مقالات روانشناسی

ازدواج با فرد مطلقه

5

ازدواج با فرد مطلقه

اگر خواستگاری دارید که قبلا یک ازدواج ناموفق را تجربه کرده باید بدانید که با تصمیمی پر چالش روبرو هستید. قبل از گرفتن تصمیم نهایی باید از مسائل زیادی مانند علت طلاق او اطمینان حاصل کنید. باید مسائل مبهم درباره گذشته او، همسر قبلی و فرزندانش را در نظر بگیرید و بعد عاقلانه، بهترین تصمیم را بگیرید. گروه مشاورین ما به شما کمک خواهند کرد به بهترین نحو این مسیر را طی کنید.

مشاورین ما پس از صحبت دقیق و کارشناسانه با شما و خواستگارتان و بررسی اخلاق و روحیاتتان برای گرفتن بهترین تصمیم برای ادامه رابطه یا تمام کردن آن به شما کمک می کنند. البته مهم‌ترین قدم بعد از مطمئن شدن از صحیح بودن انتخابتان راضی کردن خانواده است چرا که ازدواج یک دختر جوان با یک مرد مطلقه هنوز برای بسیاری ازخانواده‌های ایران مساله‌ای دور از ذهن است و به هیچ وجه حاضر به قبول آن نیستند. مشاورین ما راهکارهای عملی و تخصصی خاصی نیز در این مورد به شما ارائه خواهند کرد .

از خواستگار مطلقه چه بپرسیم؟

برای این که بیشتر با خواستگار مطلقه‌تان آشنا شوید بهتر است درباره مسائل زیر از او بپرسید:

چه مدت از طلاقتان می‌گذرد؟

بعد از طلاق مدتی طول می‌کشد تا حال افراد بهبود یابد، خواه این جدایی به انتخاب خودشان بوده باشد خواه بر خلاف میلشان تن به این کار داده باشند. برخی می‌گویند که این دوره بهبودی دست کم یک سال طول می‌کشد، اما نظر برخی دیگر این است که این دوره ممکن است تا چند سال ادامه داشته باشد. طبیعی است که این مدت زمان به شرایط افراد بستگی دارد و اینکه بعد از طلاق چه کارهایی را برای بهبودی خود انجام داده‌اند.

ازدواج عجولانه بعد از طلاق نشان می‌دهد که مرد سعی دارد جای خالی‌ای را که بعد از طلاق در زندگی‌اش به وجود آمده پر کند. او ممکن است تصور کند که پیدا کردن یک فرد خاص بلافاصله بعد از جدایی می‌تواند زندگی‌اش را به سرعت به حالت عادی برگرداند. اما مثل هر شکستی، باید سعی کند تا از غم و غصه عبور کند و روند بهبودی خود را به طور کامل طی کند تا بتواند برای ازدواج مجدد آماده شود.

برای بهبودی بعد از طلاق چه کارهایی انجام داده‌اید؟

نه تنها برای بهبودی بعد از طلاق باید مدت زمان خاصی سپری شود تا بتوان برای ازدواج مجدد آماده شد، بلکه این دوره بهبودی باید هدفمند نیز باشد. شرکت در جلسات مشاوره حرفه‌ای نشان‌دهنده تواضع، بلوغ و قدرت مدیریت آن مرد است. او اهمیت طلاق را درک کرده و برای بهبودی و رشد ذهنی و عاطفی خود تلاش می‌کند.

اگرچه مردی که از همسرش جدا شده باید قبل از ازدواج مجدد این مراحل را سپری کند، اما درواقع او خود به این بهبودی نیاز دارد و فقط برای بدست آوردن رضایت همسر آینده‌اش نیست.

به چه دلیل از همسرتان جدا شدید؟

ذکر کردن یک دلیل مشخص برای طلاق کار دشواری است. اما همچنان پرسیدن این سوال بسیار مهم و ضروری تلقی می‌شود. با توجه به برداشتتان از کتاب مقدس، تجربیات شخصی و اعتقاداتتان، ممکن است دلایل او برای طلاق برایتان قابل قبول نباشد. همچنین می‌توانید زمانی که او درباره طلاقش صحبت می‌کند، حرکات دست و بدن و تن صدای او را زیر نظر بگیرید. پاسخ این سوال می‌تواند به شما دیدگاه باارزشی از نگرش آن مرد به ازدواج، نحوه کنترل و حل مشکلات، و برنامه او برای رابطه آینده یا ازدواج به شما بدهد.

