مقالات روانشناسی

نشانه های هشدار دهنده ازدواج

1

نشانه های هشدار دهنده ازدواج

امروزه درصد بالایی از ازدواج ها به طلاق ختم می شود و یا اگر هم ازدواج ادامه پیدا کند با عشق همراه نیست . یکی از موضوعات اساسی که باید همه ی انسان ها به آن دقت و توجه داشته باشند این است که عاشق شدن آسان است اما عاشق ماندن بسیار مشکل است .

همه ی افراد زمانی که رابطه ای را شروع می کنند به طلاق و جدایی برنامه ریزی نمی کنند و این اتفاقی است که برخی از ازدواج ها را درگیر خود می کند و این امری بسیار ناراحت کننده می باشد .

در گذشته به دلایل متفاوتی مردم تصمیم به ازدواج می گرفتند به زن ها یاد می دادند که باید مراقب بچه های خود باشند و کار های خانه را انجام دهند و مردان نیز نان آور خانه باشند اما حرفی از صمیمیت و ایجاد موازنه در ارتباط ها و یا بر قراری ارتباط درباره احساسات و نظرات درباره روابط جنسی آموزشی داده نشده بود.

اما آن چه که مهم است وجود آزادی در برقراری رابطه می باشد یعنی تصمیم گیرنده ی نهایی خود شما هستید که رابطه ای را شروع کنید و در آن موفق باشید . اگر رابطه ای را آغاز کرده و طبق مرادتان نیست نباید همسر ، خانواده یا .... را سرزنش کنید .

این را باید بدانید که شما خودتان به زندگیتان کنترل دارید و می توانید آن را تبدیل به زندگی موفق منید و یا راه دیگری را انتخاب کنید .

از کجا بفهمیم که ازدواج و رابطه با مشکل مواجه است ؟

اکثر زوجین نمی دانند که چگونه نشانه های هشدار را از قبل شناسایی کنند و آن ها را نادیده می گیرند و برای حل و فصل کردن آن ها تلاشی نمی کنند. برخی از نشانه های هشدار که خبر از مشکلاتی در ازدواج می دهد را معرفی می کنیم تا بتوانید آن ها را در رابطه خود در صورت وجود شناسایی کرده و از جلسات زوج درمانی در جهت حل کردن مشکلات و بهبود زندگی مشترک و رابطه عاطفی گام بردارید. زمانی که از نکات هشدار دهنده اطلاع داشته باشید به شکل بهتری می توانید ازدواج و رابطه ی خود را مدیریت و کنترل کنید.

نشانه های هشدار در ازدواج

زمانی که زوجین در حضور دیگران از همسر خود انتقاد می کنند به رابطه خود صدمه بزرگی وارد می کنند . در حالت کلی انتقاد و سرزنش در هر رابطه ای آسیب رسان است و این کار در ازدواج نیز تاثیر مشابه دارد . به عبارت واضح تر زمانی که زوجین به مقدار زیادی از همسر خود انتقاد می کنند به شدت اعتماد به نفس او را تحت تاثیر قرار می دهند و در نتیجه مشکلاتی در رابطه ایجاد می شود اما انتقاد در حضور دیگران و نزدیکان و دوستان دیگر این صدمه را چندین برابر می کند و ادامه دادن چنین موردی به مرور زمان بسیار خطرناک است.

زمانی که به طور پیوسته گرایش به این که کار ها را به تنهایی و بدون حضور شریک عاطفی خود انجام داده و حفظ خلوت شخصی خود برای فرد مهم باشد .

زمانی که افراد وارد رابطه می شوند باید ساعات بیشتری را صرف امور مشترک نمایند و در زندگی خود مشورت و تصمیم گیری مشترک را رعایت کنند . انجام فعالیت ها و گذراندن وقت با یکدیگر مهم می باشد .

در بعضی اوقات ممکن است که زوجین احتیاج داشته باشند که برای مدت کوتاهی تنها باشند و باید به این موضوع احترام قائل بود زیرا هر فردی نیاز به این که تنها باشد را دارد اما در رابطه ای که هر فردی به طور مجزا تصمیم می گیرد و گرایشی برای داشتن امور مشترک ندارد و تنهایی را در اولویت قرار می دهد و یا بیشتر وقت خود را به شرکت کردن در فعالیت هایی با دوستان می کنند و همسر شما در آن جا حضور ندارد ازدواج را با مشکلاتی رو به رو خواهد کرد .

