خود بیمارانگاری

1/00
1.00 out of 5 1
(0)


«خود‌بیمار‌انگار» یا «#هایپوکاندریاک» به فردی گفته می‌شود که با وجود داشتن سلامت جسمی خود را بیمار می‌پندارد و اکثراً از دردها و مشکلات فرضی شکایت می‌کند. معاینات‌ و بررسی‌های‌ طبی مکمِّل این افراد هیچ‌ مشکلی‌ را نشان نمی‌دهند، اما فرد خودبیمارانگار به ابتلا به‌ یک‌ بیماری‌ جدی‌ یا مرگبار معتقد می‌باشد.
دو علت عمده دراین بیماری دخیل است: یکی #اضطراب و دیگری #افسردگی، و درمان آن نیز از طریق #رواندرمانی و تجویز #داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی امکان‌پذیر است. شخص بیمارانگار همیشه دچار یک نوع وسواس فکری و ترس از یک بیماری جدی است.


خود‌بیمارانگارها همیشه دچار #وسواس جبری هستند و در مورد عمل‌کرد بدن خویش شک و تردید دارند و فعالیت‌های طبیعی بدن مانند ضربان قلب و عرق کردن و هم‌چنان مسائل جزئی و غیر طبیعی هم‌چون ریزش، گلودردی ساده و یا تب و تظاهرات معمولی پوستی وامثال آنرا علایم شرایط بد بیماری خود می‌دانند. آنان حتی ممکن است روی یک تعداد اعمال مبهم و پیچیده تمرکز کنند. مثلاً می‌گویند «بدنم خسته است» یا «دلم درد می‌کند».
یک شکل این اختلال این است که افراد روی یک عضو خاص مانند کبد و یا یک بیماری مانند ایدز تمرکز دارند و نسبت به آن وسواس به خرج می‌دهند. با وجود دریافت جواب منفی در معاینات طبی، فرد مبتلا به این نوع اختلال هیچ‌توجهی به کم کردن اضطراب خویش ندارد و هم‌چنان با مراجعه‌ی مکرر، سعی می‌کند سلامت خود را باز یابد و از این‌رو به پزشک های مختلف مراجعه می‌کند .


این افراد اکثراً دارای #افسرگی، اضطراب، اختلال وسواسی جبری و #اضطراب_فراگیر اند. یک بیمار هایپوکاندریاک ممکن است برای مدتی طولانی دارای علائم هایپوکاندریا باشد اما بعد از آن ممکن است برای مدتی این علائم ناپدید شوند.


#هایپوکاندریا اغلب نوعی پاسخ به حالت‌های #استرس و یا بیماریهایی مانند #اضطراب و #افسردگی است. هایپوکاندریا در شرایط مختلف و به شکل حاد و مزمن مشاهده می‌شود. برخی افراد از زمان کودکی به آن مبتلا اند. این افراد از سنین کودکی دچار اضطراب بوده و برای آن‌ها نگرانی از ابتلا به بیماری به عادتی تبدیل شده که مایه‌ی استرس است. آن‌ها بیماری را وسیله‌ی برای رهائی از کارهای که باعث نگرانی شان می‌شود، قرار می‌دهند و زمان و پول زیادی را برای دیدن متخصصین طبی مصرف می‌کنند .


در مورد نوع کوتاه‌مدت، ‌برای مثال شخصی که یکی از نزدیکان خود را در اثر ابتلاء به تومور مغزی از دست داده، در صورت دچار شدن به سردردهای مزمن ممکن است این‌گونه بیاندیشد که او هم به این بیماری مبتلاست.


علایم بارز
علایم جسمی همیشه موجود اند، اما ممکن است عادی باشند، مانند: سردرد، درد شکم، سرگیجه، بی اشتهائی و امثال آن که شخص در باره‌ی آن‌ها مبالغه کرده و خطرناک‌تر از آن‌چه استند توصیف می‌شوند.