سوال کردن درباره طلاق از خواستگارتان ممکن است گستاخانه به نظر برسد، اما پرسیدن آن در اولین فرصت بعد از اولین ملاقات با فردی جدید، کار عاقلانه‌ای است. طلاق مسئله‌ای نسیت که بتوان ساده از کنار آن گذشت. یک فرد قدرتمند باید بتواند از روی میل و رغبت این اطلاعات را درباره طلاقش به شما بدهد.

رسما جدا شده یا قصد طلاق دارد؟

فهمیدن اینکه خواستگارتان قصد طلاق دارد یا رسما طلاق گرفته کار آسانی است. کسی که در حال طی کردن پروسه طلاق است، همچنان متاهل است و اگر زنی دل‌باخته مردی در این شرایط باشد، ممکن است که آن مرد توجه کافی به او نداشته باشد یا نسبت به ادامه رابطه متعهد نباشد و بدتر از آن، ممکن است به زندگی با همسرش بازگردد. پس با مردی که هنوز طلاق نگرفته وارد رابطه نشوید.

قبل از ازدواج با مردی که قبلا یک ازدواج ناموفق داشته باید حتما موارد زیر را بررسی کنید و درباره شرایطی که در آینده خواهید داشت بیشتر بدانید. برای مثال باید از مسائل زیر مطمئن شوید:

  • رسما طلاق گرفته یا در آستانه جدایی است؟
  • چه مدت از طلاقش گذشته است؟
  • برای التیام بخشیدن شکستش چه کرده است؟
  • دیدگاهش درباره ازدواج و طلاق چیست؟

نکات مهمی که باید درباره خواستگار مطلقه در نظر بگیریم

همه ما اشتباه می‌کنیم و حتی وقتی خواستگارتان از ازدواج سابقش تجربه کسب کرده و رشد کرده باشد، باز هم مسائلی وجود دارد که می‌تواند زندگی آینده شما با آن مرد را تحت تاثیر قرار دهد. پس بیان کردن این احتمالات بسیار مهم است، در باره آن به راحتی صحبت کنید و سعی کنید مسائل را با هم برطرف کنید.

اگر شما یک خواستگار مطلقه دارید باید که حتما نکات زیر را قبل از تصمیم گیری نهایی تان درباره ازدواج با یک مرد مطلقه رعایت کنید تا بتوانید درست ترین تصمیم را برای انتخاب همسر داشته باشید:

آهسته پیش بروید

مثل هر رابطه دیگری، قبل از اینکه تصمیم بزرگی بگیرید باید طرف مقابلتان را خوب بشناسید. وقتی می‌خواهید با مردی که قبلا از همسرش جدا شده آشنا شوید، باید تا آنجا که می‌توانید درباره مشکلاتی که در رابطه قبلی‌اش داشته بدانید. چرا جدا شدند؟ اما اگر هنوز امادگی ندارد او را در معرض لحظات سخت و دردناک قرار ندهید. دانستن گذشته او می‌تواند به شما کمک کند که مطمئن شوید این اتفاق برای شما نیز تکرار نمی‌شود. همچنین باید بدانید که او در حال بهبودی است یا سعی دارد از یک موقعیت دردناک فاصله بگیرد.

اگر در حال جنگیدن با یا برای همسر سابقش است ارتباطتان را با او قطع کنید

مردی که همچنان در حال جنگیدن با همسر سابقش است جای خالی در ذهنش برای مدیریت یک رابطه جدید وجود ندارد. عصبانیت و اضطرابی که از زندگی پرتنش سابقش با خود حمل می‌کند، می‌تواند به رابطه‌ای که ممکن است باهم داشته باشید منتقل شود و قطعا به یکی از موضوع‌های بحث شما تبدیل خواهد شد. ” در این شرایط که او در حال گذر از پروسه طلاق است، احساسات و عواطف شما به راحتی ‌می‌تواند تبدیل به یک کیسه بوکس بشود. مردی که برای همسرش در حال مبارزه است، ارتباطش با شما قطعا نوعی واکنش مقاومتی در برابر مشکلاتش است و تا زمانی که نفهمد که چه خواسته‌ای دارد بین شما و همسرش مردد می‌ماند.”

