مقالات روانشناسی، شخصیت شناسی

تست دیسک (DISC)

1.00

تست دیسک (تست DISC) یکی از قوی‌ترین نوع تست شخصیت شناسی است. آزمون دیسک به شما کمک می‌کند در درجه اول نسبت به ویژگی‌های شخصیتی، اولویت‌ها و انگیزه‌های خود آگاهی یابید. سالانه بیش از یک میلیون نفر در سطح جهان، از این آزمون بهره می‌برند. آزمون دیسک زبان مشترکی بوجود می آورد که به درک بهتر خود و تعامل بهتر با دیگران منجر می‌شود. بهبود روابط می‌تواند در قالب تیم‌های کاری، رابطه با همکاران و سرپرستان و دیگر روابط درون و برون سازمانی صورت گیرد.
تفسیر کامل ارائه شده در این تست ضمن ارائه راهکارهایی عملی برای بهبود فرایند رشد حرفه‌ای، حاوی نکات بسیار ارزشمند رفتاری در بهبود مهارت‌های زندگی فردی است.
خروجی این تست شخصیتی چهار ویژگی غالب (‌D,I,S,C) و 15 تیپ شخصیتی را مشخص کرده و جنبه‌های مختلف آن را به صورت کامل تشریح می‌کند.

برای یک استخدام موفق شما می‌توانید پس از انجام تست نتیجه آن را در رزومه ساز کاربوم به رزومه خود پیوست کنید. با این کار احتمال بررسی رزومه و استخدام خود را بالا ببرید.

تاریخچه و مزایای تست دیسک

تست دیسک (تست DISC) که براساس کار روان‌شناسی به نام ویلیام مالتون مارستون (William Moulton Marston)، در دهه 1920 به وجود آمده، مدل محبوب، ساده، استاندارد و نسبتا آسانی، برای ارزیابی انواع رفتارها و اولویت‌های افراد است. آزمون دیسک بر اساس اولویت‌های افراد در 2 معیار زیر، آنها را به 4 گروه، باثبات، متقاعدکننده، تسلط‌گرا و وظیفه‌شناس، تقسیم می‌کند:

ترجیح‌دادن کار بر افراد؛

ترجیح‌دادن سرعت بالا بر سرعت متوسط در انجام کار.

آزمون دیسک از داده‌های استاندارد‌شده افرادی که قبلا امتحان داده‌اند، استفاده می‌کند. عددی که فرد از تست دریافت می‌کند، نشانگر اولویت‌های شخصی او است؛ برای مثال، با کمک این تست می‌توانید بفهمید که در برخورد با دیگران، مردم‌گرا هستید؛ یعنی در موقعیت‌هایی که می‌خواهید رابطه بهتری با افراد وظیفه‌محور ایجاد کنید، از رویکردی وظیفه‌محور استفاده می‌کنید.

این تست رفتاری می‌توانند به شما در تعامل با افراد در زندگی حرفه‌ای و شخصی کمک کنند. با درک این نکته که همه افراد اولویت‌های یکسانی ندارند، می‌توانید روابط بین‌فردی خود را بهبود بخشیده و اعضای تیم را به گونه‌ای مدیریت کنید که از تمام نقاط قوتشان بهره بگیرید.

همچنین می‌توانید از تست دیسک برای کمک‌کردن به تشکیل تیم و استخدام اعضای آن، بهبود عملکرد تیم و برطرف‌کردن اختلافات، استفاده کنید. در ادامه مزایای دیگر این آزمون بیان شده است:

 1. صرف وقت و انرژی بیشتر در تولیدات؛ وقتی تیم رویکرد خوبی ندارد، وقت و انرژی زیادی برای رفع اختلافات، بررسی علت‌های ضعف عملکرد و ازبین‌بردن رویکردهای ضعیف ارتباطی، صرف می‌شود. اگر اعضای تیم شما یاد بگیرند که چگونه در کنار یکدیگر بهتر کار کنند، وقت بیشتری برای فعالیت در تولید خواهید داشت.
 2. پیداکردن وظیفه مناسب برای هر فرد؛ وقتی افراد مناسب شغلشان نباشند، ناراضی خواهند بود. اگر اولویت‌های طبیعی هر فرد را بدانید، راحت‌تر می‌توانید او را با شغل محبوبش هماهنگ کنید؛ این کار به بهبود عملکرد و همکاری کمک می‌کند.
 3. درک بهتر مشتری و سایر افراد ذی‌نفع؛ وقتی تیم شما در تماس مستقیم با مشتریان یا سایر افراد ذی‌نفع خارجی قرار می‌گیرد، امکان درگیری و سوءتفاهم وجود دارد. اگر افراد اولویت‌های خود را بشناسند، بهتر می‌توانند به مشتریان مختلف خدمت کنند.

