مشخصه ها و مولفه های هوش گاردنر

1/00
1.00 out of 5 1
(0)

زمانی که واژه ی هوش را می شنوید احتمالاً بلافاصله سنجش IQ نیز سریعاً در ذهنتان تداعی می شود. هوش غالباً به عنوان ظرفیت عقلی، چیزی که با آن متولد می شویم، چیزی که قابل اندازه گیری است و ظرفیتی که تغییر آن دشوار است تعریف می شود. با وجود این در سالهای اخیر دیدگاه های دیگری درباره ی هوش مطرح شده است. یکی از این دیدگاه ها نظریه ی هوش های چندگانه گاردنر، روانشناس دانشگاه هاروارد است.

گاردنر برای پایه‎ریزی نظریه ی خویش به جای استفاده از نمرات هوش، از تحقیقات انجام شده درباره ی رشد کودک، مطالعه ی افراد مبتلا به آسیب مغزی و افراد بسیار باهوش کمک می گیرد.

نظریه ی گاردنر از جانب روانشناسان و مربیان انتقاد شده است. آنها معتدند که تعریف گاردنر از هوش خیلی گسترده است و هشت نوع هوش مختلف در نظریه ای او بیشتر نمایانگر استعدادها، صفات شخصیتی و توانایی ها است. نظریه ی گاردنر از کمبود شواهد تجربی نیز در رنج است. با وجود این یادگیری بیشتر درباره ی نظریه ی هوش گاردنر به شما در درک بهتر نقاط قوت خود یاری می رساند.

سه نوع هوش کلامی، هوش منطقی ـ ریاضی، و هوش فضایی در سایر نظریه های قدیمی هوش وجود دارد. سایر انواع هوش در نظریه ی هوش های هشت گانه یعنی هوش موسیقیایی، بدنی ـ حرکتی، میان فردی، درون فردی، طبیعیت گرا و وجودی جدید هستند و به نظریه ی گاردنر اختصاص دارند.

گاردنر چگونه به این هوش ها دست پیدا کرد؟

اولا هر یک از هوش ها، از لحاظ رشدی، تاریخی مستقل دارد.مثلاً، هوش زبانی خیلی زودتر از بقیه رشد و تحول می یابد.

ثانیاً هر یک از هوش ها تحت کنترل مناطق مشخصی از مغز قرار دارد و مطالعه ی کسانی که آسیب مغزی دیده اند این واقعیت را نشان می دهد. مثلاً هوش فضایی تحت کنترل مناطق خاص از نیمکره راست مغز است.

ثالثاً هر یک از آنها در مواردی خاص، از افراد با استعداد سر زده است. مثلا هوش موسیقی معمولاً در افراد مبتلا به سندروم ساوانت مشاهده می شود. این افراد مهارتهای ذهنی محدودی دارند، اما در یک زمینه بی نهایت با استعداد هستند.

این صفحه را به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

شما هم می‌توانید در مورد این مقاله نظر دهید.
برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.
اختلال  شخصیت

اختلال شخصیت

اختلال شخصیت عبارت است از: «یک الگوی با دوام و پایدار از رفتار و تجربه درونی که به طور قابل ملاحظه‌ای با انتظاراتی که از شرایط فرهنگی فرد وجود دارد متفاوت باشد، فراگیر...

اختلال بدشکلی بدن یا اختلال خود زشت  زشت پندار؟

اختلال بدشکلی بدن یا اختلال خود زشت زشت پندار؟

اختلال بدشکلی بدن (BDD=Body Dysmorphic Disorder) یک اختلال ذهنی متمایز است که در آن فرد علائمی از بیماری جسمی نشان می دهد اما علائم تنها با یک اختلال جسمی واقعی قابل توضیح نیستند.

چرا باید خود را بشناسیم

چرا باید خود را بشناسیم

اگر می‌خواهید بهترین خودتان باشید، باید خود و شخصیت خود را به خوبی بشناسید و همچنین اطرافیان خود را نیز تحلیل شخصیتی کنید. (جان مایر نویسنده کتاب هوش شخصی John D. Mayer, Author...

اختلال شخصیت مرزی

اختلال شخصیت مرزی

بیماران مبتلا به اختلال شخصیت مرزی در مرز روان نژندی و روان‌پریشی قرار دارند و مشخصه آن‌ها ناپایداری حالت عاطفی، خلق، رفتار، روابط ابژه‌ای، و خودانگاره آن‌هاست. افراد...

چطور عشقمو فراموش کنم؟ و راهکار برای فراموش کردن عشق گذشته

چطور عشقمو فراموش کنم؟ و راهکار برای فراموش کردن عشق گذشته

فراموش کردن عشق گذشته که مطمئن بودید تا ابد دوام می‌آورد و از یاد بردن فردی که او را عشق زندگی‌تان می‌دانستید، واقعاً دردناک است. در عین حال در شرایطی که رابطه به بن‌بست...

با قطع ناگهانی رابطه عاطفی چه کنیم؟

با قطع ناگهانی رابطه عاطفی چه کنیم؟

قطه مقابل عشقْ نفرت نیست؛ ناپدید شدن است. برای کسانی که هنوز چنین موقعیتی را تجربه نکرده‌اند، ناپدید شدن یعنی داشتن کسی که باور دارید همه‌جوره به شما اهمیت می‌دهد و...

تاثیرات منفی دعوای والدین روی فرزندان

تاثیرات منفی دعوای والدین روی فرزندان

رابطه برافراشتگی مقیاس 5 (مردانگی-زنانگی) در آزمون MMPI-2 با رفتارهای ضد‌اجتماعی و خودبیمارانگاری

رابطه برافراشتگی مقیاس 5 (مردانگی-زنانگی) در آزمون MMPI-2 با رفتارهای ضد‌اجتماعی و خودبیمارانگاری

پژوهش حاضر با هدف بررسی رابطه برافراشتگی مقیاس 5 (مردانگی -زنانگی ) در آزمون 2-MMPI با رفتارهای ضداجتماعی و خودبیمارانگاری صورت گرفت .