ممکن است در برابر برقراری ارتباط با شما مقاومت کند

این امکان وجود دارد که مردی در ازدواج قبلی‌اش گرفتار حقه و فریب شده باشد (به خصوص در پروسه طلاق و جدایی) که اعتماد کردن را برای او دشوار کرده است. “زمانی که او حد و مرزی افراطی بین خودش و شما ایجاد می‌کند احتیاط کنید و فکر نکنید این مسئله مربوط به شخص شماست.” با او راحت و صادقانه صحبت کنید، نقش بازی کردن فقط این دیوار را بین شما بلندتر می‌کند.

انتظاراتتان را از رابطه‌ای که دارید مشخص و مدیریت کنید
اگر با مردی وارد رابطه شده‌اید که از همسرش جدا شده است، باید در مورد انتظاراتی که از رابطه‌تان دارید با او به طور واضح و شفاف صحبت کنید، همچنین مهم است بدانید که او از این رابطه چه می‌خواهد. “شما باید درک کنید که دارید در یک دوره انتقال قدم می‌گذارید که زمان بسیار حساسی است.” او از یک زندگی متاهلی خارج شده و به دوران مجردی قدم گذاشته است، پس تعجب نکنید اگر ازدواج کردن از اولویت‌های او نباشد. اگر ازدواج کردن برای شما در اولویت قرار دارد، حتما به زودی در این رابطه گفت‌وگو کنید. تصمیم‌گیری درباره اینکه از این رابطه چه می‌خواهید با شماست، پس تصمیمی بگیرید که بعدا پشیمان نشوید.

سعی نکنید که او را سروسامان بدهد

اگر او به تازگی جدا شده است، ممکن است تمایل داشته باشد که در لحظه زندگی کند. “بسیاری از کسانی که از همسرشان جا شده‌اند تا زمانی که دلشان نخواهد وارد رابطه‌ای بشنود تمایلی به ازدواج دوباره ندارند.” اغلب، احساسات این افراد در ازدواج سابقشان گیر کرده و می‌خواهند بعضی از آزادی‌هایشان را دوباره بدست آورند. گاهی اوقات این اتفاق با کناره‌گیری عاطفی محقق می‌شود. به عبارت دیگر، سعی نکنید تا این مردها را به سمت ازدواج هل دهید. اگر این رابطه برایتان باارزش است با این موضوع به آرامی برخورد کنید و بپذیرید که هیچ‌گاه او را مجبور به ازدواج نکنید اگر این نوع رفتار با برنامه‌های زندگی شما سازگار نیست، این رابطه را ترک کنید.

برخورد با همسر سابق

ممکن است ازدواج سابق نامزدتان تمام شده باشد، اما بیشتر زنانی که از همسرشان جدا شده‌اند، بعد از طلاق به شکل‌های مختلفی با همسر سابقشان ارتباط دارند. اگر نامزدتان از همسر سابقش فرزندانی هم داشته باشد، به خصوص اگر سرپرستی فرزندان بین آن دو تقسیم شده باشد، آنها دائما حضوری یا تلفنی با هم ارتباط خواهند داشت تا درباره جزئیات مسائل با هم صحبت کنند. این بدین معناست که شما باید با همسر سابق نامزدتان نیز روبه‌رو شوید. حتی اگر تا سال‌ها بعد همچین اتفاقی برایتان نیفتد، باز هم تحمل این احساس سخت خواهد بود و کشمکش‌های قدرتمندی بین همسرتان و همسر سابقش و حتی شما رخ دهد، زیرا همسر سابق شوهر شما ممکن است فکر کند که شما به جای او آمده‌اید یا فرزندانش را از او گرفته‌اید.

