مقالات روانشناسی

زگیل صورت

1

زگیل صورت

زگیل ها زائده های گوشتی کوچکی هستند که ممکن است روی هر نقطه از بدن ایجاد شوند. عامل اصلی ایجاد زگیل ویروس پاپیلومای انسانی یا همان اچ پی وی HPV می باشد. این زائده های گوشتی اگر روی هر قسمتی از صورت ایجاد شوند، به آنها زگیل صورت می گویند.

زگیل های صورت انواع مختلفی دارند و از علائم آنها می توان به برجستگی، خارش، سوزش (در صورت کنده شدن) یا قرمزی اشاره کرد.

این عارضه به شکل دو روش پزشکی و خانگی قابل درمان بوده و زمانی که فرد برای از بین بردن زائده ها به پزشک مراجعه کند، وی با در نظر گرفتن شرایط بیمار، بهترین روش را انتخاب می کند.

علت ابتلای فرد به زگیل چیست؟

چگونگی ابتلای فرد به این ویروس ها مختلف است و در افراد مختلف فرق می کند. براساس اینکه کدام نوع از ویروس به بدن شما منتقل می شود انواع مختلفی خواهد داشت.

برخی از زگیل ها به خصوص در ناحیه صورت ممکن است خودشان را به صورت زگیل مسطح نشان بدهند.مانند آنکه یک چیز کوچکی بر روی پوست چسبیده باشد و خیلی برجسته نباشد. ممکن است همرنگ پوست بوده و یا تغییر زنگی هم داشته باشد.

زگیل ها در نواحی دست و پا معمولا خودشان را به صورت برجسته نشان می دهند. مثل اینکه یک ضاعده گوشتی بیررون زده باشد.

زگیل ناحیه تناسلی هم در اکثر موارد به صورت گوشتی یا گل کلمی مانند خودشان را نشان می دهند.

این زگیل ها ممکن است در اثر دست کاری کردن زیاد بشوند. همانطور که می دانید ویروس در داخل زگیل ها وجود دارد و در صورتی که فرد مکررا زگیل ها را دست کاری کند و بکند . احتمال دارد ترشحات آن به نواحی دیگر پخش شود و در نتیجه نواحی دیگر نیز دچار زگیل شده و در سطح پوست پخش شود.

علائم و نشانه ها

ویژگی های این زگیل ها روی صورت عبارت است از:

 • رنگ زگیل های صورت معمولا بی رنگ یا رنگ خود پوست هستند.
 • زمانی که آنها را لمس می کنید، کاملا برآمده هستند.
 • آنها می توانند به شکل ردیفی (خطی) ایجاد شده یا پراکنده باشند.
 • معمولا سطحی زبر و خشن دارند و ظاهر زشتی روی صورت فرد به وجود می آورند.
 • آنها معمولا بدون درد هستند ولی ممکن است خارش یا سوزش داشته باشند.
 • در موارد نادر زگیل های صورت می توانند خونریزی کنند.

انواع راه هایی که مکن است دچار زگیل پوستی شوید

از جمله راه هایی که ممکن است دچار زگیل شوید:

 • ممکن است در اثر دست دادن با کسی که زگیل پوستی دارد شما هم مبتلا شوید.
 • روبوسی کردن با افرادی ککه در ناحیه صورتشان زگیل پوستی دارد ممکن است شما را نیز به این بیماری دچار کند.
 • منتقل شدن ویروس از طریق استفاده از دمپایی یا کف استخرها نیز اتفاق می افتد.
 • روش شایع دیگر که معمولا منجر به انتقال ویروس زگیل تناسلی می‌شود در اثر روابط جنسی منتقل می‌گردد.
 • نکته مهم دیگر در رابطه با زگیل های پوستی این است که ممکن است سطح پوست شما با ویروس تماس پیدا کند اما منتقل نشود . یعنی ممکن است ویروس به داخل بدن هم منتقل بشود اما سیستم ایمنی بدن فرد این ویروس را خاموش کند و هیچ ضاعده ای ایجاد نشود و در همانجا سرکوب شود.
 • واکنش بدن افراد در مقابل انواع مختلف ویروس زگیل متفاوت است به عنوان مثال ممکن است در مقابل یک ویروس مقاوم باشد اما ویروس زگیل با نوع دیگر وارد بدن شده و فرد را به زگیل مبتلا کند و ضاعده پوستی ایجاد نماید.

با ویروس های زگیل چگونه مقابله کنیم؟

بهترین راه مقابله با ویروس ها دست کاری نکردن آنهاست . معمولا ویروس ها دوره ای هستند اما بر اساس تیپ ویروس و سیستم دفاعی بدن نمی توانیم مدت زمان مشخصی را برای ویروس ها در نظر بگیریم. اما معمولا سیر کلی که اکثریت ویروس ها دارند مدت یک تا دوسال این زگیل ها به رشد خودشان ادامه می دهند و بعدا به مرور زمان از بین می روند. اما بسته به سیستم دفاعی هر شخص ممکن است این روند متفاوت باشد و فرد را تا چندین سال درگیر کند.

بهترین درمان برای زگیل پوستی

از آنجائیکه ممکن است زگیل ها ظاهر نامناسبی داشته باشند و یا در اثر تماس با افراد دیگر و سایر مناطق بدن احتمال شیوع و انتقال آنها وجود دارد بهتر است به درمان آنها بپردازیم.

