افراد درونگرا چه کسانی هستند؟ رایج‌ترین خصوصیات افراد درونگرا کدام است؟

1/00
1.00 out of 5 1
(0)

درونگرایی یکی از مهم‎ترین خصوصیات شخصیتی است که در بسیاری از نظریه‌‎های شخصیت نیز به آن اشاره شده است.
افراد دارای شخصیت درونگرا بیشتر تمایل دارند که به اندیشه‌ها، عواطف و روحیات درونی خود برگردند و بیشتر بر روی آنها تمرکز کنند تا اینکه در جستجوی محرک خارجی باشند.
معمولا درونگرایی به همراه برونگرایی، یک زنجیره یا طیف را تشکیل می‌دهند که یک انتهای آن درونگرایی است و در انتهای دیگر آن برونگرایی قرار دارد.

اصطلاحات درونگرایی و برونگرایی به‌واسطه کارهای پژوهشی کارل یونگ (Carl Jung) مرسوم شدند و بعدها به‌عنوان بخش اصلی سایر نظریه‌‎های مهم روانشناسی، از جمله پنج عامل بزرگ شخصیت، مطرح شدند. بُعد برونگرایی و درونگرایی یکی از 4 حوزه‌ای است که توسط آزمون تیپ شخصیتی مایرز– بریگز شناسایی می‌شوند. این آزمون معمولا با اصطلاح تست MBTI که مخفف حروف اول Myers-Briggs Type Indicator است، رواج دارد.

طبق بسیاری از تئوری نظریه‌های شخصیت، هر فردی تا حدی هم برونگرا و هم درونگراست. هرچند، در بیشتر افراد یکی از این تیپ‌ها غالب است و شخصیت هرفردی بیشتر به یکی از آنها نزدیک است.

افراد درونگرا معمولاً ساکت‎تر و کم‌حرف‎ترند و بیشتر به درون خود توجه دارند. برخلاف برونگراها، که انرژی خود را از تعاملات اجتماعی می‎گیرند، افراد درونگرا بایستی در موقعیت‎های اجتماعی انرژی صرف کنند. افراد درونگرا پس از شرکت در مهمانی یا وقت‎گذرانی با گروه بزرگی از اشخاص، باید مدتی را در تنهایی سپری کنند تا به‌نوعی دوباره «شارژ» شوند.

حالا که با متوجه شدیم «درونگرا کیست»، در ادامه به هشت مورد از رایج‌ترین خصوصیات افراد درونگرا می‌پردازیم.

رایج‌ترین خصوصیات افراد درونگرا کدام است؟

درباره خصوصیات افراد درونگرا چه می‌دانید؟ با مشاهده کدام ویژگی و نشانه در افراد، می‌توانیم ادعا کنیم که فرد درونگراست؟ اصلا فکر می‎کنید بدانید چه کسی درونگراست و چه کسی نیست؟ درحالی‌که ممکن است افراد درونگرا را افرادی خجالتی بدانید که به‌جای پرداختن به کارهای اجتماعی ترجیح می‎دهند در خانه بمانند، درونگراها می‎توانند تیپ‌های زیاد با ویژگی‎های بسیار متفاوتی باشند.

قطعاً درونگراهای زیادی وجود دارند که از نظر اجتماعی کم‌حرف هستند و ترجیح می‎دهند در خانه بمانند و کتاب بخوانند تا به مهمانی بزرگی بروند، ولی درونگراهای زیادی هم هستند که از پرداختن به کارهای اجتماعی لذت می‎برند. ممکن است حتی شگفت‎زده شوید زمانی که بدانید بسیاری از افرادی که از دید شما شخصیت «بسیار اجتماعی» دارند، در حقیقت، کاملاً درونگرا هستند.

در ادامه، تعدادی از نشانه های درونگرایی را بیان می‌کنیم:

اینها کسانی هستند که وقتی به مهمانی دعوت می‌شوند، همیشه پاسخ «نه» نمی‌دهند. آنها ترجیح می‌دهند که در منزل بمانند و کارهای انفرادی انجام بدهند. وقتی هم به اجتماع می‌آیند، گروه‌های کوچک را ترجیح می‌دهند.

هرگونه تلاش اجتماعی، برای آنها خستگی می‌آورد. آنها از تنها بودن انرژی می‌گیرند، در حالی که برونگراها از بودن با دیگران، انرژی می‌گیرند.