شما با همسر سابق او فرق می‌کنید، پس مثل او رفتار نکنید

ممکن است همسر شما از طلاقش ناراحت و دل‌شکسته باشد، اما شما می‌توانید برای او مثل تنفس هوای تازه باشید. سعی کنید کارهای متفاوت با همسر سابقش انجام دهید، برای مثال می‌توانید سرگرمی‌هایتان را با او به اشتراک بگذارید. اگر او به شما می‌گوید که همسر سابقش هیچ‌گاه به حرف‌هایش گوش نمی‌داده، مطمئن شوید که شما این کار را انجام می‌دهید. ممکن است همسرتان احساس ناامنی کند، پس به او اطمینان بدهید که به خاطر اوست که شما آنجا هستید. تا زمانی که شما از نیازها و خواسته‌هایتان مراقبت می‌کنید، خوب است که از پیچیدگی‌های عاطفی که با ازدواج با چنین مردی وارد زندگیتان می‌شود آگاه باشید.

در صورتی که او فرزندانی هم داشته باشد

به خاطر داشته باشید که فرزندان همسر شما همیشه و همیشه در اولویت هستند. آنها از گوشت و پوست همسرتان هستند، و این کودکان به والدین خود نیاز دارند. اگر همسر شما سرپرستی کامل یا نیمه وقت فرزندانش را به عهده داشته باشد، یا حتی اگر به کلی سرپرستی آنها به عهده او نباشد باز هم او موظف است که برای فرزندانش زمان بگذارد و از آنها مراقبت کند. شما باید با این فاصله‌ای که ممکن است بین شما و همسرتان به وجود بیاید کنار بیایید. همچنین ممکن است فرزندان او در ابتدا و گاهی تا ابد شما را نپذیرند. اگر آن‌ها به شما اعتماد نکنند و یا به تندی با شما رفتار کنند چه واکنشی خواهید داشت؟ آیا این موضوع در رابطه شما با همسرتان تاثیر خواهد گذاشت؟ این‌ها موضوعات اساسی هستند که باید راجع به آن‌ها با همسر آینده‌تان صحبت کنید.

برای دیدن فرزندان همسرتان، اصرار نکنید

ممکن است دلتان بخواهد به همسرتان نشان دهید که چقدر به فرزندانش احساس خوب و مادرانه‌ای دارید، اما در نظر داشته باشید که این مسئله بسیار حساسی است. زمان و چگونگی دیدار شما با فرزندان همسرتان را خود بچه‌ها و پدرشان تعیین می‌کنند. تلاش زیاد شما برای معرفی خودتان به آن‌ها این تصور را در ذهن ایجاد می‌کند که بسیار بی‌فکر و سهل‌انگارانه رفتار می‌کنید. تنها کاری که اکنون می‌توانید انجام دهید این است که با آغوش باز پذیرای همسرتان و فرزندانش باشید.

ممکن است انتظارتتان برآورده نشود

وقتی که بزرگ می‌شوید ممکن است تصور و انتظارتان از روز عروسی و ماه عسل یک‌جور باشد، اما اگر با مردی که قبلا یک بار ازدواج کرده و فرزندانی هم دارد ازدواج کنید ممکن است تمام این تصورات بهم بریزد. ممکن است جشن عروسی تجملات و زرق و برق کم‌تری داشته باشد، همچنین ممکن است با توجه، مهمان، هدایا، و هیجان کم‌تری روبه‌رو شوید. علاوه بر این باید انتظار ماه عسل کوتاه‌تری را نیز داشته باشید ، البته اگر ماه عسلی در کار باشد. البته این امکان وجود دارد که این جشن برای هردوی شما بسیار خاص و زیبا باشد اما انتظار این را داشته باشید که همه چیز طبق تصورات شما اتفاق نیفتد. هرچقدر درباره این مسائل بیشتر با نامزدتان صحبت کنید بهتر است.