زمانی که توان بخشش اشتباهات و خطاهای همسر که در گذشته انجام داده ، وجود نداشته باشد از او عصبانی بوده و زمانی که آن ها را به خاطر بیاورند احساس خشم داشته و نسبت به او حس انزجار پیدا می کنند . اما باید زوجین نسبت به مدیریت و درمان خشم خود اهمیت قائل شوند و همچنین گذشت و بخشیدن در رابطه بسیار اهمیت دارد و عدم وجود آن ها مشکلاتی را به همراه دارد .

شاید قبلا هم برخی از ساده ترین موارد تهدید کننده ازدواج را شناخته باشید، مثلا اینکه

  • شما زمان با کیفیتی را با هم نمی گذرانید
  • شما دیگر نمی جنگید
  • دیگر رابطه جنسی وجود ندارد
  • ناسازگاری جنسی دارید
  • یا موارد مشابه دیگر.

اما موضوع بسیار جدی تر و گسترده تر از چند مورد ساده است و نیاز دارد تا اصولی کالبد شکافی شود.

خیانت جنسی

آیا واقعا لازم است اشاره کنیم که این امر چقدر می تواند برای یک ازدواج آسیب زننده باشد؟ هر نوع خیانتی منجر به از بین رفتن اعتماد و ارتباطات می شود که چالش برانگیز است. خیانت کردن زن یا مرد، بدون شک از مهم ترین علائم هشدار دهنده در ازدواج هستند.

قادر به صحبت در مورد مسائل ناراحت کننده نیستید

هر ازدواج سالم در طول مسیر چالش هایی خواهد داشت و صحبت در مورد این چالش ها برای حفظ یک رابطه سالم بسیار مهم می باشد. اگر نمی خواهید در مورد موضوعات ناراحت کننده صحبت کرده یا آنها را به شیوه ای اصولی حل کنید، احتمالا یک جای کار می لنگد.

انتقاد همیشگی

مطمئناً، کمی انتقاد سازنده می تواند چیز خوبی باشد. اما اگر انتقادات شما بیش از تعارف است، به دنبال دردسر خواهید بود. تحقیقات نشان می دهد که برای خنثی کردن هر کلمه منفی و بار منفی نیاز به پنج تعامل مثبت است. در واقع اگر شما بخواهید رابطه را در شرایط خوبی حفظ کنید پس از شنیدن هر انتقاد منفی، لازم است تا چندین برابر نسبت به قبل تلاش کنید.

انتقاد های منفی و پی در پی باعث می شود تا شخص سخت تر از قبل در رابطه بماند و امنیت و عشق خود را به آرامی از دست بدهد. این کار باعث می شود تا فرد مقابل شما در رابطه اعتماد به نفس خود را از دست داده و وارد حالات روحی سختی شود. از این رو سعی کنید در این زمینه مدیریت بسیار زیادی به خرج دهید. از انتقاد های نا مربوط و شامل بار های منفی نسبت به یکدیگر خودداری نمایید. با یادگیری تکنیک هایی سعی کنید خود را از شرایط سخت دور نگه دارید.

نداشتن رابطه جنسی

همه در اتاق خواب دوره های پرفراز و نشیبی را پشت سر می گذارند. این که شما هر شب با هم رابطه جنسی را تجربه نکنید کاملا نرمال است و باید به هم زمان مشخصی بدهید. با این حال اگر شما هر دو از نظر جسمی به اندازه کافی سالم هستید و می توانید به طور مناسبی رابطه جنسی داشته باشید اما ماه ها یا سال ها بدون آن زندگی می کنید، ممکن است یک مسئله عمیق تر در رابطه شما وجود داشته باشد.

ممکن است حتی شما دچار عدم صمیمیت عاطفی یا رابطه عاشقانه شده باشید. از این رو اگر در این زمینه مشکل دارید می توانید به بررسی دقیق ابعاد آن پرداخته و سپس برای بهتر کردن شرایط به مشاوران کار آزموده مراجعه نمایید. رابطه جنسی ممکن است همه چیز نباشد، اما این یک بخش مهم از یک رابطه سالم و عاشقانه است. مطالعه منتشر شده در روانشناسی اجتماعی و علوم شخصیت در سال 2015 نشان داد که به طور متوسط ​، زوج های خوشبخت هفته ای یک بار رابطه جنسی برقرار می کنند.

