مقالات روانشناسی

آدم‌های سمی

1

آدم‌های سمی

تقریبا همه‌ی ما در مدرسه، دانشگاه، محیط کار و یا در جمع خانواده تجربه‌ی برخورد با کسانی را که همیشه ساز مخالف می‌زنند، داشته‌ایم. خودرای بودن آنها، جو دوستانه را از بین می‌برد و حالتی منفی بین افراد حاضر برقرار می‌کند.

آدم‌های سمی نه تنها بسیاری از ما را محاصره کرده‌اند، بلکه آنقدر قدرتمند و تاثیرگذار هستند که تنها با یک تماس تلفنی یا چند ساعت معاشرت، می‌توانند افکارمان را به هم بریزند.

نمی‌توانید با خونسردی از کنارشان بگذرید . آنها در حالی به زندگی شما پا می‌گذارند که فرصت موشکافی رفتارشان را از شما می‌گیرند و ذهن‌تان را به مسیری که می‌خواهند، هدایت می‌کنند. برای شما هم پیش آمده که با آرامش و شادی وارد محیط کارتان یا یک ‌مهمانی خانوادگی شوید و چند ساعت بعد با چهره‌ای گرفته و ذهنی پریشان به خانه بازگردید؟

ویژگی آدمای سمی

همیشه شاکی است

آنها همیشه دلیلی برای نالیدن دارند. از گرانی گرفته تا گرم شدن هوا یا صدای بنایی همسایه، همه موارد می‌توانند روز این آدم‌ها را خراب کنند و به سدی برای شادی‌های‌شان تبدیل شوند. آدم‌های سمی نه‌تنها این دلیل‌ها را با خود از یک گفت‌وگو به گفت‌وگوی دیگر می‌برند، بلکه برای شریک کردن شما در حرف‌ها و افکارشان هم تلاش می‌کنند و به دنبال جلب تایید و همراهی شما هستند.

دست از گله برنمی‌دارد

آدم‌های سمی هیچ مرزی برای بروز افکارشان ندارند. برای آنها مهم نیست که شما دوست صمیمی‌شان هستید یا فردی که در صف نانوایی می‌بینند. آنها به اندازه کافی افکار مسموم در ذهن‌شان دارند که در هر زمان و مکانی توانایی بروز آنها را داشته باشند.

حرف توی گوشش نمی‌رود

این افراد به نصیحت مقاوم هستند. یعنی اگر یک روز تمام هم برای تغییر افکارشان با آنها صحبت کنید مدام با عبارت‌های «نه! آخه. . . » «ولی. . . » و. . . بحث را ادامه می‌دهند و به شما می‌گویند که تغییری در افکارشان صورت نگرفته.

خودش را قربانی می‌داند

این آدم‌ها معتقــدند تلخی‌هایی که در سال‌های زندگی‌شان به آنها تحمیل شده، باعث سمی شدن‌شان شده؛ اما اگر به افکار و رفتارهای‌شان توجه کنید، می‌بینید که قابلیت تفسیر منفی هر رویداد ساده‌ای که دیگران به راحتی از کنارش می‌گذرند را دارند.

آرزوهایش ناکام مانده

آدم‌های سمی یک کوله‌بار آرزوی ناکام دارند. آنها همیشه شکست‌های‌شان را دلیل سمی شدن‌شان معرفی می‌کنند اما اگر تک‌تک آرزوهای کوله‌بارشان برآورده شود، باز هم دلیلی دیگر برای منفی بافی را جایگزین آن آرزوها می‌کنند. آنها فقط به دنبال بهانه‌ای برای شکایت می‌گردند، نه یک دلیل واقعی.

با خوش‌بین‌ها نمی‌نشیند

سمی‌ها از خوش‌بین‌ها بیزارند. آنها عاشق این هستند که یکی مثل خودشان در مقابل‌شان بنشیند و پا به پایشان منفی‌بافی کند. آنها مثل آهن‌ربا آدم‌های شکست‌خورده و سمی را به خود جذب می‌کنند و از اینکه تنها فرد ناکام جهان نباشند، لذت می‌برند. سمی‌ها همیشه دوستان نزدیک و وفاداری برای هم هستند.

