مقالات روانشناسی

مهارت ابراز وجود و جرات ورزی

1

مهارت ابراز وجود و جرات ورزی

گفتن نه یعنی اراده ، اقتدار و پافشاری روی حقوق خود و نشان دادن مخالفت بدون پرخاشگری و با استفاده از راههای غیر مستقیم ابراز هیجانات کرده و تلاش کنیم تا حقوق مان را بدست بیاوریم و به راحتی از حق نگذریم.

نه گفتن هنری است که باید آموخت و جرات ورزی یکی از مهم ترین مهارت های زندگی است که به افزایش اعتماد به نفس خودمان و جلب احترام دیگران منجر می شود.

اگر شما نیز جزء کسانی هستید که بیشتر اوقات علیرغم میل باطنی خود، ناچار به پذیرش تقاضای دیگران شده اید و یا اینکه نمی توانید نارضایتی خود را از یک دوست بیان کنید، احتمالاً در زمینه رفتار قاطعانه و یا جراتمندی در بیان نظرات خود مشکل دارید.
جراتمندی دفاع از حقوق خود است به گونه ای که حقوق دیگران نادیده گرفته نشود. جرات ورزی مهارتی است در راه کنترل خود و ایجاد حس مثبت در افراد که اعتماد به نفس و عزّت نفس آن ها در روابط با دیگران را تقویّت می­کند.

ضرورت رفتار جراتمندانه در ارتباط با دیگران

سرچشمه ی بسیاری از مشکلات در ارتباطات با افراد دیگر مثل کمرویی، خجالت، شرم، احساس تنهایی و ترس و اضطراب در نبود و یا کمبود مهارت ابراز وجود، جرات مندی و قاطعیت ورزی است. ابراز وجود باعث بیان توانمندی های بالقوه ی آدمی می شود و به خشنودی و رضایت از خویشتن و افزایش عزت نفس منجر می شود. مهم ترین نقص نبود مهارت ابراز وجود این است که باعث اضطراب و کمبود عزت نفس در برخورد با دیگران شده و بسیاری از ارتباطات آدمی با دیگران را مختل می سازد. نبود مهارت ابراز وجود در آدمیان، کم کم آنان را در اجتماع منزوی می سازد تا اینکه درنهایت نتوانند حقوق شان را در زندگی به دست آورند و همین امر باعث می شود احساس کنند همیشه در زندگی حق آنان خورده شده است و خشمی همیشگی نسبت به دیگران داشته باشند. ابراز وجود کردن باعث می شود شخص اندیشه ها و احساسات خود را به شیوه ی مناسبی بیان کند و در پاسداری از حق شخصی و اجتماعی خویش در برابر دیگران است توانمند باشد و در نهایت باعث می شود فرد نیاز ها و درخواست های خود را آشکارا بیان می کند، بدون این که احساس کمبود و کاستی کند و به اتکای توانایی خود، بدون اینکه به ویران ساختن و توهین کردن به دیگران بپردازد، در راستای دست یافتن به اهداف خود گام بردارد ضمن اینکه نظرات ناخوشایند دیگران، عزت نفس آدمی او را ناراحت نمی کند و در جهت اصلاح رفتار خود گام بردارد.

برای شناخت شخصیت جرات مند در تست آیزنک شرکت کنید

ویژگی افراد جرات مند

افراد جرات­ورز هم برای خود و دیگران احترام قائل می شوند. در روابط خود منفعل نیستند و ضمن این که به خواسته ها و نیازهای دیگران احترام می­گذارند، اجازه نمی دهند دیگران از آن ها سوء استفاده کنند و به شیوه فریبکارانه با آنان ارتباط برقرار کنند.

جرات ورزی به معنی پرخاشگربودن نیست.
جرات­ورزی و پرخاشگری با یکدیگر متفاوت است. پرخاشگری به معنی دفاع از خود به شیوه ای خصمانه و توهین آمیز است که فرد سعی می کند خواسته های خود را از طریق اعمال زور، توهین و تحقیر دیگران برآورده کند و بدتر از همه این که برای حقوق و خواسته دیگران هیچ اهمّیّتی قائل نیست. اما جرات ورزی به معنی بیان خواسته خود به گونه ای است که هم حقوق خود و هم حقوق دیگران رعایت شود.

