پرسشنامه های روانشناسی، آزمون های روانسنجی

پرسشنامه تست رغبت شغلی تحصیلی هالند (Holland)

1

تست هالند جز یکی از محبوب ترین تست های شخصیت شناسی است. همچنین یکی از جالب ترین و معروف ترین نظریه ها، نظریه هالند است که چندین بار توسط هالند و همکارانش مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است. هالند شش تیپ شخصیتی و شش مدل محیطی را در نظریه خود به کار گرفته است. به عقیده هالند شخصیت هر فرد می تواند نقش مهمی در انتخاب شغل او داشته باشد.

پاسخنامه - دارد
۵,۰۰۰ تومان
پرسشنامه تست رغبت شغلی تحصیلی هالند (Holland)
توضیحات
مشخصات
نظرات کاربران

تست هالند جز یکی از محبوب ترین تست های شخصیت شناسی است. همچنین یکی از جالب ترین و معروف ترین نظریه ها، نظریه هالند است که چندین بار توسط هالند و همکارانش مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است. هالند شش تیپ شخصیتی و شش مدل محیطی را در نظریه خود به کار گرفته است. به عقیده هالند شخصیت هر فرد می تواند نقش مهمی در انتخاب شغل او داشته باشد.

تست هالند یکی از تست های شخصیتی است که به فرد در انتخاب رشته تحصیلی و انتخاب شغل کمک می کند. تست هالند بارها مورد بررسی قرار گرفته است و ثابت شده است که نتایج این تست می تواند به انسان ها نشان دهد به چه نوع شغلی گرایش دارند و در چه نوع محیط شغلی، بهترین بهروری را دارند. هالند در نظریه خود تاکید می کند که ناهمخوانی و ناهماهنگی بین محیط شغلی و تیپ شخصیتی فرد، موجب نارضایتی او می شود و هنگامی که فرد از محیط شغلی خود رضایت نداشته باشد پیشرفتی در آن شغل نخواهد داشت.

کاربردی و ساده بودن تست و نتیجه هالند باعث شده است برای تمامی رده های سنی مناسب باشد. پرسشنامه این آزمون، یک پرسشنامه بسیار کاملی است که هر فرد با پاسخ به سوالات تست هالند، تیپ شخصیتی خود را مشخص می کند و می تواند با توجه به تیپ شخصیتی خود محیط شغلی متناسب تیپ خود را انتخاب کند.

 

تاریخچه تست هالند

تست هالند توسط هالند در سال 1958 تهیه شده است. نظریه ی تصمیم گیری هالند، نظیه همخوانی شغل و شخصیت است که حدودا 50 سال توسط هالند و دیگران به کار گرفته شد. همچنین امروزه در مدارس، دانشگاه ها، بازارکار و سازمان ها از این نظریه استفاده می کنند. اعتبار این نظریه در کشورهای مختلف نظیر آمریکا، اروپا، آسیا، استرالیا و حتی ایران مورد تایید قرار گرفته است.

جان هالند می گوید : این نظریه داستان زندگی من است. به عبارتی فکر کردن به کار خود و دیگران از دغدغه های کاری من بود. هالند می گوید گاه پیش آمده بود که کارفرما، خانواده، دوستان، بازی گلف و … همه را در کناری نهادم تا بتوانم این نظریه خود را تدوین و بازبینی کنم.

 

تست هالند چه اطلاعاتی را به ما میدهد

در گزارش کامل این تست، امتیازات شما در هر شش تیپ شخصیت شغلی به دست می آید. معمولا افراد مخلوطی از هر شش تیپ هستند ولی در دو یا سه مورد امتیاز بیشتری دارند.با انجام تست هالند، شما با تیپ شخصیت شغلی خود آشنا می شوید و می توانید ببینید چه مشاغل و محیط‌های کاری، شما رو به رضایت شغلی نزدیک می‌کنند.

تست هالند، می تواند در انتخاب رشته تحصیلی فرزندان به شما والدین کمک کند تا بتوانید تصمیم درست تری را در مسیر تحصیلی برای فرزندان خود اتخاذ کنید. تست هالند استعداد و توانمندی های فرد را مشخص نمی کند بلکه میزان علاقه مندی فرزند شما را نسبت به شغل آینده اش مورد سنجش قرار میدهد.

 

؟شش تیپ شخصیتی که در تست هالند

 • تیپ واقع گرا (Realistic)
 • جستجوگر (Investigative)
 • هنری (Artistic)
 • اجتماعی (Social)
 • متهور (Enterprising)
 • قراردادی (Conventional)
 • پاسخنامه
  دارد
 • نمره گذاری
  دارد