از شکست استقبال می‌کند

در زندگی سمی‌ها برای شکست‌های تازه باز است. آنها همیشه در پوشش «من نفهمیدم» خودشان را به راهی وارد می‌کنند که به آنها برای نالیدن و منفی‌بافی فرصت تازه‌ای بدهد. آنها همیشه راه‌های سخت را برای رسیدن به هدف انتخاب می‌کنند تا دلیل بهتری برای توجیح ناکامی‌ها داشته باشند.

مدعی‌العموم است

اگر سمی‌ها در موردی خودشان صاحب رنج و شوربختی نباشند، به‌خاطر رنج دیگران از همه چیز شکایت می‌کنند و به جای اینکه سهم آدم‌ها در ناکامی‌های‌شان را در نظر بگیرند، زمین و زمان را متهم می‌کنند. آنها گاهی لباس سوپرمن را هم به تن می‌کنند و خود را به عنوان ناجی کسانی که در رنج هستند، معرفی می‌کنند.

همه را متهم می‌کند

در شرایطی ساختارها و دیگران را دلیل ناکامی‌های خود می‌دانند که تلاشی برای بهبود وضع جهان به‌ خرج نمی‌دهند. آنها درحالی به‌خاطر کثیفی خیابان‌ها شهرداری و مردم را متهم می‌کنند که خودشان به راحتی قوطی نوشابه‌شان را در جوی آب پرت می‌کند.

زبانش تلخ است؟

آنها عاشق این هستند که ایرادهای دیگران را به رخشان بکشند تا از این طریق ایرادها و ناکامی‌های خود را بپوشانند. حتی در بسیاری موارد از شکست‌های دیگران دلشاد می‌شوند.

شادی را بلد نیست؟

لحظات شاد هم برای آنها خالی از منفی‌بافی نیست. درست در لحظه‌ای که همه در عروسی به‌خاطر ورود عروس و داماد ذوق‌زده می‌شوند، این افراد می‌توانند به خط نازک بالای چشم عروس خورده بگیرند.

خبر چین ها

کسانی که مدام پشت سر بقیه حرف می‌زنند، شایعه درست می‌کنند و یا حتی درباره‌ی مسائل خصوصی دیگران صحبت می‌کنند، گونه‌ی دیگری از آدم های سمی هستند. آنها همیشه در حال کنجکاوی و جست‌وجوگری در زندگی همکاران‌شان‌اند تا مثل رادیویی سمی اطلاعات‌ گرا‌ن‌بهایی را بین همه پخش کنند. خبرچین‌ها به‌خاطر حس ناامنی‌ای که دارند، قادر به تشخیص واقعیت از خیال نیستند. ممکن است روزی حقیقت برملا شود و پرده‌های دروغین آنها بیفتد که همین باعث جریحه‌دار شدن احساسات و دشمنی‌های تازه‌ میان همکاران می‌شود. داشتن همکار خبرچین می‌تواند بسیار مخرب باشد.

دروغگوها

بدترین کسانی که قادرند محیط کار شما را مسموم کنند، انسان‌های قلابی و دروغگوها هستند. اطمینان‌کردن به این افراد کار بسیار سختی به‌نظر می‌رسد، چون دانستن اینکه آنها در حال گفتن دروغ جدیدشان هستند و یا واقعا حقیقت را بازگو می‌کنند، هرگز میسر نیست. بلاتکلیفی در تشخیص رفتار راست یا دروغ آنها، به‌سرعت شما را خسته می‌کند و در طولانی‌مدت باعث کاهش انرژی کاری شما می‌شوند.

کنترل‌گرها

کنترل‌گرها یکی از وحشتناک‌ترین گونه‌‌ی آدم های سمی هستند. آنها هیچ‌وقت به حرف دیگران اهمیت نمی‌دهند، زیرا دچار این توهم‌اند که خودشان همه‌چیز را به‌درستی می‌دانند و برای هر مشکلی راه‌حل عالی دارند. وجود این کابوس‌های شبانه‌ در زندگی شخصی شما هم آزاردهنده خواهد بود؛ چه برسد به محیط کار که کلنجار رفتن با آنها را صد مرتبه سخت‌تر می‌کند.

