مقالات روانشناسی

برنامه ریزی موفق

5

برنامه ریزی موفق

برنامه ریزی موفق

برنامه ریزی برای موفقیت کار جذابی است چرا که رسیدن به هدف و موفقیت کشش و انگیزه کافی را در ما ایجاد می‌کند. ولی چالشی که معمولا با آن روبه‌رو هستیم شروع کردن است. شروع، بزرگ‌ترین گام رسیدن به موفقیت است، گامی که بسیاری از ما هیچ‌گاه آن را برنمی‌داریم.

اگر شما هم مانند من تصویری از خودتان در 10 سال آینده دارید، برای ساختنش باید از همین امروز شروع کنید. برنامه ریزی برای موفقیت یک شرط لازم است.

داشتن برنامه برای 10 سال آینده یعنی داشتن 10 برنامه 1 ساله و تعداد بیشتری برنامه‌های کوتاه‌مدت‌. در واقع برنامه‌ریزی پل میان زمان حال و آینده است.

قبل از شروع برنامه‌ریزی، این سوالات را از خود بپرسید؛

  • شرایط مالی من در حال حاضر چگونه است؟
  • وضعیت زندگی من درحال حاضر چگونه است؟
  • وضعیت جسمانی و سلامتی من در حال حاضر چگونه است؟
  • در زندگی حرفه‌ای خود چقدر پیشرفت کرده‌ام؟

واقع‌بینی در پاسخ به این سوالات برای داشتن برنامه ریزی موفق بسیار ضروری است. با خود صادق باشید.

جایی که امروز در آن قرار دارید حاصل قدم‌های کوچک پرشماری است که طی سال‌های گذشته از عمرتان برداشته‌اید. برای رسیدن به جایگاه مدنظرتان در آینده پیش رو نیز، باید همین قدم‌های کوچک را بردارید.

تعیین درست اهداف و برنامه‌ریزی برای آن‌ها لازمه رسیدن به موفقیت است. در ادامه 3 اقدامی که پیش از برنامه ریزی موفق باید انجام دهید را بررسی خواهیم کرد.

اهدافی را تعیین کنید که زندگی شما را تغییر می‌دهد

داشتن یک تلویزیون با صفحه بزرگ یا خرید بروزترین گوشی تلفن همراه اهدافی نیستند که زندگی شما را دستخوش تغییر کنند. خرید کالاهای مصرفی در بهترین حالت هدف‌های کوتاه‌مدت خواهند بود.

خرید کالای خاص می‌تواند هدف‌گذاری باشد ولی حالت بهتر آن است که شما برای تامین پول مورد نیاز آن کالا هدف‌گذاری کنید. توصیه بعدی من این است که به دنبال اهدافی باشید که سبک زندگی شما را تغییر می‌دهد.

افزایش ثروت،کسب درآمد بیشتر، ارتقاء شغلی، ایجاد کسب‌وکار شخصی و.. اهدافی شبیه به این شایسته هدف‌گذاری هستند.

در خارج از قلمرو مالی نیز می‌توان چنین اهدافی را یافت. بهبود وضعیت جسمانی، داشتن یک رژیم غذایی برای کاهش وزن، مراقبت از سلامت روح با ورزش‌هایی مانند یوگا، همه این‌ نمونه‌ها اهدافی هستند که ارزش تلاش و برنامه‌ریزی دارند.

برنامه ریزی موفق، واقع‌بینانه است

بهترین راه برای واقعیت بخشیدن به هر چیزی مکتوب کردن آن است. اهداف خود را بنویسید.

ذهن ما در لحظه درگیر موضوعات بزرگ و کوچک بسیاری می‌شود. رویاها، آرزوها، ایده‌ها، ترس‌ها و انگیزه‌ها به صورت مداوم در ذهن ما ایجاد می‌شوند و از بین می‌روند.برای حفظ و مراقبت از اهداف خود، آن‌ها را بنویسید.

با نوشتن اهداف 5 تا 10 ساله خود شروع کنید. اهدافی که نوشته‌اید را چندین بار بخوانید و سعی کنید آن‌ها را واقع‌بینانه تحلیل کنید. کمی به عقب برگردید و سعی کنید اهداف کوتاه‌مدت تری تعیین کنید. آخرین قدم نوشتن اهدافی است که توقع دارید تا پایان سال جاری به آن برسید.

برای هرکدام از موارد بالا یک لیست انتظارات درست کنید. به علاوه موانعی که حدس می‌زنید برای رسیدن به این اهداف پیش‌رو دارید. در آخر نیز لیستی از کارهای ماهانه درست کنید و برای شروع دست بکار شوید.

در برنامه ریزی موفق، زمان‌بندی نکته ضروری است. انجام هیچ‌کاری را بدون زمان‌بندی رها نکنید. برای سنجش میزان موفقیت یکی از راه‌ها رسیدن به نقاط تعیین شده در زمان‌های مشخص شده است.

در پایان، برنامه 10 سال آینده خود را با تمام ریزه‌کاری‌ها، پیش روی خود بگذارید و از آن عکس بگیرید. این عکس نقشه راه شما خواهد بود. در مسیر رسیدن به هدف و برای داشتن برنامه ریزی موفق، انعطاف‌پذیری را فراموش نکنید.

اشتراک گذاری اهداف

دلایل زیادی برای این کار وجود دارد. اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت خود را با دیگران به اشتراک بگذارید بخصوص خانواده و دوستانتان.

دلیل اول این است که اطرافیان شما می‌توانند در این مسیر به شما کمک کنند. تا وقتی که دیگران از اهداف شما اطلاع نداشته باشند نمی‌دانید که چه کسی می‌تواند در این مسیر کمک حال شما باشد.

دلیل دوم ایده‌ها و نظراتی است که درباره اهداف، موانع و برنامه ریزی موفق به شما می‌دهند. نظرات و ایده‌های دوستان و اطرافیان می‌تواند مفید باشد.

معمولا اطراف ما افرادی با ظرفیت‌های بالقوه بسیار بالایی وجود دارند که ما از وجود این استعدادها و ظرفیت‌ها بی اطلاع هستیم. اشتراک‌گذاری اهداف باعث بروز شدن این ظرفیت‌ها می‌شود.

3 قدم مهم برای داشتن برنامه ریزی موفق را به شما معرفی کردم. برای رسیدن به اهداف مالی خود، علاوه برتلاش و برنامه‌ریزی، نیاز به یک مربی مالی با دانش و با تجربه نیز خواهید داشت. بامبو به عنوان اولین مربی مالی در این مسیر کنار شما خواهد بود.

برای سنجش میزان نظم و برنامه ریزی خود در تست NEO شرکت کنید. برای شرکت درآزمون نئو(NEO) روی لینک زیر کلیک کنید.

این صفحه را به اشتراک بگذارید.
نظرات کاربران