برای مواجه شدن با والدینی سخت‌گیر آماده باشید

هنگام ملاقات با خانواده و پدر و مادر نامزدتان، برای پاسخ دادن به سوال‌های سخت‌گیرانه آماده باشید. آن‌ها زمانی شما را قبول خواهند کرد که هرکاری بکنند تا مطمئن شوند شما نیز مانند همسر سابق فرزندشان نیستید. آن‌ها شاهد شکست فرزندشان در زندگی بوده‌اند و اکنون امیدوارند شما آن کسی باشید که می‌تواند شادی را به زندگی پسرشان بازگرداند.

نکات مثبت ازدواج با مردان مطلقه

اگر شما تصمیمتان را برای ازدواج با یک مرد مطلقه گرفته‌اید بهتر است بدانید که این مردها ویژگی‌های منحصر بفردی دارند که آنها را از مردان مجرد بالاتر قرار میدهد.

بسیار باملاحظه هستند

بسیاری از زنانی که با مردی ازدواج کرده‌اند که از خودشان بزرگ‌تر است و قبلا نیز تجربه زندگی مشترک را داشته، عقیده دارند که بودن در یک رابطه طولانی‌مدت با این مردان باعث می‌شود که آن‌ها رفتاری متفاوت در روابطشان داشته باشند. به نظر می‌رسد این مردان نسبت به نیازهای همسرشان توجه بیشتری دارند و با‌ آ‌ن‌ها بسیار محترمانه رفتار می‌کنند. مردی که قبلا ازدواج کرده تلاش می‌کند به لباس و مدل موهای شما توجه ویژه‌ای نشان دهد و حتی سعی می‌کند از آن‌ها تعریف و تمجید کند. این توجه نه تنها ظاهری نیست بلکه حتی از جانب این مردان بسیار جدی و بااهمیت تلقی می‌شود. ملاقات با مردی که می‌داند چطور رفتار کند تا یک زن را راضی و خوشحال نگه دارد بسیار لذت‌بخش خواهد بود. بنابراین زمانی که با یک مرد مجرد قرار ملاقات دارید ممکن است او در مدت زمانی که منتظر شماست با تبلت خود بازی کند، در صورتی که مردی که یک بار ازدواج کرده و تجربه بیشتری دارد قبلا در رستوران میز رزرو کرده و حتی بیشتر، از قبل بلیط پارکینگ را برای ماشین شما تهیه کرده است.

از مردان مجرد بالغ‌تر و پخته‌تر هستند

داشتن تجربه یک رابطه طولانی‌مدت باعث می‌شود که فرد از لحاظ فکری و عاطفی پخته‌تر عمل کند. این برتری بزرگی است که مردانی که یک بار ازدواج کرده و از همسر خود جدا شده‌اند نسبت به مردان جوان‌تر دارند. مردان مجرد و جوان به صحبت کردن شما با دیگر مردان حسادت می‌کنند و هرازگاهی بسیار ضعیف و شکننده می‌شوند. مردانی که تجربه شکست در زندگی مشترکشان دارند و بالغ‌تر شده‌اند کم‌تر تحت تاثیر نگرانی‌های کوچک و جزئی قرار می‌گیرند. تجربه طولانی‌مدت آن‌ها باعث شده که نسبت به مسائل مهم زندگی دید عمیق‌تر و وسیع‌تری داشته باشند و این یک عامل مهم در هر رابطه موفقی خواهد بود.

بسیار اهل کار کردن در خانه هستند

یکی از بزرگ‌ترین نکات مثبتی که یک مرد مطلقه دارد این است که می‌داند چطور در خانه، به خصوص در آشپزخانه، کار کند. از آنجایی که مدتی را تنها زندگی کرده و خودش کارهایش را انجام می‌داده، بنابراین دنبال کسی که نیست که لباس‌هایش را بشورد یا صبحانه را روی تخت‌خوابش سرو کند. برعکس، حتی می‌توان ازاو انتظار داشت زمانی که شما از کار زیاد خسته هستید یا حوصله ندارید ناهار را آماده کند، یا وقتی سرما خوردید برایتان سوپ درست کند.

بسیار مراقب مردانی باشید که زمان کوتاهی از طلاقشان می‌گذرد و تصمیم به ازدواج مجدد گرفته‌اند، یا اینکه با مادر یا عمه/خاله زندگی می‌کنند تا در کارهای خانه از آن‌ها کمک بگیرند. این نشان می‌دهد که این مردان عجله دارند تا جایگزینی برای همسرشان پیدا کنند. همسری که تمام مسئولیت‌ها و وظایف خانه به دوشش بوده و احتمالا دلیل طلاقشان هم همین بوده است.