نحوه برخورد با افراد سمی

زمانی که یک فرد سمّی را شناختید، عاقلانه بیندیشید که چه زمان و تا کجا باید او را تحمل کنید یا از او فاصله بگیرید. می توانید مرزهایی را معین کنید و به روش های زیر با این افراد برخورد کنید.

به آنها بی اعتنایی کنید

افراد سمی همیشه به دنبال جلب توجه دیگران هستند و سعی می کنند توجه و تمرکز همه را به خودشان معطوف کنند و وسط حرف دیگران، با صدای بیش از حد بلند حرف می زنند تا جلب توجه کنند . در دور همی ها به این افراد توجه نکنید و بی اعتنایی کنید، کممکن است با بی اعتنایی این افراد رفتارهای افراطی تر شده و شروع به بحث و جدال کننداما در جمع باید همه ی افراد حاضر، فرصت صحبت کردن و اظهار نظر و لذت بردن را داشته باشند.

به آنها اعتماد نکنید

افراد سمی، با درمیان گذاشتن بزرگ ترین رازهای خود با دیگران، اعتماد آنها را به دست می آورند و درباره دیگران پیش شما بدگویی می کنند اما بدگویی آنها از دیگران به دلیل اعتماد به شما و دوست داشتن تان نیست پس ساده نباشید و اگر با کسی روبرو شدید که چنین رفتاری دارد، به او اعتماد نکنید و حرف هایی درباره دیگران نزنید و آنها را تایید نکنید زیرا افراد سمی بعد از تایید شما پیش آن فرد رفته و هرآنچه شما گفته اید را به او خواهند گفت و شما تنها قربانی می شوید.

با دوستان وفادار و قابل اعتماد وقتتان را بگذرانید

هر کسی لیاقت دوستی با شما را ندارد پس دوستانتان را از بین افراد قابل اعتماد و وفادار انتخاب کنید. دوستی و پایبند بودن به تعهدات، یکی از ارزشمندترین و کمیاب ترین نعمت هایی است که می توانند در زندگی داشته باشند، بنابراین افراد سمی و منفی و بی ارزش در زندگی خود راه ندهید.

احساسات خود را کنترل کنید

افراد سمی سعی می کنند احساسات دیگران را به بازی بگیرند تا گروهی اجتماعی را در جهت نیازهای خودشان مهندسی کنند. در مقابل این رفتار آنها شما باید احساسات خود را کنترل کرده و از قرار گرفتن در موقعیت هایی که ممکن است باعث شود رفتار غیرمنطقی داشته باشید یا احساس امنیت نکنید اجتناب نمایید و وارد بحث هایی نشوید که احساسات شما را برانگیخته می کند.

روی راه حل ها تمرکز کنید

افراد سمی در صورت به وجود آمدن مشکل برایشان به دنبال پیدا کردن راه حل نیستند و بیشتر به خود مسئله شاخ و برگ می دهند. آنها همیشه دیگران را سرزنش کرده تا تغییر ایجاد کنند. افراد باهوش برعکس عمل می کنند و اگر برای کس دیگری هم مشکلی پیش بیاید سعی می کنند مشکل را برطرف کنند و کسی را سرزنش نکنند.

از افراد دورو، دوری کنید

افراد دورو با بازی با احساساتتان، شما را وادار می کنند به شیوه ای رفتار کنید که هدف شان است. هنگام برخورد با این افراد ممکن است مدام احساس بی ثباتی، خشم، رنج، اندوه و یا نالایق بودن کنید ، اگر چنین است، پس به احتمال زیاد این فرد سعی دارد با احساسات و عواطف شما بازی کند، از او حذر کنید.

با برملا شدن اولین دروغشان آنها را ترک کنید

افراد سمی دائما دروغ گفته، آنها طوری دروغ می گویند که خودشان نیز متقاعد می شوند دروغ های شان واقعیت دارد اما از آنجا که دروغگویی حافظه قوی می خواهد و به خاطر سپردن یک مشت دروغ و داستان ساختگی، کار سختی است، معمولا خودشان به مرور زمان خودشان را لو می دهند، پس با برملا شدن اولین دروغشان آنها را ترک کنید.