انواع رفتار جرات مندانه

 1. بیان شفاف و جراتمندانه احساسات مثبت و منفی علیرغم نظر منفی دیگران
 2. رد صریح و قاطع خواسته های نامعقول دیگران و مقاومت در برابر این تقاضا ها
 3. ٫بیان درخواست جراتمندانه، قاطع، صریح و روشن از دیگران

جراتمندانه رفتار کردن چه مزایایی دارد؟

 • داشتن احساس مثبت درباره خود از مهم ترین مزایای جراتمندی است. افراد جراتمند در مقایسه با افراد منفعل و متخاصم درباره خود احساس بهتری دارند، چون احساس عزّت نفس دارند و وجود خود را شریف و عزیز می­بینند.
 • مردم به چنین افرادی بیشتر اعتماد می­کنند، چون این افراد آنچه را می توانند انجام دهند مطرح می­کنند و دارای ثبات شخصیتی هستند.
 •  افراد جراتمند به دیگران اجازه می دهند تا مستقل بیندیشند و عمل کنند و خود نیز افزون بر در اولویت قرار دادن خواسته هایشان، از زورگویی، تحکّم و توهین به دیگران فاصله می­گیرند. در نتیجه هم برای خود و هم برای دیگران ارزش قائل هستند.

چطور می توانیم جرات مندی را ابراز کنیم؟

 1. به موقع «نه» بگوییم.
  برای «نه» گفتن صحیح می توان از روش های زیر استفاده کرد:
  الف. فقط گفتن کلمه «نه» مثل:«نه» یا «نه متشکرم».
  ب. گفتن کلمه «نه» همراه با توضیح دادن مثل:«نه متشکرم، من فردا امتحان دارم».
 2. تغییر دادن موضوع صحبت:در این روش سعی بر آن است که موضوع صحبت عوض گردد، تا هم ارتباط با شخص دیگر حفظ شود و هم رفتار جراتمندانه ابراز شود.
 3. دلیل آوردن و توضیح دادن در حد کوتاه و مختصر بدون عذرخواهی کردن
 4. . انتقال احساس شخصیّت مهم­تر در طرف مقابل مثل گفتن جملات زیر:
  از شما انتظار نداشتم چنین تقاضایی از من بکنی!
 5. ارائه پیشنهادی بهتر به جای درخواست مطرح شده
 6. بیان موضوع مطرح شده در قالب شوخی و طنز
  مثال:من هنوز بچّه ام، هنوز به اندازه کافی برای سیگار کشیدن بزرگ نشده ام.
 7. پافشاری و مقاومت در ردّ درخواست نامعقول دیگران
 8.  دور شدن از موقعیّت:در مواقعی که فرد مقابل بیش از حد اصرار می­ ورزد.
 9.  ابراز همدلی کردن با شخص مقابل و اینکه متوجه هستیم که او چه احساسی دارد.
 10.  معذرت خواهی کردن
  مثال:با عرض پوزش، امیدوارم مرا ببخشید که به هیچ وجه نمی­توانم در میهمانی شما شرکت نمایم.
 11. تشکر و قدردانی
  مثال:لطف کردید که مرا به منزل خود دعوت نمودید، ولی من دوست ندارم و نمی آیم.

توجه:

اول از همه مطمئن شوید که طرف مقابل دقیقا از شما چه می ­خواهد اگر مطمئن نیستید از شما چه چیزی را خواسته ­اند، توضیح بیشتری بخواهید و بعد مخالفت کنید.

 1. در رد درخواست های نامعقول پاسخ ­های کوتاه دهید و از آوردن دلایل زیاد و دادن توضیحات طولانی خودداری کنید.
 2. در گفتن جمله ها از واژه «من» استفاده نمایید و به جای سرزنش و یا محکوم کردن طرف مقابل، موضوع اصلی را مطرح نمایید و حاشیه پردازی نکنید.
 3. به جای عبارت­ هایی نظیر «فکر نمی­کنم بتوانم…» در ابتدای جمله، مستقیما از واژه «نه» استفاده نمایید.
 4.  زبان بدن خود را با صحبتی که می­ کنید، همخوان سازید. نه اینکه صورت شما چیزی را بیان کند و حرف شما چیز دیگری را.

برای شناخت اختلالات شخصیت در تست زیر شرکت کنید.

این صفحه را به اشتراک بگذارید.
نظرات کاربران