مقالات روانشناسی

استرس و اضطراب در کودکان و نوجوانان

1.00

استرس و اضطراب در کودکان و نوجوانان

اضطراب در کودکان امری طبیعی و شایع است. در واقع از هر هشت کودک یک نفر دچار اضطراب می شود. هنگامی که کودکان بزرگ می شوند و از والدین ، ​​دوستان و سرپرستان خود می آموزند ، آنها معمولاً مهارت هایی را برای آرام کردن خود و کنار آمدن با اضطراب در خود پرورش می دهند.

اما ، اضطراب در کودکان نیز می تواند مزمن و مداوم شود و به یک اختلال اضطرابی تبدیل شود. اضطراب کنترل نشده ممکن است در فعالیت های روزمره اختلال ایجاد کند و کودکان ممکن است از تعامل با همسالان یا اعضای خانواده خود جلوگیری کنند.

نوجوانان ممکن است دلایل زیادی برای اضطراب داشته باشند. آزمون ها ، بازدید از دانشگاه و اولین قرار ملاقات ها در این سال های مهم ظاهر می شوند. اما نوجوانانی که احساس اضطراب می کنند یا علائم اضطراب را مکرراً تجربه می کنند ، ممکن است دچار اختلال اضطراب شوند.

علائم اضطراب در نوجوانان ممکن است شامل عصبی بودن ، کمرویی ، رفتارهای انزواطلبانه و اجتناب باشد. به همین ترتیب ، اضطراب در نوجوانان ممکن است منجر به رفتارهای غیرمعمول شود. آنها ممکن است بازی کنند ، در مدرسه عملکرد ضعیفی داشته باشند ، از رویدادهای اجتماعی بگذرند و حتی به مصرف مواد یا الکل بپردازند.

علائم اضطراب و استرس در کودکان

کودکان ممکن است اضطراب خود را تشخیص ندهند و اغلب فاقد بلوغ برای توضیح مشکلات واقعی یا فرضی خود هستند. چنانچه در این بخش از نمناک خواهید خواند این می تواند باعث بروز انواع علائم فیزیکی و رفتاری شود و والدین ممکن است مطمئن نباشند که آیا این علائم اضطراب یا مشکل سلامتی هستند یا خیر.

علائم مشترک استرس و اضطراب

 • رفتاری یا عاطفی
 • سختی در تمرکز
 • تغییرات رفتاری مثل تخییر مداوم خلق و خو، پرخاش گری، اعصاب ضعیف، یا چسبندگی
 • ترس (ترس از تاریکی، تنها بودن، یا غریبه ها)
 • رشد یک عادت عصبی، از قبیل خوردن ناخن،
 • خارج شدن از خانواده یا دوستان
 • امتناع از رفتن به مدرسه
 • به دردسر افتادن در مدرسه
 • جمع کردن چیزهای غیر عادی و بی ارزش
 • کاهش یا افزایش اشتها
 • شکایت از درد معده و یا سردرد
 • شب ادراری
 • مشکلات خواب یا کابوس

علایم فیزیکی معمولاً قبل و بعد از فعالیت های خاص رخ می دهند و همچنین علائم فیزیکی، مانند درد، تب، خارش یا اسهال وجود دارد که می تواند نشانه یک مشکل پزشکی باشد.

منشا اضطراب و استرس در کودکان می تواند یک چیز خارجی مثل مشکل در مدرسه، تغییر در خانواده یا تعارض با یک دوست باشد. احساسات نگرانی هم چنین می تواند ناشی از احساسات و فشارهای داخلی کودک مانند خواستن مدرسه برای خوب انجام دادن تکالیف یا کنار آمدن با هم سن و سالان باشد.

برخی دلایل مشترک استرس در کودکان عبارتند از:

تغییرات بزرگ در خانواده

تغییرات عمده زندگی می توانند منجر به استرس در کودکان شود، مانند طلاق، مرگ در خانواده، جا به جایی، یا تولد یک خواهر یا برادر جدید.

این تغییرات ارتعاشی می تواند دنیای کودک شما را تغییر دهد. تغییرات اساسی زندگی می تواند حس امنیت کودک شما را متزلزل کند و منجر به سردرگمی و اضطراب او شود. برای مثال، یک خواهر یا برادر جدید می تواند باعث شود که کودک احساس خطر کرده و احساس حسادت کند. مرگ در خانواده می تواند ترس و اندوه را ایجاد کند و ممکن است موجب ترس از مرگ شود.