ارائه استدلال های یکسان

مشاجره در هر ازدواج حتی ازدواج سالم هم اتفاق می افتد. در حقیقت ، تحقیقات نشان می دهد که زوج هایی که به طور موثر بحث می کنند ، 10 برابر بیشتر از کسانی که مسائل دشوار را نادیده می گیرند یا از بحث کردن فرار می کنند، رابطه ای شاد را تجربه خواهند کرد. اما اگر در بیشتر مواقع بحث های شما شامل تکرار بیش از حد و حصر موارد مختلف است و هیچ راه حلی هم وجود ندارد، احتمال این وجود دارد که بین شما مشکل عمده و اساسی ای وجود دارد. در این حالت است که خیلی زود از این که با هم بحث نکنید شروع می کنید و در نهایت باعث فاصله های عمیقی میان خودتان در رابطه خواهید شد. از این رو از بحث کردن و دعوا کردن نترسید و اجازه دهید برخی اوقات با مشکلاتی از این قبیل مواجه شوید.

عدم بحث با یکدیگر

بر خلاف نکته قبلی، عدم بحث و جدال همچنین می تواند یک مشکل بزرگ را نشان دهد. اگر رابطه پرتلاش شما ناگهان به یک رابطه بدون تعارض تبدیل شود ، ممکن است یک تسکین به نظر برسد. اما اگر بحث های سالم متوقف شده باشد، می تواند نشانه انصراف یکی از این افراد یا هر دو شما باشد. مطمئناً بسیاری از بحث ها نگران کننده است. اما هیچ مشاجره ای به هیچ وجه نمی تواند به این معنی باشد که شما دو نفر فکر نمی کنید چیزی در رابطه شما ارزش جنگیدن داشته باشد. به یاد داشته باشید که نقطه مقابل عشق، نفرت نیست بلکه بی تفاوتی است. از این رو بی تفاوت بودن می تواند مشکلات بسیا زیادی را در رابطه شما به وجود آورد

لذت بردن از گذراندن وقتبا یکدیگر

گاهی اوقات شما در رابطه متوجه می شوید که ترجیح می دهید وقت را با کسی به جز شریک زندگی خود بگذرانید. صرف زمان جدا برای روابط شما سالم است. اما اگر دائماً بهانه می آورید که تمام وقت آزاد خود را به دور از شریک زندگی خود سپری کنید، از هم اکنون روند جدایی را آغاز کرده اید. در این حالت شما به سرعت از همسر خود دور می شوید و تمایل ندارید که با او وقتی را داشته باشید. اگر این نشانه را در رابطه و ازدواج خود مشاهده می کنید بهتر است که به جزئیات بپردازید و سعی کنید با کمک و راهنمایی مشاوران مشکل پدید آمده را به درستی حل کنید.

حفظ اسرار

کاملاً طبیعی است که بخواهید بعضی چیزها را پیش خود نگه دارید. با این حال نگه داشتن برخی مسائل حتی کوچک مانند راز می تواند نشان دهنده جدایی شما از همسرتان باشد. این ها می تواند حتی به سادگی شام خوردن یا تفریح با یکی از دوستان صمیمی تان باشد. در این حالت است که شما روز به روز بیش از گذشته از هم دور می شوید. این راز ها با هر سادگی می توانند موجبات دوری را از هم فراهم آورند. این مسئله یک هشدار جدی و واضح است که نشان می دهد ازدواج شما دچار آشفتگی می باشد. نگه داشتن اسرار فقط بذرهای بی اعتمادی در یک رابطه را می کارد. هنگامی که این اعتماد شکسته شود ، ترمیم آن دشوار است.

همسرتان اولین کسی نیست که با او تماس می گیرید.

در یک ازدواج سالم، شریک زندگی خود را بعنوان شخص ابتدایی برای حمایت عاطفی، در اوقات خوب و بد می بینید. اگرچه ممکن است به خانواده و دوستان خود اعتماد کنید، اما معمولاً به همان اندازه همسرتان نیست. بالاخره شریک زندگی شما “شخص اول” زندگی شما است. پس اگر همسر شما اولین کسی نیست که در هنگام مشکلات با او تماس می گیرید یا این که برای موفقیت تان به او خبر نمی دهید، ممکن است نشان دهنده مشکلات عمیق تری در ازدواج شما باشد. در واقع این مسئله می تواند اولویت های مختلف را به غیر از همسر شما نشان دهد که خود نشان دهنده مشکلات اساسی تر و جدی تر در ازدواج است.

تقسیم ناعادلانه کارها

مسلما، در بعضی از ازدواج ها ممکن است یکی از همسران در خانه بماند در حالی که همسر دیگر کار کند یا اینکه یک همسر هنگام رسیدگی به وظایف خانه از انعطاف بیشتری برخوردار است. اما در زمان توزیع نابرابر کار خانه یا نحوه انجام آن، مشکل وجود دارد.

هیچ وقت نباید بیشتر بار زندگی بر دوش یکی از طرفین باشد، این کار به هیچ وجه عادلانه نیست و به مرور باعث ایجاد اختلافات سنگین می شود.