بگویید به من هیچ ربطی ندارد

بحث ها و اختلاف های افراد نرمال، تنها بین خودشان باقی می ماند. اما افراد سمی درگیری ها و بحث های مسموم شان را همه جا پراکنده می کنند و از هر کسی می خواهند که در این دعوا، یک طرف را بگیرد. اگر با این افراد مواجه شدید به او بگویید به من هیچ ربطی ندارد.

در برابر زورگویی بایستید

مهمترین راه برخورد با افراد سمی تحمل نکردن حرف زور است. افراد سمی، زورگویی را دوست دارند و از هر کسی که فکر می کنند توان مقابل با آنها را ندارد، سواستفاده می کنند پس هر جا به شما زورگویی کردند در مقابل آن بایستید.

توهین ها را نادیده نگیرید

افراد سمی اغلب توهین به شما را در قالب تحسین و تمجید بازگو می کنند:«من ابدا اعتماد بنفس تو را ندارم که چنین لباسی بپوشم!»، «تو خیلی بامزه و سرگرم کننده ای و خودت هم نمی دانی!»، تحت تاثیر افراد سمی قرار نگیرید واحساسات منفی خودتان را تائید نکنید.

در دنیای پر از افسردگی افراد سمی غرق نشوید

افراد سمی معمولا نقاب عجز و بینوایی به چهره می زنند و عملا هیچ تلاشی برای تغییر زندگی شان نمی کنند و مدام در حال عجز و لابه کردن و اظهار ناتوانی هستند تا دیگران را فریب بدهند یا خودشان را از قبول مسئولیت نجات دهند.

آنها همیشه دلیلی برای شکست های شان دارند که تقصیر آنها نیست و وظیفه ی شماست که برطرفش کنید .اجتناب از این آدم ها و تائید نکردن شان، نه تنها به نفع خودشان است، بلکه شما را هم از گیرافتادن در دنیای افسرده شان نجات می دهد.

سوال هایی از آنها بپرسید که جواب واضح داشته باشند

افراد سمی معمولا با دیگران وارد بازی روانی شده و به سوال آنها جواب های الکی، مبهم، غیرمتعهدانه یا گمراه کننده می دهند. او این کار را برای امتناع از دادن اطلاعات انجام می دهد ونمی خواهد کسی وادارش کند که بعدا حرف خود را پس بگیرد.

راه مقابله با این افراد این است که فقط سوال هایی از آنها پرسیده شود که جواب هایی قاطع و روشن داشته باشند تا آنها تصمیم شان را برای جواب بگیرند و یک جواب واضح بدهند.

از آنها انتقاد نکنید

افراد سمی گاهی خودشیفته هستندو عاشق نظرات خودشان هستند و به دنبال تعریف و تمجیدند و اغلب وانمود می کنند نسبت به خودشان چندان هم احساس رضایت نمی کنند. آنها معمولا زیاد از خودشان عکس می گیرند و مدام به دنبال نظرات دیگران در مورد این عکس ها هستند. آنها را نادیده بگیرید و اهمیتی به ولع سیری ناپذیر آنها جهت کامروایی ندهید و از آنها انتقاد نکنید.

بهانه های شان را نپذیرید

افراد سمی حتی اگر واقعا مقصر باشند خودشان را از اشتباه و تقصیر تبرئه می کنند و بهانه های عجیب و غریب می آورند. در برخورد با این افراد به آنها بگویید که تقصیر اشتباه به گردن آنهاست و بهانه های شان را نمی پذیرید.

تحت تاثیر محبت دروغین آنها قرار نگیرید

افراد سمی معمولا سعی می کنند با غرق محبت و تمجید کردن دیگران ، چیزی که از شما می خواهند و انتظاری که از شما دارند، را به دست آورند. ساده نباشید و باور نکنید که این آدم واقعا دوست تان دارند، آنها فقط سعی دارند به هدفشان برسند.

این صفحه را به اشتراک بگذارید.
نظرات کاربران