توضیح تیپ‌های شخصیتی تست دیسک

آزمون دیسک از 2 محور و 4 ربع تشکیل شده است. هرکدام از این ربع‌ها، نوع رفتاری خاص خود را دارند. افرادی که در یک ربع مشخص قرار می‌گیرند، تمایل دارند تا با نگرش و رفتار معینی مشکلات را حل کرده، تصمیم گرفته و ارتباط برقرار کنند. در جدول زیر، به‌طور مختصر رفتار 15 تیپ شخصیتی تست دیسک آورده شده است:

تیپ شخصیتی نوع رفتار آنچه که از بقیه انتظار دارند آنچه که از شغلشان انتظار دارند
D (سلطه‌گر)

خودمدار، مصمم، خودرای، قوی و بااراده هستند. بیشتر صحبت می‌کنند تا اینکه گوش کنند.

با آنها رک باشند، به آنها احترام بگذارند، اجازه دهند که آنها را رهبری کرده و  مستقل باشند.

قدرت و اعتبار داشته و چالش‌برانگیز باشد.
I   (متقاعدکننده)

متقاعدکننده، باسیاست و پرتحرک هستند. بیشتر صحبت می‌کنند تا اینکه گوش کنند.

با آنها روابط دوستانه داشته باشند، صادق و شوخ‌طبع باشند و به آنها اجازه بروز احساسات بدهند.

محبوبیت داشته باشد، از آنها قدردانی کند و ملموس باشد.
S (باثبات) پرسش‌گر، ثابت‌قدم، مشورتی، صبور، محافظه‌کار و مخالف تغییر هستند. با آنها رفتار آرامی داشته و موافق باشند، از آنها قدردانی کنند و به‌آرامی تغییر کنند. استاندارد و امن باشد، محیطی آرام و وضعی عادی‌ داشته باشد.
C  (وظیفه‌شناس) قانون‌مدار، ساختاریافته، دقیق، محتاط و باسیاست هستند. معاشرتی، دقیق، معتمد و با استانداردهای بالا باشند.

انتظارات روشنی از آنها داشته باشد، اجازه دهد خودمختار، تخصصی و حرفه‌ای باشند

ویژگی های فردی

در تست ای سنج بر اساس مدل 53 حالتی سعی کرده ایم تا علاوه بر ویژگی های کلی مهمترین نقاط قوت و ضعفتان را بررسی نماییم. همچنین در این تست به استرس ها بیشتر پرداخته و آن را در سه وضعیت تحلیل کرده ایم. سپس روابط عاشقانه نیز در دو قسمت یعنی نقاط قوت و نقاط ضعف در روابط آورده شده است.

 • ویژگی های کلی
 • نقاط قوت
 • نقاط ضعف
 • استرس ها
 • روابط عاشقانه
 • انگیزه ها 

آزمون شخصیتی DISC چگونه به مشاغل کمک می‌کند ؟

ابزار شخصیتی DISC چه به عنوان آزمایش قبل از استخدام و چه در تعیین نقش‌های مدیریتی استفاده شود، ابزاری خارق العاده است که می‌تواند در وقت با ارزش صرفه جویی کند.

این ابزار با استفاده از خدمات غربالگری استخدام به انتخاب داوطلبان با بیشترین پتانسیل موفقیت کمک می‌کند، زمینه‌های پیشرفت را با کارمندان موجود شناسایی می‌کند و مدیران را قادر می‌سازد تا به طور موثرتری مربیگری کنند. و کارکنان خود را به سطوح بالاتر کارایی و عملکرد آموزش دهند.

بعلاوه، سازمان‌هایی که ارزیابی DISC را مورد استفاده قرار می‌دهند، اغلب از بهبود ارتباطات، درگیری کمتر، تیم‌های موثرتر با همکاری بیشتر، بهبود عملکرد مالی و موارد دیگر بهره‌مند می‌شوند.

آزمون دیسک با توجه به ویژگی هایی که دارد می تواند به شناخت سریع رفتارهایمان برای تغییر کمک زیادی کند. مهمترین کاربردهای این تست عبارتند از:

 • افزایش خودآگاهی
 • بهبود تیم سازی
 • حل تعارض و مشکلات بین فردی
 • افزایش مدیریت موثر
 • پیدا کردن جایگاه شغلی
 • انتخاب رشته و مسیر حرفه ای
 • توسعه مهارت های فروش

برای شناخت شخصیت خود در تست MBTI رو لینک زیر کلیک کنید.

این صفحه را به اشتراک بگذارید.
نظرات کاربران
شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر دهید.
برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.