مقالات روانشناسی

رهایی از افکار گذشته

1

رهایی از افکار گذشته

رهایی به چه معناست؟

ما معمولا این عبارت را زمانی به کار می‌بریم که کسی شکست‌ها و دردهای گذشته را در ذهنش مرور می‌کند. مردم اغلب قادر نیستند که از گذشته رها شوند و به زندگی ادامه دهند.

آن‌ها به آن فکر می‌کنند و باعث درد و رنج‌های مداوم و غیرضروری می‌شوند. مسئله این است که اکثر مردم نمی‌توانند از گذشته رهایی پیدا کنند. آن‌ها حتی از رها شدن ترس دارند. آن‌ها بسیار به گذشته چسبیده‌اند حتی اگر گذشته چندان خوشایند نباشد. آیا شما هم مثل اغلب مردم می‌ترسید که در فرایند «رها شدن» چیزی را از دست بدهید؟

از دست دادن چیزی که دردناک است، موهبت است. آن از دست دادن چیزی نیست. درگیری بیش از اندازه با خاطرات گذشته و افکار ناخوشانید انرژی و سلامت و وقت زیادی از شما می‌گیرد. این درگیری‌ها احساسات و ذهنتان را مشوش می‌کند، عقلتان را مسدود می‌کند و آرامش درونی را از شما می‌گیرد. جواب رهایی است.

رهایی از افکار گذشته نیاز به انجام راهکارهایی است تا بتوانید احساسات منفی را از خود دور کنید.احساسات منفی شما را رنج می دهند و موجب از دست دادن بسیاری از عوامل موفقیت در زندگی فردی و اجتماعی می شوند. به خودتان نگیرید و حساسیت را کنار بگذارید تا راه رهایی از این احساسات مخرب را بدانید. روانشناسان معتقدند که تفکر بیش از حد می تواند باعث بروز اشکالات اساسی در اعمال انسان شود، به ویژه برای خانم هایی که در استرس و ناامیدی به سر می برند، به اضطراب و افسردگی در آنان منجر خواهد.

فراموش کردن گذشته تان، چه ترک یک رابطه اعتیاد آور باشد یا غم از دست دادن یکی از عزیزان، یکی از سخت ترین کارهاست . با اینکه ممکن است بدانید که این رابطه چقدر برایتان دردناک است و برای سلامتی خودتان هم که شده باید آن را کنار بگذارید، اما هنوز برای گفتن «خداحافظ» مشکل دارید. آسان نیست، اما راه های عملی برای فراموش کردن گذشته تان وجود دارد.

راه های رهایی از افکار گذشته و احساسات منفی

  • پذیرش این که بیش از حد تفکر می کنید
  • بیشتر تنفس کنید
  • خود را ببخشید، مغز ما تمایل طبیعی به تفکر بیش از حد دارد
  • کمتر صحبت کنید
  • تمرین تمرکز حواس
  • مشغولیت فیزیکی برای خود ایجاد کنید
  • به یاد داشته باشید؛ این افکار ماست که واقعیتمان را می سازد

منفی بافی چیست؟

تعریف منفی بافی و انرژی منفی بصورت عامیانه سخت است اما مسلما همه شما این موضوع را تجربه کرده اید مواجه باآدم هایی که درزندگی شکست خورده ویا درقبال هر مشکلی تاسف خورده وناله می کنند وهمواره سخنان منفی و انرژی منفی را ساطع می‌کنند. برای اطلاع از راه فراموش کردن خاطرات منفی می توانید کلیک کنید.

فراموش کردن خاطرات تلخ گذشته و رهایی از افکار گذشته چگونه امکان پذیر است؟

هر کسی خاطرات بدی دارد که می‌خواهد از ذهنش پاک شوند. خوشبختانه روش‌ هایی وجود دارد که به شما این امکان را می‌دهند که بتوانید با افکار منفی مقابله کنید. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید اضطراب ناشی از خاطرات بد را کاهش دهید. در ادامه به روش‌هایی برای فراموشی این خاطرات می پردازیم. برای مدیریت اضطراب و مدیریت استرس ناشی از فراموش نکردن خاطرات بد و رهایی از ترس ها می توانید با کلیک برروی لینک وارد صفحه مربوطه شوید.

رهایی یابید تا موفق شوید

اگر رهایی نیابید، گرفتار گذشته می‌شوید،‌ خود را محدود می‌کنید و دچار استرس و تنش می‌شوید. اگر نمی‌توانید خاطرات و روابط بد را از یاد ببرید و حسرت می‌خورید، باعث رنجش خود می‌شوید.

این حالت همانند گیر افتادن در باتلاقی است که تلاشی برای رهایی از آن نمی‌کنید. از سوی دیگر رهایی و کناره‌گیری از علت رنج، آسایش خاطر، راحتی، شادی و عشق را به ارمغان می‌آورد. رهایی بسیار مهم و باارزش است اما تعداد کمی از افراد این کار را انجام می‌دهند. شاید عجیب باشد اما آن‌ها ترجیح می‌دهند در جایگاهی که هستند باقی بمانند هرچند از نظر عاطفی، ذهنی و جسمی آسیب ببینند.

