای محبت کردن به دیگران ، حتی لبخند زدن به آن ها نه تنها باعث ایجاد حسی خوشایند در آن ها می ‎شود بلکه باعث تقویت روحیه و حس سرزندگی نیز خواهد شد . انجام هر کار خیر کوچکی که در توان دارید در حق دیگران باعث افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس شما شده و باعث حواس پرتی موقتیتان از مشکلات فعلی زندگیتان خواهد شد .

3. تقویت حس قدرشناسی

توجه به نعمت ها و چیز های مثبت زندگی و قدردانی بخاطر آن ها ، راهی عالی برای تقویت روحیه و حس مثبت اندیشی تان خواهد بود . با شکرگزاری به خاطر موهبت های مختلفی که در زندگیتان وجود دارد ، قدردان بودن را تمرین کنید .

4. استراحت ذهنی

خستگی قاتل مثبت اندیشی است . یاد بگیرید که در شرایط پر تنش و استرس زا استراحت کنید و کاری را انجام دهید که باعث فراموش کردن چالش ها و موانع موجود در زندگیتان می ‎شود . برای مثال بخوابید و یا موسیقی گوش دهید .

5. تلاش برای داشتن تفکرات مثبت

تلاش برای ایجاد تفکرات مثبت ذهنی در میان آشفتگی های موجود در زندگی به تقویت روحیه و مثبت اندیشی کمک زیادی می‎ کند . به خودتان کمک کنید تا در شرایط دشوار به دنبال یافتن موضوعی رضایت بخش در زندگی خود باشید ، این امر نه تنها باعث کاهش نگرانی هایتان می ‎شود بلکه به حل آن ها نیز کمک زیادی خواهد کرد .

6. معاشرت با افراد مثبت

تحقیقات نشان می ‎دهد که استرس مسری است و هرچه خود را با آن محاصره کنید، بیشتر مضطرب خواهید شد. به همان اندازه که استرس و منفی بافی مسری است ، خوشبختی نیز است .

شما ترکیبی از 5 نفر از نزدیک ترین افراد زندگی خود هستید . نکته اصلی در این جمله تاثیر رفتار و شخصیت اطرافیان است و بنابراین سعی کنید با افراد مثبت اندیش و خوشبخت بیشتر معاشرت کنید .

7. خندیدن

خنده بهترین دارو برای درمان بسیاری از مشکلات است . خنده ، سیستم ایمنی بدن و روحیه را تقویت کرده ، درد را کاهش می ‎دهد و شما را از اثرات مضر استرس مصمون می ‎دارد .راهی برای خندیدن پیدا کنید، یک فیلم کمدی تماشا کنید و یا با دوستان خود وقت گذرانی کنید .

8. نفس عمیق

کشیدن نفس عمیق نه تنها هوای مسموم موجود در بدن را دفع می‎ کند ، بلکه مغز را با هوای تازه تقویت کرده و ذهن را تغذیه می ‎کند . نفس عمیق همچنین باعث تقویت ذهن و بهبود عملکرد مغز نیز خواهد شد .

9. خودداری کردن از سخنان منفی

تمرکز بر روی امور منفی زندگی نه تنها باعث تضعیف عملکردتان در رویارویی با آن ها می ‎شود، بلکه باعث افزایش بدبیی شما نیز خواهد شد . از تکرار و مرور اتفاقات منفی در دفعات زیاد خودداری کنید و سعی در تجسم اتفاقات مثبت در ذهن خود داشته باشید .

10 . صحبت کردن در مورد اتفاقات مثبت

این مورد را پیش از این هم در نمناک عنوان کرده بودیم که با خودتان صحبت کنید و بگویید که به زودی همه چیز به بهترین شکل ممکن به پایان خواهد رسید . این سخنان را با صدای بلند با خود تکرار کنید که صحبت کردن با صدای بلند باعث تقویت پیام و افزایش احتمال بروز آن خواهد شد .

