اخبار روانشناسی و روانپزشکی، شخصیت شناسی

روانشناس یا روانپزشک؟


ممکن است گروهی از افراد تفاوت میان روانشناس و روانپزشک را ندانند و یا هنگام روبه رو شدن با یک نارسایی روانشناختی ندانند که به کدام یک از افراد یاد شده مراجعه نمایند.
در اصل شباهت های زیادی میان روانشناسان و روانپزشکان وحود دارد. هر دوی آنان برای کمک به افرادی که دچار مشکلات روانشناختی و رفتاری شده اند آموزش دیده اند، اما تفاوت های چشمگیری نیز با یکدیگر دارند.

روانپزشکی شاخه ای از دانش پزشکی است که بر تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلال های روانی، هیجانی و رفتاری تمرکز دارد. یک روانپزشک، یک پزشک (MD) است که دانشکده پزشکی را با موفقیت به پایان رسانیده است و پس از آن از آموزش های ویژه ای در دوره دستیاری در زمینه روانپزشکی و بهداشت روانی، ازجمله نابسامانی کاربرد نابحای داروهای روان گردان، طی حدود 4 سال برخوردار شده است.

روانپزشکان توان ارزیابی جنبه های روانشناختی، همچنین بدنی یا فیزیکی مربوط به نارسایی های روانشناختی را دارند. یک روانپزشک می تواند به کمک رواندرمانی، تجویر دارو و سایر روش های درمانی رایج روانپزشکی به درمان بیماران دچار اختلال های روانی بپردازد.
از آنجا که روانپزشکان در درجه نخست پزشک هستند، برای پی بردن به تشخیص و پیگیری چگونگی تاثیر راهبرد های درمانی به کار برده شده، می توانند خواهان انجام طیف گسترده ای از آزمایش های پزشکی و آزمون های روانشناختی شوند. آنان برای رسیدن به تشخیص و درک ارتباط پیچیده میان بیماری های هیجانی ( عاطفی ) و سایر بیماری های روانپزشکی از یک سو و عوامل ژنتیکی، تاریخچه خانوادگی و مانند آن از یافته های آزمایشگاهی و اطلاعات به دست آمده از آزمون های روانشناختی بهره می گیرند.روانپزشکان می کوشند به کمک بیماران راهبردهای درمانی سودمندی را برای بهبود مشکلات روانشناختی و رفتاری آنها معرفی نمایند.

روانشناسان درمانگر اغلب دارای درجه دکتری (PhD) و بیشتر آنها در زمینه روانشناسی بالینی آموزش دیده اند. آنان اغلب از آموزش های گسترده ای در زمینه پژوهش، روش های ارزیابی وضعیت بیماران روانشناختی، آزمون های روانی و درمان بالینی، برخوردار بوده اند.
روانشناسان بالینی طی یک تا دوسال کارورزی با روش های درمانی گوناگون همچون تکنیک های مشئله گشایی، درمان های رفتاری، رواندرمانی، شناخت درمانی، زوج درمانی و مانند آن آشنایی پیدا کرده اند و به کمک این راهبردها می کوشند مشکلات بهداشت روانی مراجعان را به مراکز بهداشت روانی و نیازمندان به این خدمات بهبود بخشند.

یک تفاوت مهم روانپزشکان و روانشناسان آن است که روانپزشکان می توانند برای درمان برخی بیماری های روانشناختی دارو تجویز کنند، اما روانشناسان نمی توانند. آموزش روانپزشکان برپایه زیست شناسی و نورو شیمی است. درحالیکه آموزش روانشناسان بر پایه رفتار متمرکز می شود.


نظرات کاربران
شما هم می‌توانید در مورد این اخبار نظر دهید.
برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.