مقالات روانشناسی

عزت نفس پایین

1

عزت نفس پایین

نداشتن عزت نفس و یا عزت نفس پایین می‌تواند مشکلات زیادی برای افراد به وجود بیاورد و عملکردشان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. افرادی که عزت نفس پایینی دارند، همیشه از نظر احساسی، فیزیکی و یا روانشناسی ضعیف هستند و خودباوریشان را از دست داده‌اند. لزوم شناخت نشانه‌های عزت نفس پایین در این است که به شما کمک می‌‌کند وجود این مسئله را در خود شناسایی کرده و جهت از بین بردن و یا کاهش هر یک از نشانه‌ها اقدام کنید. برای مقابله این مشکل، تنها راه این است که راهکارهایی برای افزایش عزت نفس پیدا کنید و آن‌ها را با خودتان تمرین کنید. در این مقاله نشانه‌های به بررسی نشانه‌های عزت نفس پایین پرداخته‌ایم.

عزت نفس چیست؟

پیش از آن که به بررسی نشانه‌های عزت نفس پایین بپردازیم لازم است تا با مفهوم این عبارت آشنا شوید. در تعریف عزت نفس ارزیابی‌های هر کس نسبت به خودش و احساساتی که نسبت به خود دارد، اهمیت می‌یابد. عزت نفس با مفهوم اعتماد به نفس ارتباط نزدیکی دارد. در همین زمینه پیشنهاد می‌کنیم مقاله اعتماد به نفس را نیز مطالعه کنید.

زمانی را تصور کنید که با دوستان و همکارانتان دور هم جمع شده‌اید و هرکس از توانمندی‌های خودش تعریف می‌کند. در این شرایط شما نیز به ارزیابی و قضاوت خود می‌پردازید تا بفهمید دقیقا در چه حیطه‌ای تخصص دارید و چه توانمندی خاصی دارید. اگر این قضاوت در شما، احساس خوبی ایجاد کند عزت نفس بالایی خواهید داشت. در غیر این صورت، دچار ناامیدی می‌شوید.

تاثیر عزت نفس پایین بر زندگی فرد

عزت نفس پایین می‌تواند مشکلات جسمی و روحی برای فرد ایجاد کند. برخی اختلالات روانی مثل افسردگی، اضطراب، اختلال خوردن و اعتیاد از جمله مسائلی است که افراد با عزت نفس پایین با آن درگیر هستند. بهتر است بدانید طبق تحقیقات اخیر، نوجوانانی که عزت نفس پایینی دارند، بیشتر از بقیه هم سالان خود به مشکلات روحی و جسمی دچار می‌شوند و احتمال بزهکاری در آن‌ها بالا می‌رود. برای کسب اطلاعات در زمینه علائم افسردگی کلیک کنید.

افرادی با عزت نفس پایین از لحاظ اجتماعی و درآمد اقتصادی ناراضی‌اند و خدشان را بی کفایت و ناکارآمد می‌دانند و ممکن است پرخاشگری از خودشان نشان دهند. احساس عزت نفس به افراد کمک می‌کند تا سلامت و رفاه بیشتری را تجربه کنند و موفقیت بیشتری داشته باشند.

گاه افراد به هیچ طریقی نمی‌توانند عزت نفس خود را بهبود ببخشند چرا که مانعی برای این مسئله وجود دارد. افسردگی یکی از این موانع است؛ به همین دلیل برای درمان افسردگی لازم است به مشاوره روانشناسی مراجعه کنید. با کمک روانشناس می‌توانید عزت نفس را در خود تقویت کرده و به درمان افسردگی بپردازید.

