تست های آنلاین روانشناسی و شخصیت شناسی

تست عشق مثلثی استرنبرگ (STLS)

1

تست عشق مثلثی استرنبرگ اشکال مختلف عشق را از طریق سه عنصر صمیمیت، اشتیاق و تعهد ارزیابی می کند. احساس نزدیکی، برانگیختگی جسمی/عاطفی و تصمیم برای ماندن در یک رابطه طولانی مدت را اندازه گیری می کند. این به درک تجربیات عاشقانه افراد و اجزای لازم جهت یک رابطه رضایت بخش کمک می کند.

معرفی تست استرنبرگ

تست استنبرگ شامل سه پخش پانزده سوالی است. هر یک از این بخش‌ها قسمت مهمی از رابطه عاطفی شما را هدف قرار می‌دهند. این تست به تست مثلث عشق نیز شهرت دارد، زیرا به کمک آن تنها به سه موضوع مهم عاطفی پرداخته می‌شود. این تست برای نخستین بار در سال 1987 به کار گرفته شد و از آن زمان تا کنون بارها مورد استفاده قرار گرفته است.

روش انجام تست روانشناسی عشق استرنبرگ

در این تست روانشناسی 45 سوال در اختیار شما قرار می‌گیرد. پانزده مورد به صمیمت، پانزده مورد به تعهد و پانزده مورد نیز به دلباختگی ارتباط دارد. کاربران باید با توجه به احساسات خود به این 45 سوال پاسخ بدهند. تست مذکور با استفاده از فاکتورهای مختلفی هر یک از این موارد را اندازه‌گیری می‌کند.

پاسخگویی به سوالات تست

در زمان پاسخگویی به پرسش‌های این تست باید حتماً‌ فقط و فقط به احساسات خود مراجعه کرده و از تصمیمات عقلانی دوری کنید. این یک موضوع مهم جهت کسب نتایج مناسب است.

تاثیر تست روانشناسی عشق استرنبرگ بر روابط

تست روانشناسی عشق استرنبرگ به عنوان یکی از مهم‌ترین تست‌های موجود در این زمینه می‌تواند مزایای مختلفی برای زوجین به همراه داشته باشد. از جمله این موارد باید به گزینه‌هایی همچون بهبود روابط و افزایش میزان شناخت و همسر اشاره کنیم.

بهبود ارتباط

شاید بتوان گفت مهم‌ترین تاثیر شناخت نتایج تست استرنبرگ بهبود ارتباط با همسرتان است. وقتی بدانید که مشکل رابطه از کجا سرچشمه می‌گیرد، طبیعتاً خیلی راحت‌تر می‌توانید روابط خود را بهبود ببخشید.

افزایش شناخت خود و همسر

این تست به شما نشان می‌دهد که در چه حوزه‌های ضعف و در چه حوزه‌هایی قوت دارید. همین امر نیز موجب افزایش میزان شناخت عاطفی شما از خود و همسرتان می‌گردد.

بررسی تطبیقی انواع عشق

یکی از محققان فعال در حوزه روانشناسی عشق با نام جان لی، پس از بررسی های متعدد در بیش از هزاران نفر در سال 1970، انواع عشق را به 6 دسته تقسیم کرد:

عشق رومانتیک: کسانی که این نوع عشق را تجربه می‌کنند، اکثراُ تحت تاثیر جذابیت فیزیکی فرد مقابل خود قرار خواهند گرفت.
عشق مالکیتی: افرادی که در این دسته قرار می‌گیرند، عشق را با وسواس فکری زیاد به فرد مورد نظر تجربه می‌کنند و دائماً به دلیل امکان از دست دادن فرد مورد نظر نگران هستند. این افراد در طول زمان در رابطه‌شان با پیچیدگی‌هایی مواجه می‌شوند که ممکن است به بروز آشفتگی در آن‌ها منجر شود.
عشق کاملاً رمانتیک: در این نوع عشق، افراد علاقه شدیدی به تجربه لحظات رمانتیک با فرد مورد نظر دارند و از حضور در محیط‌هایی با فضای رمانتیک لذت می‌برند.
عشق همراه با همکاری: افرادی که این نوع عشق را تجربه می‌کنند، به یکدیگر کمک خواهند کرد و در رابطه‌شان بسیار متعهد هستند. آن‌ها در تلاش برای رسیدن به پیشرفت فرد مورد نظر خود هستند و بر روی همکاری در رسیدن به این هدف متمرکز خواهند بود.
عشق بازیگوشانه: افرادی که در این دسته قرار می‌گیرند، تمایل به برقراری روابط جنسی با چند فرد دارند و به دنبال کسب لذت‌های مقطعی هستند. با تست روانشناسی عشق می‌توان به این نوع عشق پی برد.
عشق دوستانه: افرادی که این نوع عشق را تجربه می‌کنند، به شدت به روابط خود اهمیت می‌دهند و در تلاش برای انجام کارهایی هستند که به شریک عاطفی‌شان کمک کند.
عشق منطقی: افرادی که در این دسته قرار می‌گیرند، با توجه به واقعیت‌ها و شناخت فرد مورد نظر، قبل از شروع رابطه عاطفی، اقدام به انتخاب مناسب‌ترین فرد برای رابطه خود می‌کنند. به دلیل داشتن شناخت کامل از فرد مورد نظر، این افراد اغلب رضایت‌خاطر خواهند داشت.

