تعیین سطح افسردگی با آزمون افسردگی بک

1/00
1.00 out of 5 1
(0)

افسردگی چیست؟
افسردگی حالتی از خلق و خو است که با کاهش عزت نفس و احساس عدم شایستگی و برداشت نامطلوب از خود همراه شده و فرد را نا امید و خسته می‌نماید.
از آنجا که افسردگی دارای جلوه‌های گوناگونی است، متخصصان به راحتی از تشخیص آن غافل می‌شوند. از طرف دیگر، نشانه‌های گسترده افسردگی (سردرد، یبوست، کم‌شدن اشتها، کمردرد، خستگی مزمن) باعث می‌شود که کار تشخیص آن با دشواری مواجه شود. از این‌رو سنجش میزان افسردگی بسیار مهم است و تست افسردگی در این میان کمک کننده است.

 

مزایای تست بک
شخص با انجام پرسش‌نامه بک، ضمن شناخت نسبی افسردگی، از افزایش هزینه‌های درمانی و مشاوره‌ای جلوگیری می‌نماید. لذا در صورت تایید افسردگی سریعا به متخصص و روانشناس مراجعه فرمایید تا زندگی شادتر و لذت بخش‌تری را بگذرانید.با توجه به گوناگونی تشخیص های کلینیکی،آزمون بک یک میزان اندازه گیری استاندارد شده را در دسترس قرار می دهد.

آزمون بک را می توان توسط یک مصاحبه گر آموزش دیده انجام داد که این مساله از نظر اقتصادی از یک مصاحبه روان پزشکی مقرون به صرفه تر است.
به علت داشتن نمره و نمره گذاری آن مقایسه کردن اطلاعات با سایر یافته ها از نظر کمی و کیفی اسان می شود.

تست افسردگی کوتاه بک BDI میتواند به شما در شناخت صحیح خلقی تان کمک کند.

 

انجام صحیح تست بک

تست افسردگی بک یک تست افسردگی معتبر برای سنجش میزان افسردگی است که شامل 21 گروه عبارت است. بعد از خواندن هر گروه از عبارات زیر، شماره‌ای (0، 1، 2، 3 ) که بیانگر بهترین احساس شما در طول 2 هفته اخیر است را یادداشت کنید و سپس با هم جمع بزنید. حتما قبل از تصمیم گیری، همه عبارات یک گروه را به دقت بخوانید.
شما با انجام این آزمون میزان افسرگی خود را میتوانید به راحتی محاسبه کنید. به یاد داشته باشید تنها یک بار ارزیابی برای تصمیم گیری کافی نیست. توصیه میکنیم حداقل 3 بار در طول هفته این تست را انجام دهید و سپس میانگین امتیازات را ملاک تصمیم گیری خود بدانید.

آزمون‌ها می‌بایست توسط متخصص مشاوره و روانشناس تفسیر شود. این پرسش‌نامه استاندارد جهانی است و در ایران نیز اعتباریابی شده است. اجرای آزمون در مراکز مشاوره هزینه بر می‌باشد که به صورت رایگان در این سایت در اختیارتان قرار گرفته است.
اما جهت تفسیر کامل و مراحل تکمیلی می‌بایست به روانشناس و مشاور مراجعه، تا با اجرای پرسش‌نامه تکمیلی و شناخت طبقات عاطفی ،شناختی و جسمانی به درمان افسردگی‌تان بپردازند.


تفسیر تست افسردگی بک
برای محاسبه نتایج تست افسردگی نمره هر عبارتی را که انتخاب کرده‌اید را با هم جمع بزنید، از آنجایی که تعداد سوالات این تست افسردگی 21 عدد بوده‌است و بالاترین نمره هر عبارت 3 است، حداکثر نمره مقیاس 63 خواهد بود.