 

2- درونگرایی اضطرابی
اگر رفتن به مهمانی برای گروه قبلی «جالب» نبود، «کسالت‌آور» بود و یا باعث می‌شد شخص تصور کند که از حداکثر توانایی‌های فکری خود با شرکت در این فعالیت‌های اجتماعی، دور می‌ماند،‌در گروه درونگرایان اضطرابی، وضعیت به صورت دیگری است، آنها اصولا وقتی وارد جمع می‌شوند، دچار اضطراب می‌شوند و حتی بعد از تنها شدن، هم آنها از تجربه اجتماعی که از سر گذارنده‌اند، شکوه و شکایت می‌کنند و مدام به یادش می‌آورند.

3- درونگرایی فکری
اینها معمولا آدم‌هایی اهل فکر هستند که ترجیح می‌دهند همواره به تفکرهای عمیق بپردازند و بیزاری آنها از وقت‌گذرانی طولانی‌مدت در جمع، بیشتر به خاطر نگرانی آنها از مهار شدن تفکرشان به خاطر حضورهای اجتماعی است.

4- درونگرایی مهاری
اینها کسانی هستند که در شروع روز یک نوع «ماند» دارند، یعنی باید از برخاستن از خواب، مدتی را سپری کنند تا آماده رفتن به سر کار و حضور در جمع بشوند.

همان طور که گفتیم، ممکن است یک شخص بیش از یک نوع درونگرایی داشته باشد. در این صورت درونگرایی شدیدتر است و مثلا با آدمی فکوری مواجه می‌شویم که حضور در جمع به شدت مضطربش می‌کند و سعی می‌کند اصولا به همه دعوت‌ها، نه بگوید و اگر مجبور به گفتن آری، شود باید مدتی با خودش کلنجار برود، تا آماده شود، اما در همین حین با خودش فکر می‌کند، که اینگونه حضورها، باعث کاهش توانایی فکری‌اش می‌شود.

 

این صفحه را به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر دهید.
برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
آزمون آنلاین کتل

آزمون آنلاین کتل

آزمون آنلاین کتل (Cattell) یکی از آزمون های شخصیت شناسی مشهور دنیاست که توسط ریموند کتل از روانشناسان مشهور دنیا طراحی شده است وی سال ها به تحقیق درباره فاکتورهایی برای شناخت...

کاربرد موسیقی درمانی برای کودکان استثنایی

کاربرد موسیقی درمانی برای کودکان استثنایی

موسیقی‌درمانی رشته‌ای علمی است که متخصصین آن سالها تحصیل می‌کنند و مدارج عالی و دانشگاهی دارند و شیوه‌ها و روشهای گوناگون درمانی را می‌آموزند و بکار می‌برند. در برخی...

علائم پارانویا و علت اختلال شخصیت پارانوئید

علائم پارانویا و علت اختلال شخصیت پارانوئید

پارانویا از جمله بیماری های روانی بسیار خطرناک به شمار می آید. افراد بسیار زیادی در سرتاسر جامعه به پارانویا مبتلا هستند اما از بیماری خود اطلاعی ندارند و همین امر موجب...

توصیه‌های قبل از ازدواج

توصیه‌های قبل از ازدواج

داشتن یک انتخاب درست که منجر به زندگی سعادتمندانه می شود، نیاز به دقت و توجه بسیار زیاد دارد. اگر در مرحله ازدواج هستید و می خواهید بهترین توصیه های روانشناسان درباره...

چقدر در زندگی خود آرامش دارید؟

چقدر در زندگی خود آرامش دارید؟

قدر آرامش را آنهایی بیشتر می‌دانند که آن را در زندگیشان ندارند یا آن را از دست داده‌اند! وقتی آرامش نداشته باشید مهم نیست چه چیزهایی دارید زیرا هیچ لذتی از آن داشته‌ها...

MMPI-2 Clinical Scale

MMPI-2 Clinical Scale

Minnesota Multiphasic Personality Inventory (MMPI-2) Assessment Score, Definitions and how to Improve your MMPI-2 Score Learn how to understand the meaning of the different scales and scores of an MMPI test result, and how you might be able to improve your overall results. The following is a brief...

داشتن ذهن آگاه

داشتن ذهن آگاه

ذهن آگاه به معنی آگاهی کامل و همیشگی از محیط اطراف و پذیرش آن بدون قضاوت و مقاومت است. برای داشتن ذهن آگاه لازم است بخشی از روز را به تمرین برای داشتن آن بپردازید. در واقع...

بزرگترین اشتباهات در زندگی

بزرگترین اشتباهات در زندگی

همه اشتباه می‌کنیم. تصمیمات غلط؛ انتخابهای نابجا؛ اعمال نسنجیده. در طول زندگی‌مان سعی و خطا می‌کنیم و درسهای جدید یاد می‌گیریم. اشتباه همیشه اثر بد خودش را در زندگی...