مقالات روانشناسی

دو جنسگرا یا بایسکشوال چیست؟

1

دو جنسگرا یا بایسکشوال چیست؟

دو جنسگرا یا بایسکشوال چیست؟

در تعریف بایسکشوال چیست هر فردی گرایش جنسی خود را متفاوت درک می کند. برخی ممکن است به یک اندازه جذب مردان و زنان شوند، در حالی که برخی دیگر جذابیت بیشتری نسبت به یک جنسیت نسبت به جنس دیگر دارند.

دوجنس گرایی یا بایسکشوال Bisexual ( که عوام آن را به اشتباه دو جنسیتی مینامند )، زمانی است که فرد هم زن و هم مرد را از نظر جسمی، جنسی یا عاطفی جذاب می یابد. دوجنس گرایی فقط یک اصطلاح کلی است، زیرا تفاوت های زیادی بین افراد وجود دارد. برای مثال، افرادی که مجذوب مردان و زنان هستند، ممکن است لزوماً خود را دوجنس‌گرا نخوانند، ممکن است خود را عمدتاً همجنس‌گرا بدانند، یا ممکن است ترجیح دهند از هیچ برچسبی برای توصیف تمایلات جنسی خود استفاده نکنند. در موارد دیگر، ممکن است یک فرد نسبت به مردان و زنان احساسات جنسی داشته باشد، اما فقط با افرادی از یک جنسیت رابطه جنسی داشته باشد یا به طور کلی از رابطه جنسی خودداری کند. جذابیت همیشه به طور مساوی سنجیده نمی شود، زیرا یک فرد دو جنسگرا ممکن است احساسات قوی تری نسبت به یک جنسیت نسبت به جنس دیگر داشته باشد. این می تواند بسته به افرادی که ملاقات می کنند متفاوت باشد، زیرا شیمی جنسی بین افراد پیچیده و غیرقابل پیش بینی است.

یک فرد دوجنسگرا ممکن است در یک رابطه طولانی مدت همجنس یا دگرجنسگرا باشد یا ممکن است بین این دو تناوب داشته باشد.

یک سوء تفاهم فراگیر در مورد افراد بایسکشوال این است که این یک مرحله است و اینکه افراد دو جنسگرا در نهایت به عنوان همجنسگرا یا لزبین ظاهر می شوند. اما دو جنسگرایی انتقالی نیست. یک هویت معتبر است.

یک مطالعه نشان داد که تنها 18 درصد از جوانان LGBTQ که در ابتدا دوجنس‌گرا بودند، بعداً همجنس‌گرا یا دگرجنس گرا شدند. بنابراین، در حالی که برخی ممکن است قبل از شناسایی همجنس‌گرا یا دگر جنسگرا، ابتدا دوجنس‌گرا باشند، اما این بدان معنا نیست که هویت‌های دوجنس‌گرا معتبر نیستند.

برخی از ویژگی های یک فرد دوجنس گرا ممکن است به شرح زیر باشد:

 • فرد از داشتن روابط عاشقانه و/یا جنسی با اعضای هر دو جنس راحت است.
 • گاهی اوقات جاذبه نسبت به یک جنس قوی تر است، اما جذابیت برای هر دو هنوز وجود دارد.
 • فرد ممکن است به تناوب روابط همجنس و مخالف را تغییر دهد.
 • آنها ممکن است یک رابطه دگرجنسگرای ثابت همراه با یک رابطه گاه به گاه با شریک جنسی مشابه داشته باشند یا برعکس.
 • بسیاری از دوجنسگرا ها احساس می کنند که فرد مهمتر از نوع دستگاه تناسلی است.

چگونه متوجه شویم که دوجنسگرا هستیم؟

رابین اوکس، فعال دوجنس‌گرایان، می‌گوید: «فقط شما می‌توانید تعیین کنید که آیا دوجنس‌گرا بودن برای شما به بهترین وجه مناسب است یا خیر».

شیری آیزنر، فعال دوجنس‌گرا، نویسنده کتاب « یادداشت‌هایی برای یک انقلاب»، پیشنهاد می‌کند سوالات زیر را از خود بپرسید تا بفهمید آیا دوجنس‌گرا هستید یا خیر:

 • آیا اصطلاح دوجنسگرا بودن به من احساس راحتی می دهد؟
 • آیا اصطلاح دوجنسگرا به من حس ماجراجویی می دهد؟
 • آیا فکر کردن به دوجنسگرا بودن برای من سرگرم کننده است؟
 • آیا فکر دوجنسگرا بودن من را خوشحال می کند؟
 • آیا به من احساس خوبی نسبت به خودم می دهد؟
 • آیا چیز دیگری که دنبالش هستم به من می دهد؟

اگر پاسخ شما به هر یک از موارد بالا مثبت است، پس احتمالا شما دو جنسگرا هستید اما همچنین میتوانید با روان شناس خود در این زمینه صحبت کنید و او قطعا به شما در شناخت هویتتان کمک خواهد کرد.

 
این صفحه را به اشتراک بگذارید.
نظرات کاربران