نشانه‌های عزت نفس پایین

در ادامه برخی از مهمترین نشانه‌های عزت نفس پایین را ذکر کرده‌ایم:

عذرخواهی زیاد

افرادی که عزت نفس ندارند، بی دلیل و در مواردی که خودشان مقصر نیستند هم عذر خواهی می‌کنند و فکر می‌کنند تقصیر آن‌هاست که مشکلات به وجود می‌آیند. در واقع چنین افرادی توانایی محافظت از عزت نفس خود را ندارند. برای اطلاع از راه‌های حفظ عزت نفس کلیک کنید.

ربط دادن امور به شانس و اقبال

افراد با عزت نفس پایین، قدرت پذیرش مسئولیت کارها را ندارند و فکر می‌کنند همه موفقیت‌ها به شانس و اقبال ربط دارد. این افراد اثرات هوش، شخصیت و تلاش را در خودشان نادیده می‌گیرند و تمام فکرشان درگیر بخت و اقبال است.

مقایسه مداوم خود با دیگران

عزت نفس پایین باعث می‌شود که شما مدام خودتان را با اطرافیان مقایسه کنید و درگیر رقابت‌های بی مورد و یا احاس افسوس شوید. حتی ممکن است به جای رقابت، دچار افسردگی و ناامیدی شوید و زندگی روزمره‌تان را تحت تاثیر قرار دهید. به جای مقایسه سعی کنید وجود خود را با تمام کاستی‌ها بپذیرید و خود را دوست بدارید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله دوست داشتن خود را مطالعه کنید.

عزت نفس پایین | اجتناب از جمع

اگر شما هم جزء افرادی هستید که مدادم از جمع فرار می‌کنید و دوست ندارید راجع به موضوع خاصی در جمع صحبت کنید، احتمالا عزت نفس پایینی دارید. این موضوع در افراد باعث می‌شود خودباوری نداشته باشند و از صحبت کردن، هراس داشته باشند.

چک کردن مداوم گوشی موبایل

ضعف مهارت‌های اجتماعی و بین فردی، از معاشرت شما با افرادی که در مهمانی حضور دارند جلوگیری می‌کند. شما نمی‌دانید چه اندازه می‌توانید برای اطرافیان خود جذاب باشید و به همین دلیل از صحبت و آشنایی با آن‌ها دوری می‌کنید. به همین دلیل مدام گوشی تان را چک می‌کنید. برای یادگیری مهارت های ارتباطی و انواع آن کلیک کنید.

عزت نفس پایین | تظاهر

افرادی که مدام خود را پشت نقاب‌های شخصیتی مختلف قایم می‌کنند و دوست ندارند کسی راجع به عقاید و افکارشان چیزی بداند، پشت حرف‌های دیگران پنهان می‌شوند و همیشه با نظرات بیهوده دیگران موافقت می‌کنند، عزت نفس پایینی دارند. چرا که این افراد شخصیت خود را قبول ندارند و مدام تظاهرمی‌کنند.

روابط زناشویی عجولانه

این موضوع می‌تواند یکی از نشانه‌های احتمالی عزت نفس پایین در افراد باشد. احتمالا فکر می‌کنید همسرتان از بودن با شما لذتی نمی‌برد و یا شما برایش جذاب و خواستنی نیستید. برای همین هم خیلی سریع معاشقه و رابطه زناشویی تان را تمام می‌کنید. این به این دلیل است که شما احساس خوبی به خودتان ندارید و در حقیقت خودتان را دوست ندارید.

نشانه های عزت نفس سالم

برخی از علایمی که به شما نشان می دهد حرمت نفس بالا و سالمی دارید عبارتند از:

  • دوست داشتن خود
  • توانایی نه گفتن
  • داشتن دیدگاه مثبت نسبت به خود
  • قابلیت دیدن نقاط قوت و ضعف خود و پذیرش آن ها
  • تجربیات و اتفاقات منفی دیدگاه کلی شما را نسبت به خودتان تحت تاثیر قرار نمی دهد
  • توانایی ابراز نیازهای خود در موقعیت های مختلف

 

این صفحه را به اشتراک بگذارید.
نظرات کاربران