مردم عاشق چیزهایی هستند که با آن‌ها انس گرفته‌اند و در چنین موقعیت‌هایی احساس راحتی و امنیت بیشتری می‌کنند حتی اگر آن‌ها را آزار دهد. آن‌‌ها از امور ناشناخته ترس دارند و بنابراین نمی‌خواهند که رها شوند و همچنین نمی‌دانند که چگونه باید رهایی بیابند.

هیچ کسی تاکنون به آن‌ها رهایی را یاد نداده است. برای اینکه بخواهید نحوه رها شدن را یاد بگیرید به مطالعه بیشتر نیاز است. آن مستلزم تلاش و تمرین زیاد است.

چگونه از گذشته رهایی یابیم؟

با گذشته در صلح باشید

با آن در صلح باشید. آنچه که پیش آمده، متعلق به گذشته است. نگذارید که شما گرفتار آن شوید. اکنون وقت آن است که به زندگی ادامه دهید. آیا فکر کردن درمورد گذشته کمکی به شما می‌کند؟ مطمئنا خیر!
ذهنتان به سمت خاطرات و افکار ناخوشایند نمی‌رود. این خوب است. باهوش‌تر باشید و از تکنیک مشابهی که ذهن به کار می‌برد، استفاده کنید. هر زمان ذهنتان به سمت خاطرات تلخ رفت فورا افکار و خاطرات شیرین و خوب را جایگزین آن کنید. به مرور زمان این کار به یک عادت تبدیل می‌شود.

در گذشته نمانید

آیا عاشق کسی بوده‌اید و از او جدا شده‌اید؟ اگر شما می‌خواهید که برگردید و شانسی هم وجود دارد از هیچ کوششی دریغ نکنید. اما اگر هیچ شانسی وجود ندارد،‌ بنابراین رها کنید و به زندگی ادامه دهید.

فکر کردن به او و آزار دادن خود هیچ فایده‌ای ندارد. هیچ کسی از این شرایط بهره‌ای نمی‌برد. شاید گفتن این حرف راحت و عمل به آن سخت باشد اما باید زندگی کنیم و با دیگران در معاشرت باشیم و در گذشته نمانیم.

با تغییرات هم سو شوید

گاهی اهداف تغییر می‌کنند. گاهی اولویت‌ها عوض می‌شوند. یاد بگیرید که با تغییر آن‌ها، شما هم تغییر کنید و به سمت روش یا مسیر دیگری بروید.

ترس را رها کنید

ممکن است ترس شما را در گذشته نگه دارد. رهایی به معنای دل کندن از گذشته است. رهایی را امتحان کنید، شما خواهید دید که کار زیاد سخت نیست.

کینه را کنار بگذارید

آیا کینه قدیمی از کسی به دل دارید؟ آیا از دست کسی ناراحت هستید و آن را در ذهنتان مرور می‌کنید؟ با این کار به خود صدمه می‌زنید. شما خود را آزار می‌دهید و این کار احمقانه است.

کینه و احساسات آسیب‌زا را کنار بگذارید. کینه مثل ریختن سوخت روی آتش است. خشم، کدورت و نفرت باعث می‌شود که شما به گذشته فکر کنید و ناراحت شوید. این احساسات را از خود دور کنید. بله می‌توانید. شاید این کار آسان نباشد اما کار درست همین است.

با افراد جدید ملاقات کنید

اگر برخی آدم‌ها جلوی راهتان سبز می‌شوند و شما را دلسرد می‌کنند، شما به راه خودتان ادامه دهید. با افراد جدید دیگر ملاقات کنید.

زندگی خود را بهتر کنید

ذهنتان را رو به فرصت‌ها و چیزهای جدید بگشایید. کاری را انجام دهید که باعث شادی شما می‌شود، زندگی‌‌تان را بهتر می‌کند و به شما و جامعه سود می‌رساند. نترسید که رها شوید از آنچه که شما را به گذشته متصل می‌کند.

رهایی گذشته و شکست

هر شخصی در گذشته خود با شکست‌ها و ناکامی‌هایی روبه‌رو شده است. این شکست‌ها شاید به مرور زمان به یک خاطره بد در ذهن ما تبدیل شود اما برخی افراد نمی‌توانند آن‌ها را رها کنند.

این خاطرات را مانند یک فیلم غم انگیز مدام در ذهن خود پخش می‌کنند و کار به جایی می‌رسد که به جای رهایی از آن‌ها به مرور این خاطرات عادت می‌کنند. در مقاله بالا به مضرات دلبستگی به گذشته و راه‌های رهایی از آن پرداخته شد.

با بکارگیری این روش‌ها نباید اجازه دهیم که زندگی در گذشته ما را از دستیابی به رویاهایمان باز دارد. در سمینار موفقیت، استاد احمد محمدی به بیانی زیبا و روان تر اهمیت فراموشی گذشته و البته عبرت گرفتن از آن را جهت دستیابی به موفقیت و آرامش تدریس خواهند نمود.

این صفحه را به اشتراک بگذارید.
نظرات کاربران