به استقلال مالی رسیده

مردانی که قبلا ازدواج کرده‌اند و سنشان بیش‌تر است نسبت مردانی که سن کم‌تری دارند هستند و در زمینه کاری و روابط عاطفی در حال کسب تجربه هستند، هم از نظر عاطفی و هم از نظر حرفه‌ای به ثبات رسیده‌اند. از آنجایی که این مردان مسئولیت بیشتری از جمله حمایت مالی فرزندان و خرجی خانه را به عهده دارند، لذا باید به اندازه کافی درآمد داشته باشند تا بتوانند خانواده جدیدشان را نیز تامین کنند. همچنین مردی که در حرفه خود جا افتاده و موقعیت و جایگاه شغلی خود را دارد، نسبت به مرد جوانی که در حال تلاش برای کسب موقعیت شغلی مناسبی است، می‌تواند بیشتر با شما و خانواده باشد. در واقع در بیشتر طلاق‌هایی که در زندگی مشترک اول اتفاق می‌افتد، پای مشکلات مالی در میان است. زیرا پدر و مادر نمی‌توانند دخل و خرج خانواده را به تعادل برسانند یا اینکه بر سر اولویت‌های مالی به تفاهم نمی‌رسند. اما در زندگی مشترک دوم، اهداف مالی و زندگی مرد واضح و شفاف است و به دنبال زنی می‌گردد که از این نظر نیز با او تفاهم داشته باشد.

بسیار مسئولیت‌پذیرتر هستند

به طور کلی داشتن یک شغل طولانی‌مدت و موفق نشان می‌دهد که یک مرد لایق و در کارش مسئولیت‌پذیر است. بنابراین می‌توانید از او این انتظار را داشته باشید که در روابط شخصی خود نیز نسبت به کارها و وظایفش با همین حس مسئولیت‌پذیری برخورد کند. این مرد با مرد قبلی که برای گرفتن یک وام بانکی مورد اعتماد نبود و فراموش می‌کرد که پسرتان را از کلاس پیانو به خانه بیاورد بسیار متفاوت است. بنابراین اگر می‌خواهید که بچه‌دار شوید و تشکیل خانواده دهید بهتر است که بجای انتخاب مرد جوانی که برای ازدواج نکردن و فرار از پذیرش مسئولیت بهانه می‌آورد، با مردی ازدواج کنید که قبلا یک بار ازدواج کرده و تمایل دارد که دوباره تشکیل خانواده بدهد. همچنین اگر مردی که می‌خواهید با ازدواج کنید فرزند دارد ناراحت نشوید، زیرا داشتن همسری که بلد باشد پوشاک بچه را عوض کند یا از بالا آوردن بچه رو لباسش ناراحت نشود، در مقایسه با کسی که هیچ تجربه‌ای از بچه‌داری ندارد نعمت بزرگی است.


مردان مطلقه به شرط آنکه از نظر فکری و اعتقادی تایید شده باشند ویژگی‌های مثبتی دارند از جمله:

  • مستقل بودن از لحاظ فکری و مالی
  • پخته بودن افکار
  • قدرشناس و متعهد بودن به زندگی

تجربیات ما، چه خوب چه بد، از ما افراد قوی‌تر و باهوش‌تری می‌سازد. اگر می‌خواید با یک مرد مطلقه ازدواج کنید درباره گذشته او و برنامه‌ای که برای آینده دارد فکر کنید، زیرا این کار به شناخت شما از او و تاثیری که تجربیاتش روی رفتار او با شما خواهد داشت کمک خواهد کرد .
ازآنجا که ادامه دادن یک رابطه باعث وابستگی می‌شود بهتر است قبل از آنکه صرفا به علت وابستگی به طرف مقابل جواب مثبت دهید با کمک مشاور بهترین تصمیم را بگیرید.

این صفحه را به اشتراک بگذارید.
نظرات کاربران