بی ثباتی والدین

پول و نگرانی های شغلی، آشفتگی خانوادگی و هیجان والدین می تواند منجر به احساس ناتوانی شدیدی برای کودکان شود که ممکن است احساس کنند که می خواهند کمک کنند، اما نمی توانند کاری انجام دهند.

برنامه های بیش از حد و شلوغ

حرکت مداوم از یک فعالیت به یک فعالیت دیگر می تواند باعث ایجاد استرس زیادی برای کودکانی شود که معمولاً هر بار به استراحت نیاز دارند.

فشار آکادمیک

بسیاری از کودکان در مورد تمایل به خوب انجام دادن تکالیف در مدرسه ابراز نگرانی می کنند. فشار تحصیلی به ویژه در افرادی که از اشتباه کردن می ترسند چیزی خوب نباشند، اما رایج است.

محبوبیت

برای دانش آموزان جوان تر کلاس، اضطراب جدایی می تواند یک مشکل رایج باشد. وقتی آن ها بزرگ تر می شوند، بیشتر می خواهند با بچه های دیگر هماهنگ شوند و دوستشان داشته باشند و فشار برای مناسب شدن و محبوب شدن می تواند آزاردهنده باشد.

احساس حذف شدن معمولاً به مساله ای تبدیل می شوند که در خیلی کودکان وجود دارد.

قلدری

قلدری مشکلی جدی برای بسیاری از کودکان است. می تواند خفیف یا آشکار باشد و ممکن است منجر به آسیب فیزیکی شود. کودکانی که مورد آزار و اذیت قرار می گیرند، اغلب احساس شرم می کنند که مورد هدف قرار می گیرند و ممکن است از والدین یا معلمانشان برای نشان ندادن ضعفشان، پنهان کنند.

رویدادهای فاجعه آمیز در اخبار

عناوین خبری و تصاویری که فجایع طبیعی، تروریسم و خشونت را نشان می دهند، می تواند برای کودکان بد باشد. وقتی بچه ها اتفاقات بد خبر را می بینند، ممکن است نگران شوند که اتفاق بدی برای آن ها یا برای عزیزانشان نیز بیفتد.

فیلم یا کتاب ترسناک

داستان های تخیلی نیز می تواند موجب اضطراب و تنش در کودکان شود. کودکان عموماً تحت تاثیر صحنه های ترسناک، خشن یا ناراحت کننده از یک فیلم یا چند قطعه در یک کتاب قرار می گیرند. برخی از کودکان ممکن است نسبت به دیگران حساس تر باشند و ایده خوبی است که بدانید چه چیزی کودک شما را ناراحت می کند، سپس محدودش کنید و فیلم ها، کتاب ها، بازی های ویدیویی دیگری را ببینید.

چگونه میتوان به کودک خود کمک کرد

روش های سالمی وجود دارند که کودک شما می تواند با آن مقابله کند و به استرسش پاسخ دهد، آن ها فقط به کمی کمک و راهنمایی نیاز دارند. شما می توانید با روش های زیر به او کمک کنید:

در خانه

خانه خود را به مکانی امن برای او تبدیل کنید. فضای راحتی را ایجاد کنید و به کارهای روتین خود متعهد باشید. شام خانوادگی یا بازی های شبانه می تواند از اضطراب آنها جلوگیری کرده و استرسشان را تسکین دهد.

بر برنامه های تلویزیونی، بازی های ویدیویی و کتاب های کودکتان نظارت کنید.

کاهش اضطراب کودکان با راهکارهای ویژه

آن ها را درگیر نگه دارید

با کودک خود سر هر گونه تغییرات پیش بینی شده صحبت کنید و از طریق سناریوهای جدید با آن ها صحبت کنید. برای مثال، اگر شما یک شغل جدید در یک شهر جدید پیدا کردید، این برای آن ها از نظر یک مدرسه جدید، دوستان جدید و یک خانه جدید چه معنایی خواهد داشت؟

کودک خود را به فعالیت های ورزشی ببرید که در آن ها بتوانند موفق شوند. به موقعیت هایی اشاره کنید که در آن کودک می تواند کنترل داشته باشد.

این صفحه را به اشتراک بگذارید.
نظرات کاربران