11. صحبت کردن با یک دوست

صحبت کرن با یک یا چند نفر از دوستان مثبت اندیشتان باعث می ‎شود که مشکل خود را راحت تر پیدا کنید، احساسات خود را بپذیرید و در رابطه با آن بحث کنید .

صحبت کردن با دوستان به شما امکان بهره مندی از ایده های متفاوت سایر افراد را می‎ دهد و این امر به حل مسئله مورد نظر کمک خواهد کرد . این امر همچنین باعث می ‎شود که شما از حمایت سایر افراد در حل مشکلات خود بهره مند شوید.

12. قدم زدن

دانشمندان معتقدند که یکی از بهترین راه های کاهش استرس ، قدم زدن است . پیاده روی باعث تحریک سلول های عصبی و ایجاد آرامش ذهنی در فرد خواهد شد .

13. ورزش کردن

عرق کردن نه تنها برای قلب بلکه برای ذهن نیز مفید است . تحقیقات نشان می ‎دهد که ورزش کردن باعث کاهش اضطراب و تقویت روحیه فرد خواهد شد . هنگام انجام تمرینات ورزشی ماده ای شیمیایی به نام اندورفین که باعث ایجاد حس آرامش در فرد می ‎شود ، در مغز ایجاد خواهد شد که این امر باعث افزایش حس خوشبینی و کاهش بدینی خواهد شد .

14. نوشتن

نوشتن یک روش عالی برای مقابله با احساسات بیش از حد است . این کار یک خروجی سالم را فراهم می ‎کند که در آن می ‎توانید خود را ابراز کرده و احساسات و سلامت روانی تان را مدیریت کنید . نگه داشتن این نوشته ها نیز در شناسایی و ردیابی دلایل وجود تفکرات منفی و بهبود آن کمک زیادی به شما خواهد کرد .

15. خواب

استراحت کافی بخش مهمی از حفظ نگرش مثبت است . مطالعات نشان می ‎دهد که حتی کمبود خواب جزئی نیز تاثیر قابل توجهی بر وضعیت روانی دارد . محققان دریافتند که داشتن خواب کم تر از 5 ساعت در طول شبانه روز با عث تشدید فشار روانی ، عصبانیت و غم و اندوه می ‎شود و بنابراین از خواب کافی بهره مند شوید .

16. انجام فعالیت های مورد علاقه

انجام فعالیت های سرگرم کننده و شادی بخش ، نقش زیادی در تقویت حس سرزندگی و بازیابی انرژی دارد . مهم نیست چه کاری باعث بهبود روحیه شما می ‎شود ؛ تنها کافیست به انجام فعالیت مورد علاقه خود بپردازید .

17. هدیه دادن به خود

پاداش دادن به خود و تشویق خود به خاطر تمام زحماتی که در طول زندگیتان کشیده اید، تاثیر به سزایی در تقویت روحیه مثبت و جلوگیری از منفی بافی دارد .

18. تقویت تمرکز

نگرانی و استرس باعث تضعیف تمرکز در انجام فعالیت های روزمره خواهد شد . زندگی آگاهانه مستلزم تصمیمات آگاهانه و زندگی کردن در لحظه حال است . وقتی همه توجه و انرژی خود را به انجام فعالیت مورد نظرتان معطوف کنید ، فرصتی برای پرداختن به افکار منفی و نگرانی هایتان وجود نخواهد داشت .

19. مراقبت از روح

توجه کردن به نیازهای روح ، یکی از مواردی است که بسیار از مردم از آن غافل می ‎شوند . همه ما در طول روز غذا می‎ خوریم ، فیلم تماشا می کنیم ، می‎ خوابیم ، ورزش می ‎کنیم و تمام کارهای لازم برای بهبود عملکرد ذهن و سلامت جسمی مان را انجام می ‎دهیم اما قسمت اعظم داشتن روحیه مثبت ، ریشه در سلامت روح ما دارد . با انجام فعالیت های مرتبط با تقویت روح مانند شرکت در جلسه های یوگا و مدیتیشن ، دعا کردن ، خواندن مطالب معنوی و ... به سلامت روح خود توجه کنید .