درمان با روش های پزشکی

اگر زگیل ها خیلی ریز باشند، پزشک ممکن است چند روش خانگی را پیشنهاد کند که کمی زمان بر هستند. به همین دلیل مراجعه کنندگان معمولا ترجیح می دهد تا سریع تر با یکی از دو روش لیزر یا جراحی زگیل های خود را از بین ببرند. این روش های درمانی شامل موارد زیر می شوند:

لیزر زگیل صورت

درمان زگیل صورت با لیزر علاوه بر جدید ترین روش درمان، سریع ترین راه نیز می باشد. این زائده ها در هر اندازه و حجم، با اشعه لیزر قابل درمان هستند. زمانی که پزشک روی توده زگیل لیزر اعمال می کند، علاوه بر خود زائده اگر اطراف آن هم آلوده شده باشد، از بین می رود.

درمان انواع زگیل صورت با لیزر در کمتر از نیم ساعت بدون نیاز به بیهوشی، سرپایی در کلینیک انجام می شود. این روش نیاز به استراحت مطلق یا پانسمان ندارد.

عمل جراحی

در این روش پزشک می تواند با استفاده از چاقوی جراحی زگیل های متوسط یا بزرگ را خراش داده و ببرد. با این وجود که زگیل ها با استفاده از تیغ جراحی قابل برداشتن هستند، اما روش مناسبی برای درمان زگیل های صورت نمی باشد. چون معمولا جای تیغ باقی می ماند.

این روش ممکن است همراه با کرایوتراپی انجام شود. دکتر سطح زگیل ها را کمی خراج می دهد تا نیتروژن مایع بهتر بتواند به عمق بافت نفوذ کند.

ممکن است پس از جراحی زگیل صورت، دکتر محل عمل را به طور سطحی پانسمان کند.

کرایوتراپی یا فریز زگیل صورت
کرایوتراپی، انجماد یا فریز کردن زگیل صورت به اعمال نیتروژن مایع در دما -196 درجه سانتی گراد روی زائده گفته می شود. پزشک با استفاده از این ماده در واقع زگیل ها را خشک می کند و پس از گذشت چند روز خود به خود می ریزند.
سوزاندن (الکتروکوتر)
طی عمل زگیل صورت به روش الکتروکوتر؛ در واقع یک جریان الکتریسیته ضعیف از زائده عبور داده می شود. کوتر تراپی در واقع می تواند از تشکیل بافت غیر طبیعی در صورت جلوگیری کند و بدون خونریزی انجام شود. ولی برای درمان زائده های صورت گزینه مناسبی به نظر نمی رسد.

کانتاریدین
کانتاریدین ماده ای است که پس از اینکه پزشک آن را روی زگیل اعمال می کند، می تواند باعث ایجاد تاول شود. این تاول بعد از چند روز می ترکد و طبق نظر پزشک، ظرف 3-4 ساعت یا به محض بروز تاول یا درد باید محل عمل شده شستشو داده شود.

متخصصان پوست به دلیل خطر تاول زدن که در برخی از افراد عوارض خطرناکی به وجود می آورد، معمولا از کانتاریدین در زگیل های واقع در صورت استفاده نمی کنند.

لازم به ذکر است که سازمان غذا و دارو (FDA) هنوز کانتاریدین را برای درمان زگیل صورت و دیگر زائده ها تایید نکرده است.

درمان خانگی
طبق آمار؛ بعضی از زگیل های صورت ممکن است طی یک سال با تقویت سیستم ایمنی بدن، به خودی از بین بروند. این احتمال کاملا 50 – 50 است. یعنی شاید درمان شوند شاید هم نه!

مدتی بود که از اسید سالیسیلیک برای درمان زگیل صورت استفاده می شود ولی به دلیل عوارض جبران ناپذیری که روی پوست می گذاشت، دیگر از آن استفاده نمی شود.

همچنین طبق تحقیقات پزشکی ویتامین A و مشتقات آن مانند روغن کبد ماهی می توانند موثر باشند. اما استفاده از این روش ها نیز حتما باید با مشورت پزشک متخصص انجام بگیرد.


پیشگیری
برای کاهش خطر ابتلا یا انتقال زگیل صورت با رعایت موارد زیر می توانید این احتمال را به حداقل برسانید:

از دست زدن به زائده های پوستی اشخاص خودداری کنید.
از به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی مانند حوله، لباس یا ناخن گیر با کسی که زگیل دارد خودداری کنید.
باز نگه نداشتن زگیل های فعال و پانسمان کردن.
عدم خراش دادن زائده با ناخن.
عدم خاراندن زگیل یا تلاش برای بریدن آن.
اگر به این زائده ها مبتلا شدید، هر چه زودتر برای درمان آنها اقدام کنید.
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟
زمانی فرد باید به پزشک مراجعه کند که موارد زیر را مشاهده کرد:

زائده باعث درد می شود.
خونریزی یا خروج ترشحات.
گسترش زائده ها به قسمت دیگری از بدن.
مشاهده تغییرات در رنگ ، اندازه یا بافت زگیل صورت.
بازگشت زائده پس از درمان.

 
این صفحه را به اشتراک بگذارید.
نظرات کاربران