عدم احترام به حریم خصوصی

ازدواج کردن به معنی از بین رفتن حریم خصوصی زن و مرد نیست!
با وجود عشق و علاقه ای و نزدیکی زیادی که بین آنها وجود دارد، باز هم باید به حریم خصوصی و علایق شخصی همدیگر احترام بگذارند تا رابطه خسته کننده و بسته نباشد.

بی احترامی کردن در مقابل جمع

اذیت کردن یک چیز است، اما دست انداختن و خجالت کشیدن همسرتان، خصوصا در جمع دوستان، همکاران یا اقوام کاملا چیز دیگری است. اینها عوامل تهدید کننده ازدواج هستند که اصلا قابل بخشیدن نمی باشند.

مسائل شغلی

هر دوی شما باید متعهد به یافتن و حفظ شغل خود در حد توان باشید، مگر اینکه توافق کرده باشید یکی از شما خانه نشین باشید. اگر برای ادامه کار در خانه به درآمد خود نیز نیاز دارید، هر دو باید شغل پیدا کرده و به آنها پایبند باشید.

دروغ گفتن یا پنهان کردن مسائل مربوط به پول هم از عوامل تهدید کننده ازدواج است
یکی از رایج ترین دلایل شکست ازدواج ها مربوط به مسائل مالی است.
یک همسر به طور کلی کیف پول را کنترل می کند، قبض ها را پرداخت می کند، بودجه بندی می کند و سرمایه گذاری ها و حساب های بانکی را انجام می دهد، اما این اطلاعات باید به راحتی و بدون تردید در دسترس همسر دیگر نیز باشد.

شما مشتاقانه منتظر آمدن او به خانه نیستید

احتمال دارد در طی روز همدیگر را زیاد نبینید، اگر اینطور است پس زمانی که همسرتان به خانه میاید (در مورد آقایان هم صدق می کند) باید صمیمانه مشتاق او باشید.
منظور از این مورد این است که، دیدن همسرتان باید یکی از شادی های شما باشد، باید منتظر او باشید و از دیدنش خوشحال شوید. امیدواریم که اینطور باشد.

تهدید به طلاق

لطفا روی افرادی که شما را تهدید به طلاق می کنند زیاد سرمایه گذاری نکنید. طلاق آخر خط ازدواج است اما نباید کسی همسرش را به آن تهدید کند.

کنترل شدن

وقتی افکار و عقاید شما تایید نشود، عزت نفس شما تضعیف می شود. اظهار نظر نکردن در مورد چیزی یا اینکه دیدگاه شما همیشه رد شود، کینه ایجاد شده و احساس می کنید کنترل می شوید.

احساس تنهایی

قاعدتا نباید در ازدواج احساس تنهایی یا ناتوانی کنید.
یکی از خوبی های ازدواج این است که طرفین روی حمایت هم حساب ویژه ای باز می کنند. این احساس باعث نزدیک تر شدن زوجین هم می شود، اگر چنین احساسی در زندگی مشترک شما وجود ندارد یعنی اوضاع به خوبی پیش نمی رود.

ارتباط با همسر قبلی

زمانی که فرد با همسر یا نامزد قبلی خود در ارتباط است و تماس های مکرر برقرار می کند و با او صحبت می کند و یا به آن ها تلفن می زند و شما را در دوستی با آن ها وارد نمی کند یا معرفی تان نمی کند مشکلی را که در آینده به وجود می آورد این است که چنین فردی نمی تواند به شما قول ازدواج بدهد . و این احتمال وجود دارد که مجددا سراغ نامزد قبلی خود برود و شما را به عنوان اولویت زندگی خود نبیند .

مستقل نشدن از خانواده

زمانی که فرد بسیار مطیع و درگیر اعضای خانواده ی است و به نظر می رسد که بیش از حد با آن ها حرف می زند و هیچ حد و مرزی برای رابطه ی خود با آن ها قائل نیست و همه موارد را به آن ها می گوید و برای رابطه ی خود نیز حد و مرز نمی شناسد نمی تواند بین شما و خانواده اش تعادل ایجاد کند و ممکن است که حتی اگر آن ها به شما حمله کردند طرف شما را نگیرد و شما در نزد آن ها احساس غریبی کنید و نتوانید با آن ها صمیمی شوید و خود را جدا از آن ها خواهید دانست .

برای شرکت در تست های آنلاین ازدواج کلیک کنید.

همچنین برای سنجش اختلالات روانشناختی شخصیتی کلیک کنید.

 
این صفحه را به اشتراک بگذارید.
نظرات کاربران