20. لذت بردن از موفقیت های کوچک

لذت بردن از موفقیت های کوچک یکی از سریع ترین راه ها برای دور کردن تفکرات منفی از خود است . به جای تمرکز بر روی نقاط ضعف و مشکلاتتان از موفقیت های کوچک خود در حوزه های مختلف زندگیتان لذت ببرید و به خود افتخار کنید .

21. استفاده از گفتار مودبانه

استفاده از ادبیات گفتاری محترمانه و مودبانه راهی برای افزایش انرژی مثبت است . اگر شما در هنگام حرف زدن با دیگران بر لحن گفتار خود دقت کنید و کلماتی صمیمانه و مودبانه را به کار ببرید می توانید انرژی مثبت جذب نمایید.

برای شاد بودن و انرژی مثبت بودن، باید در بدترین شرایط که گستاخی یا سخن ناپسند و رکیکی به شما گفته می شود ، برای احترام به وجدان خود با ادبیات شایسته و فاخر، پاسخ طرف مقابل را بدهید.

22. گل خریدن

برای اینکه حال دلتان خوب شود و مثبت بیاندیشید برای خودتان گل بخرید و برای آشتی با دیگران نیز گل بخرید و با بوییدن گل، احساس شادی داشته باشید .

23. خواندن نوشته های مثبت

نوشته های مثبت بخوانید و بنویسید و جملات قشنگ را در ذهن خود مرور کنید. مطالب نامطلوب اینستاگرام و فیس بوک و ...را که کمکی به رشد علمی و جسمی و روحی شما و تقویت ذهن زیبای شما نمی کند ، نخوانید .

24. نپرداختن به مسائل کوچک و بی ارزش

مسائل کوچک و بی ارزش را مهم جلوه ندهید بلکه ذهن خود را صرف فکر به مسائل مهم کنید .

25. داشتن آرزوهای منطقی

افراد مثبت اندیش رویا گونه و فانتزی فکر نمی کنند بلکه رویاهایشان منطقی است . آنها در حال زندگی می کنند و نگاه خوش بینانه به آینده دارند.

26. اهمیت ندادن به افکلمات

برای افراد مثبت اندیش مهم نیست که دیگران درباره آن ها چه فکری می کنند بلکه آنها در این فکرند که چه گونه می توانند عنصر خوبی در خلقت باشند.

27. توجه به توانایی های خود

افراد مثبت اندیش خود را قبول دارند و برای شاد بودن سعی نمی کنند علی رغم میلشان یک فضا نورد و مهندس و پزشک و. . . باشند بلکه تلاش بیشتری در آنچه که توانایی دارند ، انجام می دهند.

28. خلاق بودن

افراد شاد و مثبت اندیش خلاق هستند و نو آورانه زندگی می کنند زیرا نوآورانه زندگی کردن، عاملی برای ترغیب مثبت اندیشی است.

29 . متکی به خود بودن

افراد مثبت اندیش توقع زیادی از دیگران ندارند و همیشه به خود متکی هستند تا به دیگران. این گونه استرس آنها کاهش می باید و می توانند برای برخورد با چالش ها، راه حل های خلاقانه بیاندیشند.

30. استفاده از کلمه نمی دانم

آدم های انرژی مثبت از کلمه نمی دانم زیاد استفاده می کنند و از به کار بردن کلمه نمی دانم وحشت ندارند . گفتن کلمه نمی دانم، برخی از مواقع از دانسته های غیر مستند و نامطلوب بهتر است.

31. تعریف کردن از دیگران

برای اینکه به دیگران انرژی مثبت انتقال دهید و خودتان نیز از آنها انرژی مثبت دریافت کنید ، از دیگران تعریف کنید اما در تعریف کردن اغراق نکنید تا شکل تملق به خود نگیرد.

این صفحه را به اشتراک بگذارید.
نظرات کاربران