عوامل تشدید کننده‌ی خودبیمارانگاری

وقتی اضطراب بیمار زیاد می‌شود او به دنبال اطلاعات برای تصدیق و یا رد کردن ترس خود می‌گردد و سعی می‌کند فکر نماید بیمار می‌باشد تا اینکه سالم و این درحالی است که او مریض نیست!
افراد دچار خودبیمارانگاری، هرنوع شک و شبهه‌ی را در مورد سلامت خویش به عنوان ناسازگاری درنظر می‌گیرند. آنان می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که بیمار نیستند و اگر پزشک به آنان تضمین ندهد به دنبال راه‌های دیگری درمانی می‌گردند و در آخر راهی را در پیش می‌گیرند که بیش‌تر موجب اضطراب شان می‌شود.


درمان

بیماران مبتلا به خودبیمارانگاری اغلب نسبت به درمان #روانپزشکی مقاوم هستند. چرا که اعتقادی بر پایه روانی بیماری خود ندارند؛ و مصمم هستند که مشکل آنها جسمی است.
ارتباط درمانی مناسب از ضروریات درمان این بیماران است. چرا که باعث پایبندی مناسب و ماندگاری آنها در درمان می شود.
بهتر است درمان این بیماران توسط یک پزشک انجام شود و از مراجعه مکرر به پزشکان متعدد منع شوند.
درمان دارویی در درمان #اضطراب؛ #افسردگی و #وسواس در این بیماران که باعث تشدید بیماری می شوند، مناسب و کمک کننده است.
از مهمترین ابزارهای درمان در بیماران #روان_درمانی #شناختی است؛ که به بررسی و بحث در مورد افکار و نگرش بیماران می پردازد.


مطالعات نشان داده اند درمان گروهی به دلیل فراهم کردن تعامل و حمایت اجتماعی در این بیماران موثر است.

این صفحه را به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر دهید.
برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
علائم غم و اندوه

علائم غم و اندوه

درحالی‌که فقدان و از دست دادن به روش‌های مختلفی بر افراد تاثیر می‌گذارد، اما بسیاری از ما هنگام غم و اندوه، علائم زیر را تجربه می‌کنیم. فقط به‌یاد داشته باشید تقریبا...

لزوم استفاده از تست های ازدواج

لزوم استفاده از تست های ازدواج

کیفیت روابط یک زن و شوهر را می توان به راحتی از پیش تعیین کرد اما چگونه؟ توسط آگاهی از ویژگی های فردی هر یک از طرفین و توانایی آن ها برای ایجاد رفتاری مطلوب در طول زندگی....

اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی

اختلال دوقطبی در طبقه اختلال های خلقی قرار می گیرد. افراد مبتلا به این اختلال دوره های شدید نوسان خلقی را تجربه می کنند که از افسردگی و احساس ناراحتی تا سرخوشی و هیجان...

کنار آمدن با تمام کردن رابطه و جدایی

کنار آمدن با تمام کردن رابطه و جدایی

حس عشق و دوست داشتن از جمله زیباترین احساسات انسانی است که هر شخصی نیازمند این احساس است و هر فردی در زندگی خود به‌نوعی درگیر این حس را در عمر خود تجربه کرده است؛ ولی موردی‌که...

کشف استعداد

کشف استعداد

یکی از مهم ترین سوالاتی است که خیلی از افراد به دنبال پاسخ آن هستند. چرا که کشف استعداد می‌تواند برای رسیدن به موفقیت کمک بسیار زیادی به ما بکند

اختلال شخصیت دوری گزین چیست؟ ویژگی و نشانه‌های اختلال شخصیت دوری گزین

اختلال شخصیت دوری گزین چیست؟ ویژگی و نشانه‌های اختلال شخصیت دوری گزین

افراد مبتلا اختلال شخصیت دوری گزین یا اجتنابی پرهیز اجتماعی دارند و احساس بی‌کفایتی می‌کنند. نسب انتقاد حساس هستند ولی تمایل زیادی به تعامل اجتماعی دارند.

انواع مختلف اختلالات شخصیتی

انواع مختلف اختلالات شخصیتی

اختلال شخصیت عبارت است از: «یک الگوی با دوام و پایدار از رفتار و تجربه درونی که به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای با انتظاراتی که از شرایط فرهنگی فرد وجود دارد، متفاوت و فراگیر...

نشانه های بیماری ضعف اعصاب

نشانه های بیماری ضعف اعصاب

ضعف اعصاب یا همان فرسودگی عصبی که معمولا به دو صورت دیده می شود و علائم و نشانه های متفاوتی در افراد دارد که امروز باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد به آن بپردازد.