اگر امتیاز صفر تا 10 داشتید یعنی شما افسرده نیستید.
اگر امتیاز11 تا 16 داشتید یعنی افسردگی شما خفیف است.
اگر امتیاز 17 تا 30 داشتید بهتر است هر چه زودتر با روانشناس مشورت کنید.
اگر امتیاز30 تا 40 داشتید یعنی افسردگی شما شدید است، مشورت با روانپزشک و روانشناس را فراموش نکنید.
اگر امتیازبیشتر از 40 داشتید یعنی افسردگی شما بسیار خطرناک و شدید است و به صورت اورژانسی به روانپزشک مراجعه کنید.


با توجه به نمره‌ای که در تست افسردگی بک به دست آورده‌اید و میزان افسردگی‌تان می‌توانید به رواشناسان و روانپزشکان مراجعه کرده تا در صورت لزوم مورد روان‌درمانی، رفتاردرمانی و حتی دارودرمانی قرار بگیرید. به سلامت روان خود اهمیت دهید.

این صفحه را به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر دهید.
برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
اختلالات شبه جسمی

اختلالات شبه جسمی

اصطلاح شبه جسمی (SOMATOFORM) از کلمه یونانی soma به معنی "بدن" گرفته شده است. اختلالات شبه جسمی گروه وسیعی از بیماری ها هستند که نشانه ها و علایم جسمی مولفه اصلی آنها را تشکیل می...

 حسادت بیمارگونه چیست؟

 حسادت بیمارگونه چیست؟

اغلب روان شناسان توافق دارند که حسادت یکی از شایع ترین هیجانات انسانی است که مستقیماً به روابط بین افراد مربوط می شود. برخی از روان شناسان حتی ادعا کرده اند که اگر کسی...

پرخاشگری چیست, علت پرخاشگری و  درمان پرخاشگری

پرخاشگری چیست, علت پرخاشگری و درمان پرخاشگری

پرخاشگری چیست؟ پرخاشگری می‌تواند باعث آسیب رساندن به دیگران از نظر عاطفی و جسمی بشود. با پرخاش کردن، اطرافیان با حرف‌ها یا حرکات بدون کنترل فرد دچار آسیب روحی و جسمی...

اختلال شخصیت مرزی

اختلال شخصیت مرزی

بیماران مبتلا به اختلال شخصیت مرزی در مرز روان نژندی و روان‌پریشی قرار دارند و مشخصه آن‌ها ناپایداری حالت عاطفی، خلق، رفتار، روابط ابژه‌ای، و خودانگاره آن‌هاست. افراد...

چگونه از فرزندم در مورد اتفاقات روزش سوال کنم؟

چگونه از فرزندم در مورد اتفاقات روزش سوال کنم؟

آیا هنگامی که از فرزند خود درباره اتفاقات روزش در مدرسه سوال می کنید، احساس می کند که از او بازجویی می کنید؟ آیا شما می خواهید با زور از آن ها اطلاعات بگیرید؟

اختلال اسکیزوافکتیو چیست؟

اختلال اسکیزوافکتیو چیست؟

اختلال اسکیزوافکتیو (schizoaffective) یا گسیختگی عاطفه‌ است که فرد دچار روان‌پریشی و هم نوسان عاطفی می شود. یک بیماری مزمن روانی است که به طور عمده توسط علائم اسکیزوفرنی، مانند...

تست شخصیت mmpi

تست شخصیت mmpi

آزمون پرسشنامه شخصیت چندگانه مینه سوتا (MMPI) روانشناسی آسیب های شخصیت شما را مورد بررسی قرار می دهد. کارفرمایان ممکن است از این آزمون استفاده کنند تا از ذهن شما اطمینان...

اهمیت استفاده از تست شخصیت شناسی در کسب و کار

اهمیت استفاده از تست شخصیت شناسی در کسب و کار

اهمیت استفاده از تست های شخصیت شناسی در کسب و کار امروزه بر هیچ کسی پوشیده نیست. استفاده از تست های روانشناسی و شخصیت شناسی برای مدیریت کارکنان و حل تعارض های بین فردی...