کاربرد های تست عشق مثلثی

  • ارزیابی قدرت و کیفیت روابط عاشقانه
  • شناسایی زمینه هایی برای بهبود روابط
  • درک اجزای مختلف عشق (صمیمیت، اشتیاق و تعهد)
  • بدست آوردن آگاهی نسبت به تجربیات خود از عشق
  • بهبود رضایت از رابطه عاشقانه خود
  • ارائه راهنمایی برای افرادی که به دنبال بهبود روابط خود هستند.ارائه راهکار و پیشنهادات برای افرادی که به دنبال بهبود روابط خود هستند
  • افزایش خودآگاهی و رشد فردی

اهمیت تست روانشناسی عشق

ممکن است در ابتدا عاشق شخصی شوید که به تازگی با او آشنا شده‌اید، اما به زودی متوجه می‌شوید که این عشق تنها یک هیجان ویژه بوده است و هیچ ریشه‌ای در احساسات شما ندارد. وقتی که شدت اولیه احساسات از بین می‌رود، احساسات همه افراد حتی بدون ریشه گرفتن، از بین می‌روند.

از سوی دیگر، شاید بتوان عشق رمانتیک را به شکل عادی تجربه کرد. به عنوان مثال، شخصی که بهترین دوست خود را دوست می‌دارد، ممکن است در رابطه افلاطونی (یعنی رابطه بدون رابطه جنسی) دیرینه خود، نزدیک‌ به یک رابطه عاشقانه شده و حتی از نظر جنسی نیز تحریک گردد. عشقی که نسبت به دوستان خود یا در یک رابطه افلاطونی احساس می‌کنید، هم می‌تواند بسیار عمیق باشد؛ حتی اگر هیچ جذابیت رمانتیک یا جنسی نداشته باشد. تست روانشناسی عشق حتی در این زمینه نیز تاثیرگذار است

مولفه های تست عشق مثلثی استرنبرگ

استرنبرگ پیش از طراحی و ساخت آزمون عشق خود، ابتدا یک نظریه سه مولفه ای برای عشق و جنبه های مختلف آن تدوین کرد؛ از نظر او عشق دارای سه مولفه صمیمیت، شهوت یا شور و شوق و تعهد است. در ادامه به بررسی بیشتر این سه مولفه خواهیم پرداخت:

صمیمیت

مولفه صمیمیت بیانگر میزان صمیمیت و نزدیکی میان دو فرد است؛ صمیمیت در روابط باعث ایجاد احساس عمیق نسبت به یکدیگر می شود و هرچه میزان صمیمیت میان زوجین بیشتر باشد، پیوند عاطفی میان آن ها بیشتر خواهد بود. صمیمیت باعث می شود زوجین از کنار هم بودن لذت ببرند و ساعات عاشقانه زیبایی را کنار یکدیگر سپری کنند و زمانی که در کنار یکدیگر هستند، هیچ نگرانی، دغدغه یا فکر و خیال نداشته باشند.
عشق صمیمانه علاوه بر زوجین ممکن است میان اعضای یک خانواده، دو دوست صمیمی و ... وجود داشته باشد.

شور و شوق

این مولفه اشاره به جذابیت جسمانی و عاطفی میان دو نفر دارد و تمایلات جنسی را در بر می گیرد. هرچه شور و شوق بیشتر باشد، فرد تمایل بیشتری به معشوقه خود دارد و تحریک جسمانی را تجربه می کند.
شور و اشتیاق باعث می شود که دو فرد در روابط عاشقانه خود هیجانات قوی و مثبت بسیاری را تجربه کنند و از نظر برانگیختگی در سطح بالاتری قرار بگیرند. اشتیاق به عنوان یکی از مولفه های عشق، خود دارای سه بعد است؛ هیجان زیاد یا احساسات شدید در روابط، احساسات قوی که ممکن است منجر به رفتارهای پرخطر شود و احساسات شدید جنسی یا عاشقانه به فرد مقابل سه جنبه شور و اشتیاق می باشد.

تعهد

تعهد سومین مولفه عشق است؛ به نظر شما عشق بدون تعهد ممکن است؟ تعهد اشاره به تصمیم گیری افراد برای برنامه ریزی بلند مدت به جهت تشکیل زندگی و پایبند بودن به رابطه دارد. وعده هایی که برای انجام یک کار در آینده به فرد مقابل می دهید، جزئی از این مولفه است. فردی که تعهد بالایی در مقابل معشوقه خود داشته باشد، تمام تلاش خود را برای همسر خوب بودن انجام داده و سعی می کند، به نیازهای فرد مقابل توجه کرده و برای رفع این نیازها تلاش کند.
تعهد به وفاداری به فرد یا چیزی که مربوط به دو نفر در یک رابطه می شود، تلاش و سختکوشی برای پشتیبانی و حمایت از فرد مقابل، قول دادن برای انجام یک کار در زمان آینده، نمونه مواردی است که با تعهد در ارتباط است.

استرنبرگ این سه مولفه را روی یک مثلث قرار داد و در نهایت نظریه مثلث عشقی خود را تدوین کرد. اگر در هر رابطه عاشقانه ای این سه مولفه وجود داشته باشد، عشق میان دو نفر وجود خواهد داشت. حال اگر یک مولفه یا دو مولفه در یک رابطه وجود داشته باشد، برخی از دیگر انواع حالات عشق به وجود می آید.

 

  • تفسیر و رسم نمودار ۱۰,۰۰۰ تومان
این صفحه را به اشتراک بگذارید.
نظرات کاربران